Zazdrośnik

Wydawnictwo: Telbit
miłość, zazdrość, zdrada

"Zazdrośnik" Andrzeja Klawittera to swoiste studium niszczącego uczucia, które rodzi się niepostrzeżenie w świeżo upieczonym mężu prześlicznej Kasi - Adamie. Jego wielka miłość do żony od samego początku podszyta jest niepokojem: dlaczego atrakcyjna, zamożna z domu dziewczyna, która mogłaby mieć u stóp każdego, wybrała właśnie jego - inteligentnego wprawdzie, lecz pospolitej urody i niezbyt majętnego chłopaka?

To pytanie coraz bardziej nurtuje Adama i sprawia, że przestaje on wierzyć Kasi zarówno jeśli chodzi o ich wspólne życie, jak i o jej przeszłość. Obsesyjna zazdrość zaczyna stopniowo siać spustoszenie w jego nieprzeciętnym umyśle...

Historia bohatera, opowiedziana momentami w humorystycznym, a nawet tragikomicznym tonie, zarazem przeraża i fascynuje - także za sprawą niebanalnej konstrukcji, piętrowej puenty i finału, w którym zazdrość przybiera ponadotellowski wymiar, a kwestia prawdy pozostaje otwarta. Bo podobno miłość i zazdrość są jak dobre małżeństwo - tylko czasami się rozchodzą..

źródło opisu: www.telbit.pl

Niezwykła książka, bardzo wciągająca. " Zazdrośnik" Andrzeja Klawittera to już druga książka, którą przeczytałam wspaniale napisana.
Generalnie zrobiła na mnie dobre wrażenie, fabuła ciekawa...doskonale się czytało, spędziłam miłe chwile z książką!!!

Nikto | 2016-07-26
Na półkach: Rok - 2014, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Na tylnej części okładki jest napisane że to studium niszczącego uczucia ,według mojego zdania na studium postaci takie prawdziwe ,jest za mało wyraziste i za mało hmmm..'' psychologiczne '' troszkę jakby płaskie to studium.To gruba książka ,ale jakoś mnie nie zachwyciła.Główni bohaterowie Adam i Kasia jacyś nijacy .Według mnie jedyna dobrze '' skonstruowana '' postać w tej książce to matka Adama ,jej '' obłęd '' na punkcie nieskazitelnego syna o wiele bardziej mnie przekonywał niż obłęd samego Adama. Nie podobają mi się też niektóre porównania i dziwnie dla mnie brzmiące zdania typu '' Nawet wieczorem trudno było ją namówić na szczery uśmiech '' (str.66) albo '' Kiedy obdarzyła mnie uśmiechem troszeczkę szerszym od drzwi ,którymi weszła,gwałtownie zapragnąłem ją serdecznie wyściskać,co ostatecznie sprowadziłem do jakże wyszukanego ucałowania jej policzka,skupiając w tym pocałunku całą moją nadzieję na to ,że koniec końców mamuśka się ujarzmi i z narowistej klaczy przemieni się w...

książek: 1968

Nie wiem co takiego ma Klawitter w stylu pisania czy tematyce,ale od pierwszych stron pierwszej czytanej przeze mnie książki po ostatnią stronę ostatniej jego książki,którą dostałam w bibliotece jestem w nich zakochana.
Historie niby zwykłe,niby normalne,a na dodatek jak najbardziej życiowe. A jednak urzekły mnie realizmem i autentycznością. Lekkością mimo specyficznie trudnych tematów.
Codzienność,problemy życiowe... Sięgnij po jego książki a dowiesz się o co mi chodzi

| 2010-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2010

Z książkami Andrzeja Klawittera miałam styczność już jakiś czas temu. Powieść pt.: "Śmierć i dziewczyna" zrobiła na mnie całkiem pozytywne wrażenie, więc nie czekając długo postanowiłam sięgnąć po kolejną lekturę polskiego autora. Po krótkiej naradzie z samą sobą moim celem okazał się "Zazdrośnik".

Tym razem pisarz przedstawia nam historię pewnego mężczyzny, w który niedługo po ślubie staję się strasznie zazdrosny o swoją żonę. Drzemiące w nim uczucie powoli i stopniowo zaczyna burzyć panującą między nim i Kasią harmonię, a do jego głowy coraz częściej dochodzą myśli podszyte niepokojem. Adam coraz częściej zastanawia się nad tym, dlaczego jego piękna i wywodząca się z majętnego domu dziewczyna wybrała sobie na partnera życiowego akurat jego. W końcu mogła mieć każdego mężczyznę jakiego tylko dusza zapragnie, a spośród wszystkich adoratorów zakochała się właśnie w nim - inteligentnym aczkolwiek przeciętnej urody i niezbyt bogatym chłopaku. Tego typu myśli zaczynają coraz częściej...

ramzess7 | 2014-11-22

Ogólnie rzecz biorąc książka została napisana dla czytelnika językiem prostym.Książka, która pobudziła do chwili refleksji nad samym sobą i wzajemnych relacji między ludźmi. Czytając strona za stroną emocje przybierają na sile. Pan Klawitter nie boi się pisać o problemach, i robi to naprawdę dobrze.Czuję pewnego rodzaju niedosyt, a niby podczas czytania wszystko było w porządku. Momentami przerażała mnie postawa głównego bohatera. Choć książka może się na pierwszy rzut oka wydawać lekturą nużącą, jest zdecydowanie pozycją godną uwagi.

Mani | 2011-02-12

Pożyczyłam od koleżanki ze dwie książki tego autora, generalnie chyba tylko, dlatego, że zainteresowały mnie tytuły i fragmenty, z tyłu książek. Wtedy nic nie słyszałam o panu Andrzeju. Książki leżały sobie na półce, aż w końcu oddałam je nieprzeczytane. Później, natknęłam się na nie w bibliotece i ponowiłam próbę zapoznania się z autorem. Tym razem owocnie. Książkę wybrałam całkiem przypadkowo i myślę, że nie był to zły wybór.
„Zazdrośnik”, to troszkę zmieniona historia małżeństwa jego kolegi opublikowana niejako na jego prośbę. Główny bohater, Adam Gliński jest mężczyzną o przeciętnej urodzie. Koleje losu sprawiają, że znajduje na swojej drodze przepiękną Katarzynę, która staje się miłością jego życia. Biorą ślub. Już podczas miesiąca miodowego, Adama zaczynają dręczyć wątpliwości, co do wierności żony. Tłumaczy sobie, że jak tak piękna kobieta, mogła poślubić tak przeciętnego mężczyznę, jakim jest on? Z tych jego absurdalnych domysłów, Adaś popada w paranoję. Zaczyna szukać...

deluna | 2013-01-07

Wzięłam ją z półki przypadkowo i nawet nie podejrzewałam co odkryję w środku. Ta książka mną wstrząsnęła. Zaraz po jej skończeniu zaczęłam się gorączkowo zastanawiać czy aby przypadkiem nie wcielam w swoje własne życie zachowań głównego bohatera, na zasadzie autorefleksji. Tak więc - pozostawia trwały ślad. Historia związku, w którym zazdrość wzięła górę i wszystko zniszczyła, doprowadzając do serii nieprawdopodobnych wydarzeń. Warto przeczytać.

JustynaJot | 2013-10-31
Przeczytana: 27 października 2013

Czytam głównie książki polskich autorek, nie wiem dlaczego polskich autorów tak rzadko. Bardzo się ciesze, ze ta książki mi "wpadła' w ręce bo teraz to się zmieni.
Na każdym kroku książka mnie zaskakiwała, nie byłam wstanie przewidzieć akcji a to nie zdarza mi się często. Zakończenie całkowicie nieprzewidywalne.
Bardzo, bardzo polecam :)

kiniusgpm | 2013-05-06
Przeczytana: 02 maja 2013

Aż strach pomyśleć, że tacy ludzie i takie historie zdarzają się naprawdę...

Nikaa723 | 2014-07-12
Przeczytana: 06 lipca 2014

Niesamowicie wciągająca książka. Pochłonęła mnie bez reszty. Co do bohaterów to Kasia nie wzbudziła mojej sympatii. Zimna manipulatorka. Powieść napisana przyjemnym do czytania językiem. Zakończenie jest tak naprawdę znakiem zapytania bo nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie czy Kasia zdradzała Adama. Ja myślę, że tak ale pozostaje to do osobistego rozważania czytelnika. Książka z pozoru może się wydawać lekka jednak porusza problem zazdrości, która potrafi wyniszczyć człowieka od środka. rozważanie na temat tego, czym jest miłość również wprawiają człowieka w nastrój zadumy.
Podsumowując, uważam, że "Zazdrośnik" jest rewelacyjny i polecam go gorąco każdemu.