Sen

Wydawnictwo: Amber
6,67 (2069 ocen i 198 opinii) Zobacz oceny
Wake
sny, sen, nadprzyrodzone moce

Siedemnastoletnia Janie widzi cudze sny. Wciągana w nie wbrew własnej woli, staje się przymusowym świadkiem rozgrywających się w nich wydarzeń.Pewnego dnia do klasy przychodzi nowy chłopak... który potrafi kontrolować sny. Ale nawet on może okazać się bezradny, gdy Janie trafi w środek koszmaru. Po raz pierwszy jest kimś więcej niż obserwatorką czyichś makabrycznych fantazji. Jest ich uczestniczką

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/875/sen

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/875/sen

Oryginalny pomysł na fabułę i główną bohaterkę. Janie ze swoim darem wnikania w sny osób, które znajdują się blisko niej, ma problemy z samą sobą- nie potrafi opuścić czyjegoś snu, a im jest gorszy,tym jest to trudniejsze. Od początku byłam ciekawa, jak dziewczyna poradzi sobie z brakiem kontroli nad wnikaniem w sny. Książeczka jest cienka, niespełna 200 stron, dlatego też mam wrażenie, że historia dopiero się rozkręca (w końcu to trylogia), zresztą nawet gdybym nie wiedziała o pozostałych częściach, zakończenie nie pozostawia wątpliwości.
Książka dobra na odprężenie w jedno niedługie popołudnie. Jest młodzieńcza miłość, są całkiem udane uwagi Autorki nt. bohaterów, kreacja postaci także przyzwoita, nie ma tutaj osobowości nijakich. "Fajna" młodzieżówka. Co mnie w niej urzekło? Styl pisania Lisy McMann- jakiś taki surowy, bez zbędnych ozdobników i słodzenia, chciałoby się napisać: prawdziwy. Mam nadzieję, że dalsze dwie części będą w tym samym tonie, bo o ile wątek poboczny...

Karolina Jędraszak | 2015-03-20

Mnie osobiście nie powaliła na kolana. Bardzo sprawozdawczy charakter książki, który chyba miał imitować pamiętnik. Nie mogę jednak nie docenić pomysłu na historię.
Bohaterowie nie są jakoś specjalnie charakterystycznie wykreowani. Janie potrafi wchodzić w ludzkie sny co staje się jej przekleństwem. Nie może spać, notorycznie jest zmęczona. Jej sytuacja w domu również nie daje jej wytchnienia. Pojawia się jednak ktoś kto może jej pomóc. Pytanie tylko czy mu na niej choć trochę zależy? Cabel bawi się jej uczuciami przez co miałam czasami ochotę wyrzucić książkę przez okno, a jednocześnie czułam, że jest całych tych uczuć mało.
Typ książki, który ja określam "płaską". Jakoś nie sposób wgłębić się w uczucia i emocje. Język jest naprawdę prosty, a niektóre sceny bardzo naturalistyczne. Brzydota tych opisuj jakie się już pojawiały były bardzo realne i autentyczne, ale nie wiem czy to plus czy minus.
Wydaje mi się, że autorka nie wysyciła całego potencjału tej historii, ponieważ...

Grafitowa_ | 2010-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2010

Bardzo szybko czyta się tę książkę. Jest ciekawa, ale wkurzyły mnie te daty i prostota. Zdecydowanie było za mało wątków i Cabe jest dosyć dziwnym bohaterem. Autorka miała fajny pomysł. Jednak poleciała po łebkach, zamiast wtrącić jakieś szczegóły. To jest wielki minus.

Lenalee | 2010-02-28

Nie jest to jakaś bardzo zachwycająca książka, jednak mnie się podobała. Pozostałe części też przeczytałam z przyjemnością. Jestem pewna, że będę mile wspominać te książki.

LadyBoleyn | 2011-01-11

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Poszukując godnej uwagi książki, która pomogłaby mi się odprężyć, jak i na chwilę oddalić od wszechobecnych wampirów, kierowałam się poradami mojej koleżanki, która poleciła mi „Sen”, uznając, że to jedna z najlepiej napisanych książek, jakie kiedykolwiek czytała. Zaciekawiona fabułą, która początkowo wydawała się lekko przerażająca, chwyciłam za niewielki plik ledwo dwustu kartek, dochodząc do wniosku, że ten utwór długo nie zniknie z mojej pamięci.

„Sen” to pierwsza część trylogii autorstwa Lisy McMann, która opowiada o losach nastoletniej Janie, posiadającej niecodzienny dar – potrafi widzieć cudze sny. Nieświadomie dostaje się do mary otaczających jej ludzi, a jedynie silna wola oraz możliwość udzielenia pomocy pozwala wyrwać jej się z koszmaru. Janie próbuje walczyć z tymi „zdolnościami”, co niestety wychodzi jej marnie. Gdy do jej szkoły przybywa chłopak, który potrafi kontrolować swoje sny, sytuacja bohaterki komplikuje się. Staje się ona uczestniczką wydarzeń, do końca nie...

Madeleine | 2010-11-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: sierpień 2010

Książka należy poniekąd do nigdzie niesprecyzowanej, ale nieoficjalnie istniejącej serii książek o wampirach. Jednak nie ma w niej jakiegokolwiek wątku wampirycznego. Główna bohaterka, posiada zdolność podglądania ludzkich snów. Brzmi to może nieco fantastycznie, ale tak naprawdę cała akcja jest opisana w bardzo realny sposób. Zarówno Janie, jak i Cabel sprawiają wrażenie bardzo sympatycznych. Od razu polubiłam tych bohaterów. Oboje wykorzystują swoje dary w dobrych celach. Dlatego są pozytywnymi postaciami.
Ponieważ większość książek jest pisana w czasie przeszłym, początkowo trudno było mi się przyzwyczaić do czasu teraźniejszego. Jednak po krótkim czasie tak wbiłam się w rytm, że całkowicie o tym zapomniałam. Aż później nie mogłam się z powrotem przestawić na czas przeszły.
Książka jest bardzo ciekawa, wartko płynie akcja. Aż żałuję, że tak szybko się skończyła. Na szczęście są jeszcze kolejne tomy:)

boziaczek | 2012-06-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, E-booki

Bardzo mi się podobała. Wciągająca, inna. Napisana w formie dziennika, bez zbędnych opisów. Polecam!

Malinowa | 2014-07-28

Janie nie jest zwyczajną nastolatką. Skrywa ona pewien sekret. Potrawi ona oglądać i przeżywać cudze sny. Niestety jest do nich wciągana wbew swojej woli ilekroć ktoś w jej pobliżu śpi.

Książka została napisana w formie dziennika co powoduje że badzo łatwo się ją czyta. Jest baddzo ciekawa i zaskakująca. Wywarła ona na mnie niesamowite wrażenie.

Polecam ją wszystkim nastolatkom ponieważ jest baddzoo nietypowa i zupełnie inna niż inne książki.

klarita | 2013-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2013

Książka jest naprawdę świetna. Lekka, ciekawa, szybko się ją czyta, a co najważniejsze takiej książki jeszcze nie spotkałam.
Siedemnastoletnia Janie jest wciąga w sny innych przez co zmienia się jej całe życie a przy okazji znajduje też miłość u chłopaka, który też ma swoje tajemnice.
Książka może nie jest bestsellerem ale ciekawie się ją czyta.
Polecam !! ;]

FairytaleePrincess | 2013-06-05
Na półkach: Przeczytane, 📚 2013 📚
Przeczytana: 2013 rok

Ta książeczka coś w sobie miała. Mimo wielu niejasności i dość oryginalnego stylu spokojnie mogę stwierdzić, że książka mi się podobała. Polecam :)