Śmierć i dziewczyna

literatura dziecięca
Telbit
2008-01-01
2008-01-01

Siegnęłam po tę książkę gdyż duże wrażenie zrobiła na mnie inna pozycja Andrzeja Klawittera "Zazdrośnik".
Niestety, ta powieść jest słabsza od "Zazdrośnika" Niemniej jednak książka jest lekka i łatwa w czytaniu. Całkiem przyjemna lektura na plażę lub do pociągu.

Słaba
Wątek ciekawy, ale książka mocno naiwna. Policjanci tępi, przeoczyli podstawowe procedury w śledztwie, tymczasem Dorocie wszystkie fakty układają się jak po sznurku. Łącznie z trupem, który znajdował się w ogólnie dostępnym miejscu, nie zauważony przez nikogo przez kilka miesięcy.
I ta bieda. Mooocno przerysowana.
Poziom Lassego i Mai.
Dla nastolatków może być, choć zachęca do nieco ryzykownych zachowań (śledztwo na własną rękę, chodzenie w niebezpieczne miejsca, rozmowa z niebezpiecznymi ludźmi - przemytnikami). W rzeczywistości, gdyby powód śmierci był inny, śledztwo mogłoby się dla bohaterki skończyć w zgoła inny sposób.

Słaba
I ta bieda. Mooocno przerysowana.
Poziom Lassego i Mai.
Dla nastolatków może być, choć...

Trochę jak na lekturę dla młodzieży, to zbyt mocno akcent jest postawiony na cyniczne rozgrywanie swojej seksualnej atrakcyjności przez główną bohaterkę. No i po co? Mnie ta lektura zmęczyła, ze względu na pewne bardzo nużące lejtmotywy gasnącego pana w sile wieku (tylko pozornie brzmi to jak sprzeczność). Nie chcę się wypowiadać dosadniej. Raczej nie polecam, nawet młodzieży, bo erotyk to kiepski. A historia morderstwa została stworzona po to, by wyeksponować fizykalne walory Dorotki. Wręcz trochę seksistowska jak dla mnie.

Przeczytana w jeden dzień z zapartym tchem. Czytając można odczuć, że świat zmienił się od czasów, w których książka powstała, ale fabuła i zakończenie zaskakujące. Polecam!

Książka nie jakaś rewelacyjna...jednak zawiera w sobie mądrość życiową. Bieda to problem wielu ludzi w Polsce i często muszą oni podejmować decyzje kto dzisiaj zje obiad: młodsza córka czy najstarszy brat? Czy bieda jest jednak usprawiedliwieniem występku jakiem jest kradzież z bronią w ręku? Oczywiście że nie. Najbardziej to właśnie te refleksje poruszyły mnie w tej książce. A najbardziej wkurzało mnie to, że Dorota, główna bohaterka używała swojej urody, wdzięku, by osiągnąć zamierzone cele. Może chciała tylko dowiedzieć się czegoś o śmierci swojego brata jednak uważam że to głupie i nie powinno się tak robić, i pochwalać tego.

Nie wierz nikomu po trzydziestce - ten slogan autor przyswoił sobie kilka dekad temu i poglądów nie zmienia :))) Nastoletnia bohaterka jest więc mądra, bystra, powabna, posiada też niezliczone talenta. Tymczasem ci durni policjanci i dziennikarze na starość widocznie zgłupieli, a rzeczonej nastolatki słuchają z otwartą gębą, mocno zaślinieni zresztą... Nie ma wątpliwości, jaki jest target tego "dzieła". A smrodek dydaktyczny i tak się unosi! Tyle że jest kierowany ku dorosłym, bo młodzież ma tu prawo tak do moralizowania, jak i do łamania zasad.

Jestem świeżo po przeczytaniu. Książka nie jest rewelacyjna, ale jest dobra. Na początku cała akcja rozwijała się powoli i nie była wciągająca, moim zdaniem, co pod koniec się zmieniło i przeczytałam jednym duszkiem. Nie musisz koniecznie przeczytac, ale nie zmarnujesz na niej swojego czasu, więc polecam.

Pewnie bym przeczytała ale na szczęście jutro idę do biblioteki i już nie muszę się z tym męczyć.

Bardzo dobrze i przyjemnie się czytało, ciekawa historia, przystępny język. Dobra dla osób chcących zacząć przygodę z książkami kryminalnymi, ponieważ nie jest typowym kryminałem a łączy elementy powieści wielu różnych rodzajów.

Dobra książka dla młodego dorosłego czytelnika. Wstrząsające zakończenie.

Dobra książka dla młodego dorosłego czytelnika. Wstrząsające zakończenie.

• Młodzieżowe
  • Przeczytane w 2013 :)
  • Obyczajowe
  • Przeczytane w 2015 r.

Dodaj cytat z książki Śmierć i dziewczyna