Van Gogh. Życie i twórczość

2005-01-01
2000-01-01
Anna Westfeld
Van Gogh malarstwo malarstwo niderlandzkie Holendrzy rudowłosi

Ksiąąka w przystępny sposób ukazuje życie i twórczość van Gogha. Niestety czyta się ją dość dziwnie gdyż równolegle do tekstu głównego podane są dość rozbudowane opisy poszczególnych obrazów przez co nie wiadomo na czym się skupić

W ramach przygotowania spotkania do DKK poświęconego życiu i twórczości Vincenta van Gogha miałem okazję sięgnąć po tę książkę. Opisane są w niej najważniejsze fakty z życia i twórczości tego malarza. Autor skupia się tutaj na relacjach van Gogha z rodziną (zwłaszcza z bratem Theo),próbach poszukiwania przez niego miejsca w życiu (najpierw jako sprzedawcy obrazów, a następnie jako kaznodziei),rozwoju kariery malarskiej, jego ciągłych podróżach, relacjach z Gauguinem oraz opisie choroby psychicznej, która popchnęła malarza do obcięcia sobie ucha, a z czasem i samobójstwa.

Ta składająca się z niecałych 100 stron książka jest napisana przystępnym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko. Dodatkowo okraszona jest reprodukcjami obrazów van Gogha, do których dołączone są ich opisy i analizy, co podnosi wartość książki. Polecam ją każdemu czytelnikowi i miłośnikowi sztuki.

W pokoju, w którym piszę, cztery reprodukcje zdobią ściany, więc zrozumiałe, że każdą książką o Van Goghu jestem zainteresowany, lecz chcę poruszyć szerszy aspekt, a mianowicie serii cienkich książeczek poświęconych poszczególnym wielkim malarzom. Chodzi o serię/cykl "Sztuka. Mały przewodnik".

Jest to genialny pomysł. Na kilkudziesięciu stronach zamieszczono bardzo ciekawie opisane życie i twórczość artysty oraz reprodukcje najsławniejszych jego obrazów. Proszę Państwa, jest to najprostsza droga do zdobycia wiadomości niezbędnych człowiekowi na pewnym poziomie intelektualnym. Kompendium wiedzy o danym mistrzu w ciągu dwóch godzin! Bomba!

Ten konkretny przewodnik został opracowany profesjonalnie w wydawnictwie Tandem Verlag GmbH

Jest to genialny pomysł. Na ...

• Sztuka
  • Arty