Książka Roku 2018

How to Run
bieganie, sport, maraton
poradniki
joly_fh

Mistrzyni świata w biegach maratońskich kobiet i legenda sportu radzi, jak biegać, by biegać dobrze. Od joggingu do maratonu, dla kobiet i mężczyzn. Przejrzysta i bogato ilustrowana, praktyczna i profesjonalna książka dla każdego biegacza. Niezależnie od tego, czy robisz jedną rundkę wokół osiedla parę razy w tygodniu, od czasu do czasu bierzesz udział w charytatywnym biegu, przygotowujesz...

Niezależnie od tego, czy robisz jedną rundkę wokół osiedla parę razy w tygodniu, od czasu do czasu bierzesz udział w charytatywnym biegu, przygotowujesz się do półmaratonu czy jesteś w trakcie specjalistycznego treningu do pełnego maratonu - praktyczne i fachowe rady Pauli Radcliffe pomogą ci robić to lepiej.

Każdy, zarówno nowicjusz, jak i wytrawny lekkoatleta, znajdzie tu wszystko, co powinien wiedzieć na temat treningu, techniki biegania, wyposażenia i diety biegacza. Paula Radcliffe hojnie dzieli się osobistymi wskazówkami i refleksjami wynikającymi z jej bogatego doświadczenia w bieganiu na wszystkich dystansach i przy każdej pogodzie. Specjalne rozdziały poświęcone są także biegającym kobietom.

źródło opisu: Bukowy Las, 2013

źródło okładki: www.bukowylas.pl

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Sztuka pisania o bieganiu

Szerząca się ostatnio moda na bieganie wywołała modę na pisanie o bieganiu. Trudno się temu dziwić – coraz więcej osób chce spróbować podobno najłatwiejszego ze sportów i zmienić swoje życie. Wiele z nich nigdy nie miało styczności ze sportem, sięgną więc po poradniki i branżowe publikacje, żeby odnaleźć się w nowej rzeczywistości. A zgubić się w niej łatwo – firmy prześcigają się w promowaniu kolejnych technologii ułatwiających i przyspieszających bieganie, coraz droższych butów, rozbudowanych elektronicznych gadżetów… Do tego autorzy wielu publikacji zachęcają, by założyć na nogi buty i po prostu biec. Najlepiej od razu stosując rygorystyczne plany treningowe i przygotowując się do maratonu. To szybki sposób, żeby zrazić się do biegania albo nabawić kontuzji… Warto więc sięgnąć po poradnik sprawdzony i rzetelny, którym z pewnością jest „Sztuka biegania” Pauli Radcliffe.

Kim jest autorka? Jedną z najlepszych biegaczek na świecie, zwyciężczynią wielu biegów, autorką zdumiewającego rekordu kobiet na dystansie maratońskim, do którego od lat nikt nie potrafi się nawet zbliżyć. Jest legendą. A przy tym kobietą świadomą swojej kobiecości i matką. Miałam okazję poznać ją osobiście a nawet startować razem w biegu ulicznym. Paula zaraża swoją radością i pasją biegania. Bardzo dobrze, że postanowiła zrobić to także za pośrednictwem książki. Zawarte w niej rady przydadzą się zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym biegaczom.

Autorka podchodzi do tematu biegania...

Autorka podchodzi do tematu biegania rzetelnie i racjonalnie. Zaczyna od podstaw, poświęcając dużo miejsca opisowi budowy stopy, sposobom doboru biegowego obuwia a nawet skarpetek. Analizuje objawy bólowe towarzyszące noszeniu źle dobranych butów i wiąże je z konkretnymi ich wadami. Szczegółowo omawia rozgrzewkę, statyczną i dynamiczną, postawę podczas biegu, rozciąganie po nim, kwestie odżywiania, treningów i wiele innych spraw. Cennym dla mnie rozdziałem jest ten, przeznaczony dla kobiet, w którym Paula porusza temat intensywności treningów w ciągu cyklu miesięcznego, ale też biegania w ciąży i powrotu do niego po porodzie. Dzieli się tutaj własnymi doświadczeniami.

Podręcznik został wydany w twardej oprawie, co nadaje mu trwałość przydatną w przypadku książki, do której zagląda się często i w różnych sytuacjach. Jest także bardzo bogato ilustrowany – ogromny plus, zwłaszcza w rozdziałach opisujących ćwiczenia. To niestety pociąga za sobą stosunkowo wysoką cenę, ale książka jest jej warta. Będzie doskonałym prezentem dla każdego biegacza, zwłaszcza początkującego.

Katarzyna Marondel

Agnieszka | 2018-09-11
Na półkach: Poradniki, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Książka podzielona jest na 10 rozdziałów (nie licząc wstępu i podziękowania ) każdy z nich jest ciekawie opisany i dobrze wyjaśniony. Czyta się ją miło i przyjemnie. Autorka pisze w prosty sposób zrozumiały dla osoby, która być może po raz pierwszy czyta coś o bieganiu . Poleciłabym ją szczególnie osobą, które chcą zacząć biegać ponieważ tak jak już wcześniej napisałam będzie ona dla nich zrozumiała i myślę, że ich dobrze zmotywuje. Ponadto ma ona ułożone przykładowe treningi do biegów na 5 kilometrów,10 kilometrów,półmaratonu, maratonu dla tych którzy biegną pierwszy raz ale również zestawy na poprawienie swojego wyniku . Jest to fajna opcja dla osób, które zaczynają przygodę z bieganiem na przykład tak jak ja nie miałam pojęcia jak stworzyć taki plan treningowy żeby był efektywny. Taki przykładowy plan jest zdecydowanie pomocny . Po skorzystaniu z tego planu i jego weryfikacji (tak jak było dla mnie najkorzystniej chodzi mi tutaj o czas treningu i kilometraż w poszczególne dni)...

FOCZKA | 2016-07-16

Bardzo konkretna i wartościowa książka. Posiada dużo ćwiczeń wraz ze zdjęciami, dokładnie opisuje najważniejsze problemy oraz odpowiada na prawie wszystkie pytania każdego biegacza. Dobry poradnik zwłaszcza dla początkujących, ale nie tylko. Osoby zainteresowane bieganiem lub biegające powinny tą książkę przeczytać.

AMisz | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sport, 2014
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Fajnie przygotowane kompendium wiedzy na temat biegania. Pozycja raczej skierowana do początkujących lub tych zaawansowanych, którzy nie mają zielonego pojęcia, że w bieganiu nie samo bieganie jest najważniejsze.

Fajne zestawy ćwiczeń, informacje o tym jak dobierać buty (chociaż akurat tutaj polecałabym raczej pójść do dobrego sklepu), jak dobierać skarpetki, strój, co jeść, jak się przygotować do startów i jak się zachować w dniu startu. Mnóstwo wartościowych informacji.

Ja nie dowiedziałam się z tej książki niczego, czego nie wiedziałabym wcześniej - ale dobrze jest mieć taką książkę na półce, żeby móc w każdej chwili do niej zajrzeć i przypomnieć sobie podstawy.

Marfield | 2014-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 lutego 2014

Moim zdaniem dobra książka dla kogoś początkującego, szukającego podstawowych informacji i zachęty do pierwszego wybiegnięcia z domu. Kto chociaż ze 3 razy miał w rękach np. Runner's World nie znajdzie tam wiele nowego. Nie znaczy to, że nic... ;)

wildfemale | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

Dość ciekawe dzieło. Moja pierwsza lektura tego rodzaju.
Wnerwiała mnie reklama pewnej firmy produkującej odzież sportową.
Za najciekawsze uważam rozdziały o odżywianiu i ćwiczeniach do wykonywania pomiędzy dniami biegowymi.

miszael | 2018-03-17

Pomijając to, że książka jest dość nachalną reklamą produktów firmy Nike (i to nie tylko na obrazkach, ale i w treści), jest to warta do przeczytania pozycja dla kogoś, kto chce poważnie podejść do biegania.

apsik89 | 2014-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Ciekawe porady dla początkujących biegaczy, propozycje ćwiczeń, planów treningowych. Niestety przeszkadzała mi wszechobecna reklama pewnej firmy sportowej.

Morganna | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Bardzo konkretna pozycja, bez lania wody. Lubię takie. reklama jest, i owszem, ale mnie zupełnie to nie przeszkadzało. Szkoda tylko, że tak mało jest w tej książce o samej autorce. no ale taki był chyba zamiar. Ogólnie, polecam zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym biegaczom.

Tomek | 2018-09-20
Mati | 2018-08-20