Jedynaczka

Wydawnictwo: Telbit

Klawitter Andrzej Jedynaczka Wydawnictwo: TELBIT ISBN: 8388109871 Oprawa: Miękka Ilość stron: 248 Wymiary: 12.5x19.5 cm Rok wyd.: 2006 Opis: Książka nagrodzona w Konkursie Literackim na powieść dla młodzieży. aJedynaczkaa porusza trudne tematy, które dotyczą dzisiejszej młodzież, i robi to z dużą delikatnością, a jednocześnie z mocnym akcentem. Basia a osierocona przez matkę siedemnast

Powieść Andrzeja Klawittera zaskoczyła mnie pozytywnie dramatyczna, wzruszająca i to prawdziwa historia nastolatki siedemnastoletniej Basi osieroconą przez matkę mieszka z ojcem i rodzeństwem w starej kamienicy.
W ubóstwie, biedzie żyją ale muszą dać radę sobie.
Bardzo zaprzyjaźniłam się z główną bohaterką Basią jest ciepłą, miłą dziewczyną jej młodsza siostrzyczka Iga lubi bawić się lalkami, sympatyczna,kochana dziewczynka.
Basia pomaga rodzinie,na pomoc zawsze może liczyć na ciocię ukochaną Halinkę, chętnie pomoże przy dzieciach.
Poruszająca,emocjonalna książka wciągająca historia, a zakończenie smutne.
Bardzo dobrze mi się czytało, ujęła mnie za serce...wzruszyła mocno!!!

Nikola | 2011-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2011

Wypożyczyłam tę książkę z biblioteki, gdyż zainteresował mnie tytuł. "Jedynaczka". Myślałam, że historia będzie opisywana z punktu widzenia dziewczyny, która nie ma rodzeństwa. Jakiejś rozkapryszonej pannicy. Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że Basia, jedna z trójki rodzeństwa, jest tutaj narratorem... Ale chyba tylko na tym się zawiodłam.
Książka może rozczulić serce. Są w niej poruszane rzeczy, z którymi wiele rodzin musi się codziennie zmagać, z czego zapewne większość nie zdaje sobie sprawy.
Mimo wszystko jak dla mnie w "Jedynaczce" czegoś zabrakło. Może zakończenie okazało się inne, niż sobie wyobraziłam? Albo pozostał sentyment do tytułu.

Sidney | 2011-11-10
Na półkach: Przeczytane, Nie polecam
Przeczytana: 09 listopada 2011
xxx | 2011-01-19
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo trudno mi cokolwiek powiedzieć o tej książce, być może dlatego, że nie mam konkretnego zdania, co o niej sądzę. Albo na odwrót: w mojej głowie kłębi się aż nadmiar sprzecznych myśli. Chyba tak naprawdę nie ma o czym pisać.
Problematyka, co prawda typowa dla wielu książek dla młodzieży, jest jednak materiałem na dobrą i pouczającą powieść. Niestety, coś nie wyszło. W efekcie powstała bardzo nudna, nużąca i nijaka książka. Pospolite życie podane w taki nieciekawy sposób zupełnie mnie nie interesuje. Jedynym plusem są "filozoficzne" rozmyślania Kasandry. Jest sporo do przemyślenia. Niekoniecznie przyznaję jej pokręconym myślom rację, bardziej skłaniam się ku poglądom Basi, ale to tak na marginesie. Akcja, która występuje tu tylko teoretycznie, ciągnie się niemiłosiernie. Tylko czekałam na zakończenie. No właśnie- zakończenie. Miało być zaskakujące i niesamowite, jest pogmatwane i niezrozumiałe.
Mimo wszystko pokochałam całym sercem małą, mądrą i zabawną Igę. Ona sama w sobie,...

gosia123 | 2012-05-14
Przeczytana: 13 maja 2012

Zaczęłam to skończyłam,ale jakoś nie rzuciła mnie na kolana.Ksiązka jakś ....mdła

Ewa | 2011-03-10
Przeczytana: marzec 2011

Książka wywołała we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony, dość ciekawa historia, której lektura potrafiła mimo wszystko wciągnąć. Z drugiej.. cóż, czytałam nie tak dawno "Pannę Nikt". I Kasandra wydaje mi się nieudolną podróbką Kasi z tamtej książki, i dotyczy to zarówno samej jej osobowości jak i wyznawanych przez nią poglądów. Kolejna kwestia to język. "Jedynaczka" jest powieścią współczesną (przynajmniej w założeniu), mającą poruszać kwestię problemów ludzi młodych. Ciężko jednak wg mnie byłoby znaleźć wśród tej grupy kogoś, kto posługiwałby się takim językiem jak bohaterowie. Znacząco wpływa to odbiór tej pozycji. Wydawać się może, że Basia nie przystaje kompletnie do czasów, w jakich przyszło jej żyć, nie potrafi zrozumieć otaczającej ją rzeczywistości a jej opowiadanie jest zbyt odrealnione. Zakończenia także nie zaliczyłabym in plus - nie spodziewałam się go, faktycznie - ale tylko dlatego, że miałam nadzieję na coś lepszego.

Reasumując: przeczytać można, ale cudów...

Dominacja | 2011-11-09

W większości podzielam zdanie osób, które najczęściej twierdzą, że ta książka to nic specjalnego. Praktycznie każdy ma problem z dziwnym, niekonsekwentnym zakończeniem. Końcówkę byłam zmuszona przeczytać trzy razy by coś z niej wywnioskować, ale i tak nie jest wszystko dla mnie jasne. W każdym bądź razie autor podkreśla "konfabulację", a samo to słowo pozostawia po sobie wiele do życzenia. Zakończenie jest zupełnie pokręcone, co mnie nawet cieszy, bo przynajmniej widzę jak nie powinnam kończyć książki, która aktualnie piszę. Oprócz tego autor za bardzo doczepił się tematów związanych z seksem, co mi się osobiście nie podobało. Fragmenty o biseksualizmie były wręcz odrażające. To wszystko. Powieść bardzo przeciętna i nie wyróżniająca się niczym, absolutnie niczym wspaniałym i innym.

Agatia | 2012-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2012

Zaczyna i kończy się bynajmniej niezbyt szczęśliwie, a pomimo tego nie jest przygnębiająca. Nie zdziwił mnie styl życia ani Basi (cały dom na swojej głowie, życie w cieniu śmierci ukochanej matki), ani Kasandry (bogactwo, trudni rodzice, używki wszelkiego rodzaju, życie swobodne do granic), ponieważ nie jest to dziwne w tych czasach. A jednak jest coś niezwykłego w tej powieści... Może właśnie ta życiowa "zwykłość"?
Zakończenie jest zaskakujące, nie spodziewałam się takiego finiszu. Ale na szczęście nie skończyło się tak tragicznie, jak się bałam - i dzięki temu ta książka nie spaliła się na końcu, a dała morał - przeznaczenia nie oszukasz.

Tiger | 2011-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

"Absolutnym zaskoczeniem jest zakończenie, które zdaje się wywracać powieść do góry nogami" ZGADZAM SIĘ Z TYM CAŁKOWICIE! Jak dla mnie rewelacja. Bardzo chciałabym,aby ukazały się dalsze losy bohaterki,bo naprawdę można się wciągnąć w tą książkę.

Grafitowa_ | 2010-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

Po przeczytaniu "Ślicznotki" Andrzeja Klawittera po tej książce spodziewałam się czegoś lepszego. Jednak zawiodłam się. Autor kompletnie nie wczuł się w główną bohaterkę. Ledwo przebrnęłam przez tą historię.