Ogród rozkoszy

Wydawnictwo: Muza
Er Roud el Ăater p'nezaha el Khater.
poradniki
asiasso

"Ogród rozkoszy", w oryginale "Ogród wonności", trzynastowieczny traktat szejka Nefzawiego przynależy do kanonu arabskiej literatury erotycznej. I choć ma on charakter podręcznika, to jest on podręcznikiem szczególnym - pełnym symboliki, anegdot, swoistego klimatu. Wpisuje się w tradycję dzieł o podobnym przeznaczeniu powstałych w innych kulturach, jak chociażby hinduska "Kamasutra" czy rzymska "Sztuka miłości" Owidiusza, a jednocześnie uświadamia, podobnie jak "Baśnie z tysiąca i jednej nocy", że istnieje również inne oblicze islamu. Takie, w którym kobiety decydują o sobie i mają inicjatywę, życie i jego rozkosze stanowią wartość najwyższą, ciało człowieka, czy to kobiety czy mężczyzny, zachwycające dzieło Boga, a miłość cielesna dar Najwyższego ofiarowany ludziom, by mogli się nim cieszyć. Czytelnik odnajdzie tu mnóstwo porad i przestróg tyczących się na przykład sposobów uprawiania miłości , a nawet dbałości o zdrowie. Lepiej jednak potraktować je z przymrużeniem oka, chłonąc raczej samą atmosferę zawartych w księdze przypowieści i bawiąc się odkrywaniem znaczeń zaszyfrowanych w gąszczu symboli i metafor.

źródło opisu: www.merlin.pl

źródło okładki: http://www.lideria.pl/Ogrod-rozkoszy-Szajch-An-Naf...»

KawiarniaKsiężyc | 2012-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2012

Nie jest to wprawdzie arcydzieło literatury światowej, ale jeżeli szukacie poradnika seksualnego na wakacje, to polecam tę trzynastowieczną arabską wersję Kamasutry. Może i większość rad Szajcha nie nadaje się do zastosowania we współczesnym świecie, ale przynajmniej są zabawne. Zresztą kto wie, czy niektóre z opisanych akrobacji nie okażą się „strzałem w dziesiątkę”?

Idg
Więcej na blogu Kawiarnia Księżyc: http://kawiarniaksiezyc.wordpress.com/2012/06/22/szajch-an-nafzawi-ogrod-rozkoszy/

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26

Nie jest to może ten poziom co chińskie i indyjskie traktaty o miłości, ale na pewno pokazuje islamski Wschód jako krainę, w której rozkosz nie jest żadnym tabu, a istotnym elementem życia, wymagającym dbałości, kultury i wiedzy, chwilami, trzeba przyznać, dość zaskakującej. No i anegdoty, którymi ilustrowane są omawiane problemy, klasa sama w sobie.

Ewa | 2015-10-10
Dominika | 2014-07-05