Surrealizm

Wydawnictwo: Taschen
83-89192-85-3
sztuka
Róża_Bzowa

Surrealizm jako kierunek w sztuce i literaturze narodził się w Paryżu po I wojnie światowej. Surrealiści próbowali ograniczyć rolę rozumu i znieść granicę między światem „rzeczywistym” a „fantastycznym”. Ich działania miały doprowadzić do stworzenia lepszego świata, wykorzystującego siłę wolnych skojarzeń i podświadomości. Surrealiści szczególny nacisk kładli na przestrzenny i dokumentalny aspekt malarstwa. Z fotograficzną wręcz dokładnością oddawali w swoich pracach szczegóły. Ich dzieła do dziś nie straciły nic na aktualności.

W tomie znajdują się prace następujących artystów: Hans Arp, Hans Bellmer, Brasaï, Giorgio de Chirico, Salvador Dalí, Paul Delvaux, Max Ernst, Alberto Giacomett, Paul Klee, Wifredo Lam, René Magritte, André Masson, Matta, Joan MirO, Meret Oppenheim, Pablo Picasso, Man Ray, Yves Tanguy.

Red. Uta Grosenick.

Marta B | 2011-06-18
Na półkach: Przeczytane, Blabla, Posiadam
Przeczytana: 14 września 2006

Książka rewelacyjna. Pokazuje i całą filozofię surrealizmu i jednocześnie analizuje wybrane dzieła wielkich twórców. Jedyne możliwe zastrzeżenie: czasem próbuje wyjaśniać zbyt pokrętnie.

misscherry | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016