Leniwe maskotki, rekiny na smyczy. W co kultura konsumpcyjna przemieniła mężczyzn i kobiety

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
8360207089
poradniki

Dlaczego kobiety to rekiny na smyczy? Dlaczego mężczyźni to leniwe maskotki? Co ma seks wspólnego z szarlotką? Dlaczego niektórzy mężczyźni przypominają gupiki? Co zakupy mają wspólnego z władzą? Dlaczego wiara w rycerza w lśniącej zbroi szkodzi kobiecemu zdrowiu? Co ma wspólnego porno z homarem? Dlaczego faceci nie nadają się zakupoholików? Gdzie występuje facecik-pasztecik? Komu potrzebna szatnia na facetów? Kto jest lepiej dostosowany do kultury konsumpcji mężowie czy damy? Jeżeli chcesz wiedzieć, a nie masz kogo zapytać, zajrzyj do tej książki.

Aleksandra | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Do sięgnięcia po tę książkę zachęcił mnie podtytuł – „w co kultura konsumpcyjna przemieniła mężczyzn i kobiety”. Jednakze, mimo kilku podejść i szczerych chęci – nie zdzierżyłam. Razi nie tylko styl autora, zdecydowanie bardziej publicystyczny niż naukowy (a w dodatku, jak dla mnie, strasznie pretensjonalny), ale przede wszystkim... No cóż:
Kultura konsumpcyjna jest według pana Szlendaka dobra dla kobiet, bo lubią robić zakupy, a zła dla mężczyzn, bo „nie pozwala im realizować wrodzonej ambicji” (no tak, kto dzisiaj widział realizującego się zawodowo mężczyznę?). Całe strony poświęca on na opis, jak to kobieta w supermarkecie celebruje wybieranie produktów i jaką radość jej to sprawia. Sugerowałabym, że wybór mąki, mleka i pasztetu dobrej jakości i o przystępnej cenie to nie tyle typowo kobieca rozrywka, co obowiązek większości kobiet zajmujących się domem. Czego jeszcze dowiedziałam się z tej oto na wskroś naukowej pozycji? Na przykład, że prostytutki z trzeciego świata tak...

sharifa | 2014-07-07

Całkiem dobra i ciekawa pozycja. Widać, że napisana przez bystrego obserwatora życia codziennego. Najbardziej zaintrygował mnie rozdział o wieczorach panieńskich i uzasadnienie wynajmowania striptizerów przez kobiety; uśmiałam się za to przy opisie typowych wakacji. Polecam ciekawym tego, jak współczesne kobiety i mężczyźni odnajdują się w erze konsumpcjonizmu.

pannaaleksandra | 2015-03-27
Na półkach: 2015, Przeczytane

Miło jest wziąć do ręki książkę naukową, która ma w sobie sporą dawkę humoru, specyficzny język autora ironią demaskuje wiele stereotypów. Niestety wiele z nich jest też opisywanych jako te obowiązujące - czytając porady, jak kobieta może zerwać swoją kulturową smycz, z jednej strony wynudziłam się i lekko podburzyłam, myśląc w głowie: "Serio, któraś kobieta kieruje się w życiu takimi kategoriami?", z drugiej - może rzeczywiście tak jest i potrzeba jeszcze wielu lat, żeby kobiety racjonalnie podeszły do sprawy swoich praw i nie walczyły o nie jak niektóre szarlatanki-feministki (których zapewne jest w gronie tychże feministek 1%, jednak to one najwięcej krzyczą i afiszują się ze swoimi absurdalnymi pomysłami). Mimo to uważam, że warto sięgnąć po tę książkę, żeby uświadomić sobie, jakie zmiany kulturowe wymusza i wprowadza w życie konsumpcjonizm. Książka chwilami mocno przerysowana, ale według mnie właśnie takie było jej zamierzenie.

Agnieszka Wójcik | 2013-11-26
Przeczytana: 16 maja 2008

Czytałam jeszcze jako studentka socjologii - idealna wtedy :) jeszcze do niej z pewnością powrócę

Bluesaltyangel | 2011-01-21

Dobre. Szczegolnie dla shopocholikow :)))

Mirabel91 | 2016-10-27
Przeczytana: grudzień 2011