Śmierć i dziewczyna

Wydawnictwo: Telbit

W Szubinie, niewielkim miasteczku koło Bydgoszczy, życie toczy się własnym, leniwym rytmem. Czas i przestrzeń zamknięte są w ramach lokalnej codzienności i wydawać by się mogło, że nic już tego nie odmieni. Pewnego dnia dziwną ospałość miasta przerywa nagle tragiczna wiadomość: Ktoś otruł ubogą rodzinę Maryli i Janusza Malików. Rodziców wraz z czwórką dzieci znaleziono martwych w ich własnym domu przy suto zastawionym stole. Komu mogło zależeć na śmierci tych niepozornych ludzia Prywatnego śledztwa podejmie się Dorota, młodsza siostra Janusza. Czy przerażająca prawda okaże się lepsza od bolesnej niewiedzya Są rzeczy, o których na co dzień nie potrafimy spokojnie myśleć. To właśnie o nich pisze w swojej najnowszej książce Andrzej Klawitter. Andrzej Klawitter w 2006 r. otrzymał nagrodę za powieść dla młodzieży Jedynaczka w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Wydawnictwa Telbit na powieść dla młodzieży.

Weronika | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

Książka nie jakaś rewelacyjna...jednak zawiera w sobie mądrość życiową. Bieda to problem wielu ludzi w Polsce i często muszą oni podejmować decyzje kto dzisiaj zje obiad: młodsza córka czy najstarszy brat? Czy bieda jest jednak usprawiedliwieniem występku jakiem jest kradzież z bronią w ręku? Oczywiście że nie. Najbardziej to właśnie te refleksje poruszyły mnie w tej książce. A najbardziej wkurzało mnie to, że Dorota, główna bohaterka używała swojej urody, wdzięku, by osiągnąć zamierzone cele. Może chciała tylko dowiedzieć się czegoś o śmierci swojego brata jednak uważam że to głupie i nie powinno się tak robić, i pochwalać tego.

Joanna | 2013-07-05
Przeczytana: lipiec 2013

To trzecia książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęciło mnie to, że podobały mi się dwie poprzednie „Ślicznotka”, „Pechowy fart” (recenzje na blogu i w profilu).
Treść na początku ciekawa, potem trochę nudna, ale akcja się na tyle rozwija, że doczytałam do zaskakującego końca. Jest to ciekawa lektura z wątkiem kryminalnym. Najlepszym jaki czytałam w książkach. Główną bohaterką jest Dorota, nastolatka, która rozwiązuje zagadkę śmierci swojego brata i jego rodziny.
Podsumowując poprzednie książki tego autora, które czytałam były lepsze od tej, ale tą też polecam dla wątku kryminalnego.

amrita | 2013-10-18
Przeczytana: 08 października 2013

Nie wierz nikomu po trzydziestce - ten slogan autor przyswoił sobie kilka dekad temu i poglądów nie zmienia :))) Nastoletnia bohaterka jest więc mądra, bystra, powabna, posiada też niezliczone talenta. Tymczasem ci durni policjanci i dziennikarze na starość widocznie zgłupieli, a rzeczonej nastolatki słuchają z otwartą gębą, mocno zaślinieni zresztą... Nie ma wątpliwości, jaki jest target tego "dzieła". A smrodek dydaktyczny i tak się unosi! Tyle że jest kierowany ku dorosłym, bo młodzież ma tu prawo tak do moralizowania, jak i do łamania zasad.

kiniusgpm | 2013-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Przyjemna w czytaniu, choć mało realistyczna. Zgrabnie napisana, akcja toczy się wartko, ani się spostrzegłam, a byłam przy końcu. Nie ma nudnych wątków, no może poza kilkoma polityczno-społecznymi dygresjami autora, których niekoniecznie byłam ciekawa.

Pampi | 2016-01-03

Przeczytana w jeden dzień z zapartym tchem. Czytając można odczuć, że świat zmienił się od czasów, w których książka powstała, ale fabuła i zakończenie zaskakujące. Polecam!

Magnuna | 2011-12-28
Przeczytana: 2010 rok

Wprawdzie nie są to wyżyny literackie, ale książka jest interesująca i trzyma w napięciu do samego końca. Miła lektura raczej dla zabicia czasu niż dla uczty duchowej.

| 2010-10-18

"Śmierć i dziewczyna" jest książką znakomitego polskiego autora, który swoją twórczością zadebiutował w konkursie IV Programu PR w 1984 roku. Do dnia dzisiejszego w swojej pisarskiej karierze pan Andrzej Klawitter miał do czynienia z różnymi gatunkami literackimi, jednak to właśnie powieści młodzieżowe zdobyły największe uznanie czytelników.

Dorota wraz z rodzicami przyjeżdża do Szubina, gdzie w mieszkaniu ich bliskich odnaleziono sześć otrutych osób. Ku rozpaczy Państwa Malików policyjne śledztwo nadal stoi w miejscu, a mieszkańcy dziesięciotysięcznego miasteczka zgodnie twierdzą, że Maryla i Janusz nie mieli wśród nich żadnych wrogów. Jakiś czas po pogrzebie główna bohaterka postanawia na własną rękę rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci brata i jego rodziny.

Wyzwanie wydaje się przewyższać umiejętności dziewczyny, a mimo to osiemnastolatka nie poddaje się. Z czasem odnajduje odpowiedzi na nurtujące ją pytania, aż w końcu poznaje druzgoczącą prawdę.

"Śmierć i dziewczyna" jest...

dorota | 2011-05-19
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Bohaterka ksiazki jest nastolatka Dorota ktora wraz z rodzicami przyjezdza w odwiedziny do siostry i dokonuje makabrycznego odkrycia.Dla mnie napiecie konczy sie kiedy dziewczyna proboje prowadzic sledztwo na wlasna reke,potem jest juz tylko gorzej i do konca,niestety nic sie nie zmienia. Jest to najgorszy kryminal jaki czytalam i po raz pierwszy zalowalam wydanych na ksiazke pieniedzy!

cassie1598 | 2013-10-14
Przeczytana: 14 października 2013

Jestem świeżo po przeczytaniu. Książka nie jest rewelacyjna, ale jest dobra. Na początku cała akcja rozwijała się powoli i nie była wciągająca, moim zdaniem, co pod koniec się zmieniło i przeczytałam jednym duszkiem. Nie musisz koniecznie przeczytac, ale nie zmarnujesz na niej swojego czasu, więc polecam.

Aska96 | 2011-05-12
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 12 maja 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Generalnie ciekawa, choć brakuje jej tempa. Rozwija się dość późno, przez co wcześniej można ją czytać powoli, ze spokojem. Dzięki niej poznałam prawie 60 nowych słów. Autor się więc postarał.