Niemcza 1017

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
pizmak

Machiny miotające nie ustawały w ostrzale wałów, ale i grodzianie nie pozostawali dłużni. W miarę zbliżania się wrogich szyków mogli używać coraz większych kamieni, przy czym ponad palisadę wystawały tylko łychy i proce machin, więc obsługujący je byli osłonięci przed bezpośrednim ostrzałem. Wreszcie nacierające oddziały podeszły tak blisko, że można było wyrzucić na nie z machin wielkie kosze pełne dużych kamieni. Tarczą można osłonić się przed małym kamieniem czy strzałą, ale puszczony z impetem kilkunastokilogramowy głaz przewracał ludzi i łamał osłony. Obsługi wież przeżywały właśnie kanonadę.

źródło opisu: Okładka

Ireneusz Kwartnik | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Kiedy zacząłem czytać tą książkę, to trudno było mi się od niej oderwać. W mojej opinii książka napisana jest bardzo sprawnie i ciekawie. Czyta się ją łatwo i z ogromną przyjemnością. Nie sądziłem, że można z tak skromnych źródeł wydobyć tyle dodatkowych informacji o wojnie polsko-niemieckiej z lat 1003-1018. Autorowi udało się doskonale przedstawić ówczesne wydarzenia i ich głównych autorów. Polecam wszystkim interesującym się polską historią.

Watcher | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Książka warta polecenia, choć nie bez skaz. Autor pisze lekko, nie wywołuje zmęczenia czytelnika (to nie jest standard w serii), a jego rekonstrukcja tytułowej bitwy jest logiczna i ciekawa(i budzi podziw w obliczu skąpości źródeł). Jakie widzę więc skazy? Po pierwsze: słaba redakcja, która przepuściła ewidentne błędy i literówki. Dowiadujemy się więc na przykład (i to już na pierwszej stronie), że Otton I zmarł w 993 roku... Nie ma tego na szczęście dużo (rzuca mi się jeszcze w oczy pomylenie Bolesława Chrobrego ze Śmiałym, bo o tego pierwszego raczej chodziło autorowi w podpisie jednej z ilustracji), ale w tak małej książeczce to się jednak rzuca w oczy. Po drugie: styl. Generalnie mi się, jak już wcześniej nadmieniłem, podoba ta lekkość... ale jednak czasem autor przesadza, jak w chwili, gdy grafa Dediego nazywa "huncwotem". Akurat do mnie to nie trafia... Ciekawe czasy i ogólna sprawność językowo-historyczna pana Rochali sprawiają jednak, że mogę tego habeka polecić.

Wilku | 2013-09-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 02 listopada 2013

P. Rochala jak zawsze świetny :).

herion1660 | 2016-12-02
Longinus | 2016-10-12