Bannockburn 1314

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
jarr74

Znakomita, wciągająca, barwna publikacja nie tylko dla fanów historii, ale i wszelkich miłośników dziejów rycerstwa i rycerskości. W 1314 roku Szkoci odnieśli druzgocące zwycięstwo nad wojskami króla Anglii Edwarda II. W jego wyniku na wiele lat, gnębione dotychczas przez południowych sąsiadów, Królestwo Szkocji uzyskało pełną niepodległość zniweczoną dopiero unią personalną Stewartów. Autor w pasjonujący i obrazowy sposób opisuje dzieje Szkocji i jej stosunków z Anglią, nie zapominając o wprowadzeniu w sytuację jaka panowała na Wyspach Brytyjskich przed i po bitwie. Przedstawia bohaterów tamtych wydarzeń: Williama Wallace'a, Roberta de Bruce oraz Edwarda Długonogiego.
Gray i jego rycerze ruszyli naprzód i za chwilę nadziali się na ostrza włóczni. Pierwsza fala atakujących odbiła się od szkockiego wału. Wielu rycerzy zginęło, inni, zrzuceni z koni, dostali się w ręce Szkotów, wśród nich sir Thomas Grey. Anglicy cofnęli się, przegrupowali i natarli ponownie. Tym razem nie udało im się przełamać szkockiego szyku. Clifford przez jakiś czas ponawiał szarże. Były one jednak za każdym razem słabsze z powodu strat, zmęczenia i coraz większej liczby zabitych koni i ludzi zalegających na drodze natarcia.

źródło opisu: jareknelkowski.pl

źródło okładki: Bellona

Konflikt angielsko-szkocki to jedno z najciekawszych zmagań w historii. W tych zmaganiach Anglicy byli stroną bezspornie silniejszą - mieli ciężkozbrojne rycerstwo, doskonałych łuczników, bitną piechotę. I co ważniejsze, mieli pieniądze i dużo więcej ludzi niż Szkoci. A mimo to, nie zdołali trwale opanować kraju hardych górali, a nawet ponieśli w walce z nimi jedną z największych klęsk w swojej historii.
Te niezwykłe zdarzenie jest bardzo popularnym motywem w popkulturze, zatem dlaczego miałaby nie powstać na ten temat książka? Więc powstała, szkoda tylko, że przeciętna. Strasznie irytujący jest jej monstrualnie długi wstęp, obejmujący dzieje Szkocji od czasów starożytnych. Autor z sadystyczną przyjemnością wymienia wszystkich Malcolmów i Dancanów wraz z ich wojnami, nie przejmując się zupełnie tym, że taki był ich związek z bitwą pod Bannockburn, jak Mieszka I z Grunwaldem. Jakby nie można była zacząć tego od Edwarda I i pierwszych prób podboju Szkocji. Jedynym argumentem za...

Elevander | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

To już któraś z książek Jarosława Wojtczaka, którą czytałem i muszę przyznać, że podobała mi się najmniej. Autor ten zdecydowanie lepiej czuje się pisząc o późniejszych epokach. W tej monografii w zamyśle poświęconej słynnej bitwie pod Bannockburn zajął się w istocie całymi dziejami Szkocji od czasów prehistorycznych (sic!) aż do roku 1371, gdy tron szkocki przejęła dynastia Stuartów. To zdecydowanie największa wada tej pracy: jest zbyt ogólna, a treść nie odpowiada tytułowi. Wczesnośredniowieczne dzieje Szkocji można było spokojnie pominąć w zamian dokładniej opisując wojnę Roberta Bruce'a i tytułowe starcie z 1314 roku. Bibliografia wykorzystana przez Wojtczaka jest bardzo mizerna i składa się w zasadniczej części z opracowań ogólnych, tak więc czytelnik szukający poważnych informacji o wojnie Roberta Bruce'a z Edwardem II angielskim musi sięgnąć po jakąś inną pozycję.

Tomasz Babnis

doliwaq | 2013-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Bardzo dobra książka, jak to u pana Wojtczaka. Ten autor jest już dla mnie symbolem doskonałej jakości!
Dużym plusem jest opisanie nie tylko samej bitwy, ale także powstania Williama Wallace'a oraz bitew o Stirling Brige i pod Falkirk, a także wcześniejszy krótki opis powstania Szkocji i jak doszło do zajęcia Szkocji przez Anglię. Czyta się wyśmienicie!

jarr74 | 2011-10-17
Przeczytana: 05 października 2011

„Walczyli w uniesieniu, walczyli jak prawdziwi Szkoci. I wywalczyli wolność”.
Wszyscy z cała pewnością pamiętamy znakomity film Mela Gibsona „Braveheard”, opowiadający historie szkockiej walki o niepodległość. Film kończy się symboliczną sceną, w której miedzy dwa ustawione już do bitwy szeregi wrogich sobie wojsk, wbity zostaje legendarny dwuręczny miecz głównego bohatera Williama Wallesa.
Tak właśnie w zamyśle filmowców rozpoczęła się bitwa pod Bannockburn. Czy takiego rodzaju gesty miały miejsce w rzeczywistości?
Dokumenty o tym milczą…
Sama bitwa rozegrała się 23 i 24 czerwca 1314 roku kilka mil na południe od miasta Stirling, w okolicy wsi Bannockburn. W dwudniowych niezwykle krwawych i zaciętych walkach, dzięki znakomitemu dowodzeniu, waleczności i właściwemu doborowi miejsca zbrojnego starcia ( bagnisty i podmokły grunt uniemożliwiał ataki ciężkiej konnicy) Szkoci odnieśli swoje największe zwycięstwo w historii. Rozbili niemal trzykrotnie liczniejszą armie przeciwnika,...

Arnold | 2019-02-20
Przeczytana: 20 listopada 2009