W suchedniowskich i radoszyckich lasach

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Pamięci Pokoleń". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historyczna
takisobiejac

W sierpniu u wrześniu 1944r. lasy suchedniowskie stanowiły główną bazę brygad partyzanckich Armii Ludowej na Kielecczyźnie. W połowie września, gdy hitlerowcy rozpoczęli operacje przeciwpartyzanckie, w masywie leśnym wokół Świniej Góry doszło do czterodniowej bitwy. Hitlerowski plan likwidacji zgrupowania AL zakończył się zupełnym fiaskiem - wszystkie oddziały wydostały się poza teren obławy ze stratą 9 zabitych i około 20 rannych; straty niemieckie w zabitych i rannych sięgały około 200 ludzi.
Kontynuując przeciwpartyzancką ofensywę, hitlerowcy otoczyli w lasach radoszyckich koło wsi Gruszka trzy brygady AL i kilka mniejszych oddziałów. Partyzanci wytrzymali kilkanaście ataków nieprzyjaciela i pod osłoną nocy przerwali się poza pierścień oblężenia. Bitwa pod Gruszką była jedną z największych bitew partyzanckich na ziemiach polskich. Zginęło w niej około 50 partyzantów, hitlerowcy stracili ponad 200 zabitych i rannych, 4 czołgi, samochód pancerny i osobowy.

źródło opisu: okładka

takisobiejac | 2011-02-23