Najnowsze artykuły
- ArtykułyFestiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie – listopadowe wydarzenie pełne kulturalnych atrakcjiLubimyCzytać4
- ArtykułyZmarł jeden z najważniejszych arabskich pisarzy. Mówił o sobie jako o „Palestyńczyku z wyboru”Anna Sierant2
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Cicha lokatorka” Clémence MichallonLubimyCzytać1
- ArtykułyWybrano debiut roku. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Grzegorza BogdałaKonrad Wrzesiński1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Bogdan Hillebrandt
7
4,9/10
Polski historyk i działacz partyjny żydowskiego pochodzenia.
Autor wielu publikacji.
Zajmował się głównie tematyką II wojny światowej.
Wybrane książki: "W suchedniowskich i radoszyckich lasach" (KiW, 1969),"Postępowy ruch młodzieżowy w Polsce" (Iskry, 1980),"Związek Młodzieży Polskiej" (MAW, 1980),"Konspiracja młodzieży w okupowanej Polsce" (KAW, 1985),"Marzec 1968" (Wydawnictwo Spółdzielcze, 1986),"Polskie organizacje młodzieżowe XIX i XX w. - zarys historii" (MAW, 1986),"Czyn zbrojny ZWM" (KiW, 1989).
Autor wielu publikacji.
Zajmował się głównie tematyką II wojny światowej.
Wybrane książki: "W suchedniowskich i radoszyckich lasach" (KiW, 1969),"Postępowy ruch młodzieżowy w Polsce" (Iskry, 1980),"Związek Młodzieży Polskiej" (MAW, 1980),"Konspiracja młodzieży w okupowanej Polsce" (KAW, 1985),"Marzec 1968" (Wydawnictwo Spółdzielcze, 1986),"Polskie organizacje młodzieżowe XIX i XX w. - zarys historii" (MAW, 1986),"Czyn zbrojny ZWM" (KiW, 1989).
4,9/10średnia ocena książek autora
13 przeczytało książki autora
7 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Konspiracja młodzieży w okupowanej Polsce
Bogdan Hillebrandt
6,5 z 2 ocen
5 czytelników 0 opinii
1985
Trzej bohaterowie Podlasia: Materiały z sesji popularnonaukowej (Siedlce 1979)
Benon Dymek, Bogdan Hillebrandt
3,0 z 1 ocen
1 czytelnik 1 opinia
1981
Warszawska organizacja PPR 1942-1948
Bogdan Hillebrandt, Józef Jakubowski
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
1978
Federacja Socjalistycznych Zwiążków Młodzieży Polskiej
Jerzy Majka, Bogdan Hillebrandt
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
1974
Polski ruch robotniczy. Zarys historii
Antoni Czubiński, Bogdan Hillebrandt
7,0 z 2 ocen
4 czytelników 0 opinii
1972
Najnowsze opinie o książkach autora
W suchedniowskich i radoszyckich lasach Bogdan Hillebrandt
3,7
Ponieważ od lat spędzam wakacje na Ziemi Świętokrzyskiej przeczytałam i tę książkę, która przybliżyła mi miejsca znane z autopsji.
Pierwsze słowa zachęciły mnie do zapoznania się z jej treścią.
" Ziemia Kielecka - ziemia pełna uroku. Malownicze rezerwaty, pomniki przyrody, liczne zabytki architektury, zamki obronne, stare kopalnie i huty Zagłębia Staropolskiego sprawiają, że należy ona do jednych z najbardziej interesujących regionów turystycznych w Polsce'.
Rok wydania 1969... a tam jest nadal pięknie:)
" Przemierzając Kielecczyznę coraz napotykamy miejsca związane z walkami wolnościowymi (...) Insurekcję kościuszkowską przypominają Szczekociny. O powstaniu styczniowym mówią dziesiątki pobojowisk rozsianych po terenie całego województwa, od Szydłowca i Wąchocka po Staszów i Chroberz, od Opatowa i Iłży po Małogoszcz i Wodzisław. Ze śladami walk żołnierza i partyzanta podczas drugiej wojny światowej spotykamy się niemal co krok.
Dzisiaj miejsca akcji partyzanckich i walk z hitlerowskimi ekspedycjami pacyfikacyjnymi upamiętniają pomniki, krzyże, pamiątkowe tablice."
Mało osób , a może nikt, nie zajrzy na karty tej książeczki... Bo już jej nie znajdziecie w bibliotekach, bo..., ponieważ...
Ale warto w czasie urlopowych wojaży zawitać w Góry Świętokrzyskie, bo one takie urocze i kryjące wiele ciekawych miejsc, już wspomnianych oraz znanych , jak chociażby Chęciny, Kielce , Sandomierz, Końskie, Zagnańsk ze starym dębem Bartkiem i klasztor na Świętym Krzyżu itp.
Przewodniki wam podpowiedzą, co warto zobaczyć:)
Trzej bohaterowie Podlasia: Materiały z sesji popularnonaukowej (Siedlce 1979) Benon Dymek
3,0
Książka dzisiaj w zasadzie bezwartościowa, będąca co najwyżej pomnikiem słusznie minionej epoki. Garstka zawartych w niej esejów dotyczy trzech działaczy lewicowego - czy też może raczej komunistycznego - ruchu oporu na Podlasiu za niemieckiej okupacji. Ładysław Buczyński, Jakub Aleksandrowicz i Stefan Skoczylas działali w rejonie Białej Podlaski i Siedlec głównie w GL/AL, wciągając w orbitę swoich wpływów również partyzantów z BCh oraz zbiegłych jeńców rosyjskich. Każdy z nich budował bazę pod przyszłą działalność PPR, i każdy skończył tragicznie w ten czy inny sposób: osaczony Buczyński popełnił samobójstwo podczas nieudanego zamachu na warszawskie kino "Apollo" w styczniu 1943, Aleksandrowicz zginął od kul żołnierzy AK (choć istnieje też teza, że załatwili go koledzy z oddziału) w grudniu 1943, zaś Skoczylas zmarł w obozie niemieckim w marcu 1945.
Kłopot z życiorysami jest taki, że zawierają bardzo mało informacji. Z grubsza wiadomo, kto gdzie się uczył i co robił przed wojną (Aleksandrowicz przewinął się nawet przez argentyńską (!) partię komunistyczną i walczył w wojnie domowej w Hiszpanii),ale działania okupacyjne są nad wyraz skąpo przedstawione, i na dokładkę zasypane uwagami o wybitności lewicowców oraz wredocie i podstępności sił reakcyjnych, czyli głównie AK. W pewnym momencie całe to gloryfikowanie PPR-owców i przyjaznych ruchowi ludowemu Rosjan zaczyna już nawet nie tyle śmieszyć, co męczyć, podobnie jak uparte wieszanie psów na AK.
Mimo że życiorysy naszych gierojów są rozpisane na 20-25 stron, treści merytorycznej w nich jest tyle, co w ich życiorysach na Wikipedii. Nie ma więc po co sięgać do książeczki, tym bardziej, że Skoczylas doczekał się w 2008 roku pełnej książkowej biografii, a informacje o poczynaniach dwóch pozostałych bojowców też są dzisiaj nieco pełniejsze i wydatnie odlukrowane.
Książkę uzupełnia kilka dwu-trzystronicowych wspomnień, ale są one absolutnie jałowe i treściowo puste.