Jedynaczka

literatura dziecięca
Telbit
2006-01-01
2006-01-01

Powieść Andrzeja Klawittera zaskoczyła mnie pozytywnie dramatyczna, wzruszająca i to prawdziwa historia nastolatki siedemnastoletniej Basi osieroconą przez matkę mieszka z ojcem i rodzeństwem w starej kamienicy.
W ubóstwie, biedzie żyją ale muszą dać radę sobie.
Bardzo zaprzyjaźniłam się z główną bohaterką Basią jest ciepłą, miłą dziewczyną jej młodsza siostrzyczka Iga lubi bawić się lalkami, sympatyczna,kochana dziewczynka.
Basia pomaga rodzinie,na pomoc zawsze może liczyć na ciocię ukochaną Halinkę, chętnie pomoże przy dzieciach.
Poruszająca,emocjonalna książka wciągająca historia, a zakończenie smutne.
Bardzo dobrze mi się czytało, ujęła mnie za serce...wzruszyła mocno!!!

W ubóstwie, biedzie żyją ale muszą dać radę sobie.

Sięgnęłam po nią po przeczytaniu "Ślicznotki" tego samego autora. Tamta wywarła na mnie duże wrażenie, dlatego też spodziewałam się kolejnej dobrej powieści.
Ogółem książka mi się podobała- wątek dziewczyny, która w zasadzie ma na głowie swoją naukę, a do tego cały dom i młodszą siostrę, dla której jest niemalże matką, a nie siostrą. Uznanie dla autora również za opisanie sytuacji i postaci ojca rodziny, który nie radząc sobie z problemami po śmierci żony, wpada w pułapkę hazardu, niejednokrotnie przegrywając pieniądze, których i tak już brakuje na życie.

Zaczyna i kończy się bynajmniej niezbyt szczęśliwie, a pomimo tego nie jest przygnębiająca. Nie zdziwił mnie styl życia ani Basi (cały dom na swojej głowie, życie w cieniu śmierci ukochanej matki),ani Kasandry (bogactwo, trudni rodzice, używki wszelkiego rodzaju, życie swobodne do granic),ponieważ nie jest to dziwne w tych czasach. A jednak jest coś niezwykłego w tej powieści... Może właśnie ta życiowa "zwykłość"?
Zakończenie jest zaskakujące, nie spodziewałam się takiego finiszu. Ale na szczęście nie skończyło się tak tragicznie, jak się bałam - i dzięki temu ta książka nie spaliła się na końcu, a dała morał - przeznaczenia nie oszukasz.

Książka, która wzrusza, śmieszy, a nawet zadziwia tak, że nie wiesz co się dzieje(to ostatnie dotyczy zakończenia, ale nie czytajcie go w czasie ani przed skończeniem książki.
Kiedy dojedziecie do końca zobaczycie że to najbardziej szokujące zakończenie jakie w życiu czytaliście.
Nie sposób go przewidzieć.. nawet nie próbujcie;D
Polecam!

Nie sposób go przewidzieć.. nawet nie próbujcie;D
Polecam!

W większości podzielam zdanie osób, które najczęściej twierdzą, że ta książka to nic specjalnego. Praktycznie każdy ma problem z dziwnym, niekonsekwentnym zakończeniem. Końcówkę byłam zmuszona przeczytać trzy razy by coś z niej wywnioskować, ale i tak nie jest wszystko dla mnie jasne. W każdym bądź razie autor podkreśla "konfabulację", a samo to słowo pozostawia po sobie wiele do życzenia. Zakończenie jest zupełnie pokręcone, co mnie nawet cieszy, bo przynajmniej widzę jak nie powinnam kończyć książki, która aktualnie piszę. Oprócz tego autor za bardzo doczepił się tematów związanych z seksem, co mi się osobiście nie podobało. Fragmenty o biseksualizmie były wręcz odrażające. To wszystko. Powieść bardzo przeciętna i nie wyróżniająca się niczym, absolutnie niczym wspaniałym i innym.

Znam Andrzeja Klawittera z innej historii: "Śmierć i dziewczyna", która zachwyciła mnie do granic możliwości. Jakaż była moja radość, gdy na Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego została wybrana jako lektura jego książka!
Powiem, że wśród "Innej?" Jurgielewiczowej i "Drugiego" Nowak, ta książka jest cudem nad cudy! a sama jestem pokroju bardziej Basi. Nie dziwi mnie język, jakim się posługują, bo jest on moim codziennym. Uważam, że młodzież została tutaj wzięta na poważnie, co zdarza się coraz rzadziej u polskich pisarzy.
Zakończenie raczej mi się nie spodobało. Było denne i mało pouczające. Czy nie miał Pan pomysłu, Panie Andrzeju? Czy przerósł Pana ten wypadek?

"Absolutnym zaskoczeniem jest zakończenie, które zdaje się wywracać powieść do góry nogami" ZGADZAM SIĘ Z TYM CAŁKOWICIE! Jak dla mnie rewelacja. Bardzo chciałabym,aby ukazały się dalsze losy bohaterki,bo naprawdę można się wciągnąć w tą książkę.

super książka dla młodzieży, strasznie wciąga ;)

super książka dla młodzieży, strasznie wciąga ;)

Trudno mi cokolwiek o niej napisać. Z jednej strony dostajemy bardzo dużo filozoficznych wywodów, co lekko podnosi ocenę książki, ale z drugiej są mało interesujący bohaterowie i chwilami nudna akcja.

Zaczęłam to skończyłam,ale jakoś nie rzuciła mnie na kolana.Ksiązka jakś ....mdła

• Rok 2011
  • Młodzieżowe