100 najsłynniejszych obrazów świata

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja PWN". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-16502-4
sztuka, obrazy
sztuka
Adam

Album prezentuje 100 najpiękniejszych dzieł wielkich mistrzów, wybranych ze zbiorów największych galerii malarstwa: Luwru, National Gallery, Prado, Galerii Uffizi. Dzięki tej kolekcji arcydzieł poznajemy najważniejsze epoki i prądy artystyczne od średniowiecza aż po czasy współczesne. Monumentalne sceny historyczne, wnikliwe portrety, tajemnicze kompozycje z martwą naturą, sentymentalne pejzaże i intrygujące obrazy sztuki abstrakcyjnej.

Każdemu obrazowi towarzyszy ciekawy opis, wyjaśniający przystępnie znaczenie dzieła i prezentujący historię jego powstania oraz metryczka informująca o formacie, technice malarskiej i miejscu przechowywania, a także życiorys artysty. Wśród nich są m.in.: Boticelli, Bosch, Rafael, Caravaggio, Rubens, Rembrandt, Goya, Manet, Degas, Renoir, Van Gogh, Gauguin, Picasso, Dali i Warhol.

Eleganckie wydanie, piękny papier, solidna twarda oprawa - i gwarancja jakości PWN.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/

isobel | 2013-12-27
Przeczytana: 2014 rok

"Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja - mówiącym malarstwem"

"100 najpopularniejszych obrazów świata" to album z - wbrew temu co sugeruje tytuł - 116 najpiękniejszych i najpopularniejszych dziełami wybitnych mistrzów rzemiosła malarskiego. Znajdziemy tu dzieła takich artystów jak Rafael Santi, Michał Anioł, Caravaggio, Rembrandt, Rubens, Delacroix, Degas, van Gogh, Klimt czy Picasso. Każdy obraz zaopatrzony jest w informacje na temat daty jego powstania, wymiarów, techniki w jakiej został wykonany, miejsca przechowania a także nazwę epoki lub prądu malarskiego który reprezentuje. Każdy obraz zaopatrzono również w ciekawy opis oraz życiorys - streszczony w kilku zdaniach - autora tegoż dzieła. Nie jest to może pozycja obowiązkowa dla miłośników sztuki, aczkolwiek książkę i tak polecam - ze względu chociażby na piękne, eleganckie wydanie, świetne reprodukcje, ciekawe opisy i informacje. Jedyny minus - wybór tych dzieł jest zdecydowanie subiektywny niż obiektywny, bowiem są...

Ariadna | 2013-10-21

Najpierw co mi zaimponowało. Przede wszystkim oprawa książki wydanej na bardzo dobrym papierze i ze świetnymi reprodukcjami. Atutem jest też nowatorski pomysł, aby przy nazwiskach artystów wpisać ich fonetyczną wymowę, co oszczędzi wszelkim pseudo-znawcom sztuki ośmieszania się podczas dyskusji o ulubionych malarzach. Z drugiej strony zabieg ten jednoznacznie kwalifikuje album jako adresowany do średnio-rozwiniętego odbiorcy, który (biorąc pod uwagę tytuł książki)zdaniem autorów, nie zna nazwisk malarzy 100 "najsłynniejszych obrazów świata".

No właśnie - o co chodzi z tym tytułem? Przejrzałam album dosyć starannie i książce nadałabym raczej tytuł "100 najsłynniejszych obrazów świata według Pana/Pani XYZ. Tak - dzieła wybrane są w sposób absolutnie subiektywny i w większości z najsłynniejszymi w sensie obiektywnym niewiele mają wspólnego. Przecież przez setki lat rozwoju nowożytnego malarstwa utrwaliły się pewne standardy i przekonania, które w sposób jednoznaczny wskazują co jest...

Kate_Bennet | 2016-08-01
Karioka | 2016-07-25