Jak jeść. Przewodnik konsumenta

Food rules. An eater's manual
odżywianie
poradniki
asia

„Jak jeść – przewodnik konsumenta” to tłumaczenie ostatniej, wydanej w 2010 roku bestsellerowej książki „Food Rules” Michaela Pollana. Przez ostatnie 25 lat ten niezwykle popularny amerykański dziennikarz i profesor pisze książki i artykuły o tym jaki udział w tym, co jemy ma natura, a jaki nowoczesna technologia i produkcja żywności. „Jak jeść – przewodnik konsumenta” to zbiór zabawnych...

„Jak jeść – przewodnik konsumenta” to zbiór zabawnych i praktycznych porad, popartych badaniami naukowymi, ale przede wszystkim wynikających ze zdrowego rozsądku. Pollan przestrzega na przykład przed jedzeniem rzeczy, których opakowanie sprawia, że równie dobrze wyglądałyby w lodówce, dziale papierniczym i chemicznym. Zaleca też, żeby kupując jedzenie myśleć zawsze „czy mógłbym ten produkt znaleźć w spiżarce mojej babci”. Błyskotliwie napisana, fascynująca lektura, która sprawi, że inaczej spojrzysz na swoje codzienne posiłki a etykietki „ekologiczny” i „dietetyczny” nabiorą dla ciebie nowego znaczenia.

źródło opisu: http://www.poradniak.pl/index.php/ksiazki/jak-jesc

źródło okładki: http://www.poradniak.pl/index.php/ksiazki/jak-jesc

kinga1711 | 2016-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2016

Jak najlepiej można opisać tę książkę? Kilkadziesiąt prostych reguł, aby jeść lepiej. Autor w swojej książce zawarł 64 zasady co jeść i jak jeść. Książka napisana, jest bardzo przystępnym językiem dla każdego czytelnika, nawet dla dzieci. Warto się w nią zaopatrzyć i postępować wedle tych zasad, a najlepiej uczyć ich już naszych milusińskich. Zasady są krótkie, szczegółowo objaśnione, bez zbędnych naukowych dywagacji. Zasady są stosunkowo proste i oczywiste, ale jak wiadomo, to co najprostsze bywa najtrudniejsze. Graficzny układ jest bardzo przyjemny dla oka, a małe grafiki zainteresują dzieci ( wiem, bo pewien maluch nie dawał mi czytać). Pollan porusza ważną kwestię, która bardzo często jest pomijana w poradnikach zdrowego żywienia, a mianowicie to w jaki sposób jemy. Powinniśmy robić to powoli, przy stole z dala od elektroniki i najlepiej wśród ludzi. Każdy powinien zapoznać się z tymi zasadami, aby żyć zdrowiej nawet bez diety. Chciałabym Wam przytoczyć kilka moich ulubionych...

Bartowski | 2016-09-28

Krótko, zwięźle i na temat. Zbiór cennych, ,,oczywistych" rad o których wszyscy zapomnieliśmy. Warto trzymać na półce, co jakiś czas wróci i przypomnieć sobie te ,,oczywistości" :)

MOWA-LITER | 2013-09-15

„Jedzenie” to chyba najtrafniejsze słowo oddające rzeczywisty temat książki Michaela Pollana, nie „dieta”, nie „gotowanie”, nie „zdrowe odżywianie”, choć zapewne z każdym z tych terminów Jak jeść ma coś wspólnego. Tytuł jest w tym przypadku doskonałym odzwierciedleniem treści.

Michael Pollan, amerykański dziennikarz i profesor na Uniwersytecie w Berkley, z samym jedzeniem ma tyle wspólnego, co każdy z nas. Nie jest ani naukowcem, ani ekspertem w dziedzinie żywienia, ale jako ciekawy świata człowiek postanowił zgłębić ten rozległy i wciąż niewyczerpany temat. Co ciekawe, sam autor przyznaje, że dietetyka jest obecnie w punkcie, w jakim chirurgia znajdowała się w 1650 roku. Niemożliwe? A jednak. Dietetyka, jako bardzo młoda dziedzina, nie potrafi jeszcze udzielić odpowiedzi na masę pytań związanych z tym, jak konkretne pokarmy oddziałują na nasz organizm. We wstępie autor dokonuje ciekawego rozgraniczenia na dietę zachodnią (kojarzoną głównie z USA, obfitującą w wiele...

interplaygirl | 2011-04-12
Przeczytana: 2011 rok

Michael Pollan to popularny amerykański dziennikarz współpracujący z "New York Times Magazine" i profesor dziennikarstwa na Uniwersytecie w Berkley. Od 25 lat pisze o jedzeniu, jego książki są stałymi bywalcami list bestsellerów.
Myślę, że pan Pollan faktycznie wierzy w to co pisze i zna się na tym - w końcu ćwierć wieku spędził na zagłębianiu tajników poprawnego odżywania się i obalaniu mitów żywieniowych. "Jak jeść" to poradnik konsumenta, chciałoby się dodać - świadomego. Czego? Zagrożeń, oszustw, marketingowych sztuczek, które stosują wszyscy przedsiębiorcy związani z jedzeniem szerokopojętym

Po kolei. "Jak jeść" to książka podzielona na 3 tematyczne części.
Pierwszą z nich jest "Co mam jeść?". - Radą wyjściową tego działu jest wskazówka, aby jeść jedzenie. Przewrotne, prawda? I tutaj zaczyna się podróż. Rady, każda na osobnej stronie to wyjaśnienia pokroju - "coś co podano przez okno samochodu nie jest jedzeniem" czy "unikaj produktów żywnościowych, które są reklamowane w...

Justa | 2017-03-25
Przeczytana: 12 września 2016

Krótka, konkretna, z akcentem humorystycznym, zwracająca uwagę na prawidłowe odżywianie. Zasady ułożone w taki sposób by szybko o nich nie zapomnieć, choćby np. "To co jest podawane przez okno samochodu nie jest jedzeniem" :) na pewno w jakiś sposób wzbogaca więdzę nt. żywienia, nawet dla zwykłego laika, który nie bardzo orientuje się w tej dziedzinie; a tym samym pomaga zadbać o swoje własne zdrowie :)

Przeczytana: sierpień 2016

Ciekawa, czasem odkrywcza, ale przede wszystkim jest to książka, która skondensowała wiele, wydawało by się banalnych myśli.

Alicja | 2017-04-04
Przeczytana: 21 marca 2017

MIchaela Pollana "poznałam" poprzez ekranizację "Cooked". Urzekło mnie u niego proste podejście do tematu. Uzmysłowienie odbiorcy co tak naprawdę jest ważne w jedzeniu i że warto być wszystkożercą. Książka "Jak jeść. Przewodnik konsumenta" w prosty, spisany w 64 zasadach sposób przypomina nam, jak jeść, co jeść i ile jeść. Niby proste, ale w obecnym świecie diet, trenerów żywieniowych oraz wielkiego przemysłu spożywczego nastawionego na jak największy zysk, zapominamy co to znaczy "prawdziwe jedzenie". Warto poświęcić, krótką chwilę, żeby zaznajomić się z tą pozyją

Ramon | 2011-06-21
Przeczytana: 10 maja 2011

Książka niewielka, ale tak ładnie wydana, że jednak warta swojej ceny :) Jeśli ktoś ma wiedzę nt odżywiania czerpaną z różnych źródeł, rozumie, iż to co pisze M. Pollan to "święta prawda". Pośród jego 64 zaleceń może dwa, trzy lub cztery są dyskusyjne. Reszta jest tak podstawowa i - na zdrowy rozum - naturalna, że nie ma co się sprzeczać.

Ta książka jest w zasadzie pigułką zaleceń, a nie wiedzy. Znakomita w uporządkowaniu tego, co się wie nt żywienia. Może dobra na prezent, aby kogoś zupełnie "nieuświadomionego" zainteresować tym "jak jeść".

Można nie mieć czasu czy chęci na stosowanie się do sugestii zawartych w tej książce, ale... jeśli dla kogoś inne rzeczy są cenniejsze niż zdrowie, to jego prywatny wybór. Faktem jest jednak, że gdyby ludzie odżywiali się zgodnie z tym przewodnikiem, w większości aptek i gabinetów lekarskich wiałoby pustką...

Ania_Pietruszka | 2011-03-12
Przeczytana: 12 marca 2011

zbiór prostych zlotych rad jak jesc, co jesc i ile jesc zeby pozostac zdrowym i miec pewnosc ze to co jemy to prawdziwe jedzenie :-)

MsPointa | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016