Poitiers 732

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
rybka

Publikacja poświęcona jest opisowi przyczyn, przebiegu i skutków bitwy pod Poitiers w 732 roku. Zakończonej druzgocącym zwycięstwem zjednoczonych sił królestwa Merowingów (450-751) i ich sprzymierzeńców pod dowództwem majordoma1 Karola Młota (688/691-741) nad armią muzułmańską z Abd ar-Rahmanem2 (?-732) na czele, namiestnikiem Półwyspu Iberyjskiego. Bitwa zakończyła się całkowitą klęską muzułmanów. Po obu stronach walczyły liczne jak na te czasy i region znanego świata masy wojska. Przyjmuje się że Saraceni wprowadzili do bitwy około 50 tys. wojowników, w tym oddziały lekkiej berberyjskiej i arabskiej konnicy, parę setek ciężkozbrojnej kawalerii oraz w przeważającej liczbie ciężkozbrojną piechotę, zebraną z różnych odległych krain rozległego kalifatu. Karol Młot dysponował mniejszymi siłami, około 25 tys., głównie piechotą i częściowo lekką kawalerią oraz zaczątkami jazdy pancernej. Do historii bitwa ta przeszła jako jedno z najważniejszych starć zbrojnych w dziejach świata, nie tylko Europy.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

rzepka | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Bardzo ciekawa książka opisująca czasy kształtowania się potęgi Franków, przekazywania pałeczki z rąk Merowingów do Karolingów. Nigdy nie rozumiałem na jakiej zasadzie majordom mógł rządzić krajem - teraz to wiem, po lekturze tej książki. Tak samo świetnie wytłumaczone jest dlaczego po bitwach Franków z Umajjadami zaczęło się kształtować społeczeństwo feudalne - niby znam układ kto kogo i jakie ma role - ale nie znałem początków tego systemu, nawet nie zadawałem sobie pytania - a tu autor przy okazji rozwiązał ten problem :).

Ciekawy rozdział o początkach ekspansji Arabów - temat w oczywisty sposób potraktowany powierzchownie, ale nie po łebkach. Czytelnik ma dobry obraz skąd się wzięła potęga arabska, jak walczyły wojska, jak były traktowane podbijane tereny i ludność.

W innej recenzji na tej stronie czytelnik zwrócił uwagę na różne podejście do spraw opisywania wiary: Mahomet miał "objawienia", a po stronie chrześcijan były domy boże, Arabowie atakowali z wściekłością a...

Małgorza | 2017-06-06
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Trafiłam na autora przypadkowo w czasie targów. Dobra książka.

MiGiel | 2017-06-02
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Polecam.

Wasyl Czapajew | 2017-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Sam przebieg bitwy opisany jest raptem na kilku stronach ale pozycja warta jest polecenia. Autor pisze z pasją i ciekawie, a celem wyklarowania nam całej historii cofa się...ho ho... do samego Mohameta:-) Polecam

Hefalump | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Do przeczytania tej książki namówił mnie kolega ( Paweł dzięki) Świetna książka polecam.

Honorek | 2017-01-24
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Dobra książka, interesujący warsztat pisarski autora literatury popularno-naukowej. Polecam.

ZakurzonePióro | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Sprawnie napisana książka, polecam i czekam na kolejną. Gratuluję autorowi odznaczenia.

Literatna | 2016-05-20
Przeczytana: 17 maja 2016

Pasjonujące wątki opisane świetnym językiem, do czego autor już mnie przyzwyczaił, polecam.

antygross | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Polecam.

privilegio | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Mocno poruszyła mnie ta książka. Jutro dołączę krótką recenzję. Polecam.