Coś z Nightside

Tłumaczenie: Dominika Repeczko
Cykl: Nightside (tom 1) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Something from the Nightside
Casthaluth

Wszystkie drogi prowadzą do Nightside…

***
Konie, które boją się dentysty, gazeta z przyszłego tygodnia, przeboje Dylana grane od tyłu przez ulicznego grajka i krzywizny czasoprzestrzeni… Żeby to przetrwać, wstąp na szklaneczkę czegoś mocniejszego do Obcych Znajomków. Uważaj! Twoją moralność oceni sam Merlin…

Nightside. Miejsce, gdzie spełniają się marzenia i ożywają koszmary. Gdzie można kupić wszystko, często za cenę duszy.

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

Oficjalna recenzja
de_merteuil książek: 501

Zamknij oczy, wyłącz zmysły, poczuj Nightside

Coś pojawiło się w Nightside. Coś naprawdę złego. Ale czy w świecie, w którym ożywają koszmary istnieje coś, co potrafi nas przerazić?

Początek powieści sprawia złudne wrażenie normalnego. Poznajemy Johna Taylora – cieszącego się złą sławą detektywa, który stara się związać koniec z końcem. To on opowiada nam o wszystkich wydarzeniach, a narracja ta przypomina zasłyszane w starych filmach opowieści dzielnych policjantów. A w zasadzie ich parodie, bo John swoje zdania przyozdabia żartami i anegdotkami. Zabawne, ale boków nie urwało. Do biura detektywa przychodzi klientka. Wynajmuje Taylora i jego nadprzyrodzony dar (potrafi on bowiem znajdować ludzi i przedmioty), aby ten pomógł jej odnaleźć zagubioną córkę. Wtedy trafiamy do Nightside. I wtedy właśnie wszelkie pozory tego, że do czynienia będziemy mieć z poważną i statyczną powieścią detektywistyczną, znikają całkowicie.

Green wykreował niesamowity świat, zadbał o każdy szczegół, a tych jest wiele. Nightside to świat pełen sprzeczności i absurdu. Tu nic nie jest takie, jakim się wydaje – kategorie piękna i brzydoty, moralności i grzechu, sacrum i profanum nie istnieją. Tradycje wierzeniowe i demonologiczne stapiają się w jedno i zostają umieszczone właśnie tutaj. Wyobraźnia autora nie zna granic i sięga znacznie dalej niż fantazja niejednego czytelnika, dla którego zatopienie się w Nightside nie będzie biernym odbiorem, a psychodeliczną podróżą w głąb własnych, nieuświadomionych nawet pragnień i marzeń. Bo takie jest Nightside – przerażające, groźne i niebezpieczne, ale warte zaprzedania swej duszy.

Powieść skrzy się humorem. Dzikie wybuchy śmiechu pojawiające się w czasie czytania potrafią doprowadzić do utraty tchu, a nawet wtedy, gdy akurat nie zwijamy się w ekstatycznych chichotach, dobry humor nas nie opuszcza. Kiepskie anegdotki Taylora z początkowych stronic zastąpione zostają błyskotliwym opisem pełnym absurdalnego humoru. Jeśli wśród czytelników znajdzie się miłośnik tego właśnie typu żartu – z pewnością się nie rozczaruje. Zabawny jest nie tylko sposób opisywania świata użyty przez Taylora, ale też to, co opisuje. Autor zestawia ze sobą przedmioty i sytuacje, których wyobraźnia szarego człowieka nie umieściłaby na jednej linii, zyskując tym samym doskonały efekt.

Poznajemy też grono groteskowych postaci, a wśród nich Ostrego Eddie’go – Ulicznego Boga Brzytwy, Kolekcjonera (kolekcjonującego dosłownie wszystko) i – moją faworytkę – Wystrzałową Suzie, która dumnie prezentuje opaskę ze skóry człowieka, którego zabiła w wieku 12 lat. Odwiedzamy niezwykłe miejsca, takie jak Wiatr Sokoła – bar w którym nie płynie czas. Trafić możemy na Piaski Czasu, które przeniosą nas do przyszłości. Przede wszystkim zaś przyjrzeć możemy się najróżniejszym istotom nadprzyrodzonym, które zalewają karty powieści. Wampiry, zjawy i inne stworzenia, które spotkać możemy w bajkach, to w Nightside nic niezwykłego. Miasto przyciąga do siebie znacznie groźniejsze monstra. Autor zgrabnie lawiruje w demonicznym świecie, kreując postacie spotykane jedynie w snach – hybrydalne, bez określonego pochodzenia etnicznego. Nightside to zbiór cudownie dziwacznych i przerysowanych postaci, z których każda mogłaby być sztandarem dla walczącego o prawa mniejszości stowarzyszenia.

No i wreszcie coś, co lubię najbardziej – zabawy z czasem. Czasoprzestrzeń, nie jest w stanie ograniczyć twórczego rozmachu autora. Każde nowe zagięcie przestrzeni i każdy skok w czasie to dla niego zabawa, w której czytelnicy aktywnie uczestniczą. Ponadto wszystko dopracowane jest do perfekcji i ma swój logiczny ciąg, co w przypadku tego typu zabiegów jest rzeczą bardzo istotną.

„Coś z Nightside” to połączenie kilku konwencji. Nazwać go kryminałem, bądź fantastyką, to za mało. Powieść łączy w sobie cechy klasycznego kryminału noir, barwnej powieści fantasy, a także wiele różnych tradycji kulturowych. Ta mieszanina dziwnych zjawisk, kolorowy tłum postaci o różnym statusie ontologicznym i różnym stanie skupienia tworzy prawdziwe postmodernistyczne arcydzieło. „Coś z Nightside” nie zachwyca swoją intrygą, czy rozwojem fabuły (choć nie mam im nic do zarzucenia), ale tą eklektyczną papką kulturową, która jest jedyna w swoim rodzaju.

Na koniec należy też wspomnieć o przepięknej szacie graficznej książki. Ilustracje, których autorem jest Dominik Broniek utrzymane są w stylu retro i odwołują się do klasycznej strony dzieła. Detektyw w prochowcu uchwycony został z najważniejszymi postaciami i momentami w powieści. Ilustracje świetnie dopełniają całości, nie zniekształcając przy tym naszego osobistego odbioru.

Obrazy wykreowane przez Green’a nie są ładne. Nie sposób tez ich analizować, bo świat w nich przedstawiony nie daje się sklasyfikować i zrozumieć. To żywioł, rozwiewający włosy szalony pęd, któremu czytelnik musi się poddać. Zamknij oczy, wyłącz zmysły, poczuj Nightside.

Zuzanna Szulist

Stasia | 2013-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z iskrą
Przeczytana: 29 października 2013

"Grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni do Nightside"

Czego więcej chcieć od życia, jeśli dane nam jest poznać takie postacie jak: Wystrzałowa Suzie, Kolekcjoner, Walker i Uliczny Bóg Brzytwy Eddie?

Nightside to miejsce gdzie koszmary i marzenia przeplatają się i tworzą mieszankę wybuchową, która zmienia człowieka nie do poznania.

Nightside jest miejscem gdzie możesz spełnić każdą niecną i perwersyjną zachciankę, odbyć wizytę w niekoniecznie kolorowej przyszłości albo cofnąć się w przeszłość do miejsc, które pozostają wieczne.

Szczerze przyznam, że gdybym odkryła wejście do tego magicznego i jednocześnie okrutnego miejsca pokusiłabym się o zwiedzenie go, co niekoniecznie wyszłoby mi na dobre.

Jednak, z przykrością muszę twierdzić, że autor trochę zbiedził sprawę. Z jednej strony ukazuje super mocnego i groźnego pana detektywa, który budzi strach nawet u najbardziej krwiożerczych demonów. Z drugiej miękkiego gościa, który lubi się "tulić" - gdy przeczytałam w tej książce...

cykuta | 2011-04-13
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

"Grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni do Nightside"
John Taylor, bohater fantastyczno-kryminalnej powieści Simona R. Green'a z pewnością nie należy do tych pierwszych.

Ale zacznijmy od początku. Czym właściwie jest owo tajemnicze miejsce? Nightside - mroczne serce Londynu, to zaułek ukryty w samej głębi wielkiego miasta. Istoty, które [intencjonalnie bądź nie] tam trafiają, mogą zaznać wszelakiej rozrywki. Muszą się mieć jednak na baczności - miasto z koszmaru rządzi się bowiem swoimi prawami. A najbardziej czytelnym ze wszystkich jest zasada mówiąc o tym, że przetrwają najsilniejsi... Jest to dziwny twór, w którym nigdy nie nastaje dzień, a pogoda jest rodzajem nastroju, czymś na wzór kaprysu... Umożliwiając osobnikom tam trafiającym realizację najniższych atawizmów, Nighside symbolizuje mroczną stronę ludzkiej duszy - nieakceptowalną w świetle dziennym, ale istniejącą i obecną w podświadomości, a nawet potrzebną, by prawidłowo funkcjonować na co dzień.

Nie zagłębiając...

mało_oryginalna | 2013-10-27

Po Simona R. Greena sięgnęłam po tym jak przeczytałam jego opowiadanie ze zbioru opowiadań urban fantasy w książce “Chodząc nędznymi ulicami”(wydawnictwo Rebis, 2011) i było to jak na razie jedno z najlepszych opowiadań z tego zbioru. Welcome Nightside!

“[...]to był ten rodzaj deszczu, który sprawiał, że człowiek czuł się szczęśliwy tylko dlatego, że siedział po dachem, suchy i bezpieczny.”

Wszystkie drogi prowadzą do Nightside… John Taylor, specjalista od spraw beznadziejnych, od pięciu lat skutecznie unika kłopotów. Błogi spokój kończy się wraz z chwilą, gdy próg jego biura przekracza obrzydliwie bogata Joanna Barrett. Za cenę odnalezienia jej córki, enigmatyczny detektyw łamie daną sobie przysięgę i wyrusza tam, gdzie nie można polegać nawet na ciągłości czasu. *** Konie, które boją się dentysty, gazeta z przyszłego tygodnia, przeboje Dylana grane od tyłu przez ulicznego grajka i krzywizny czasoprzestrzeni… Żeby to przetrwać, wstąp...

Rolaka | 2016-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Kiedy dostałam książkę Simona Greena, w pierwszej chwili doznałam ogromnego szoku, gdyż książeczka okazała się cieniutka, a należy podkreślić, że wewnątrz zdobią ją piękne, duże litery i obrazki. Nie miałam wysokich oczekiwań, ale lektura okazała się wspaniałym odmóżdżaczem i zabawą na jeden wieczór. Jest to wspaniała przygoda po ulicach Nightside, które mimo swego mroku i tajemniczości, są barwne i niezwykle intrygujące. Opisy poszczególnych części tej strefy zostały napisane w sposób perfekcyjny, dzięki czemu pochłania je się w ciągu chwili, nie odczuwając znudzenia i zagubienia. Choć bohaterów jest co nie miara, bez problemu zapamiętuje się każdego z nich, gdyż autor poświęcił dla poszczególnych postaci odpowiednią ilość stron i czasu.
„Coś z Nightside” nie jest książką wysokich lotów i właściwie taka ma nie być. Jest to przepyszna przygoda, z którą warto się zapoznać. Piękne wydanie wraz z ilustracjami, które przygotowała dla nas Fabryka Słów sprawiają, iż czyta się z zapartym...

Cross | 2014-02-02
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Połączenie kryminału i dobrego humoru. Wyraziste i makabryczne sceny działają na wyobraźnię nie gorzej niż fascynujące, zahaczające o granicę obłędu i absurdu pomysły autora, które są najmocniejszym elementem nie pozwalającym przydzielić tej książki do zwykłych przeciętniaków.

Sama historia jest nieskomplikowana, bez udziwniających wątków pobocznych a dynamika dialogów i fabuły sprawia, że ta książka zalicza się do pozycji z gatunku "wciągnij za jednym zamachem, nie ma sensu odkładać na później".

Mnie Nightside wciągnęło piekielnie, zapewne też dlatego, że wszystkie trzy części do tej pory wydane w Polsce, kupiłem i przeczytałem za jednym razem, zagłębiając się na całego w najdziwniejszym miejscu Londynu o jakim miałem kiedykolwiek okazję czytać.

Warto wspomnieć o wysokiej jakości wydaniu i pięknej szacie graficznej(zdecydowanie lepszej niż angielskiego oryginału), która stała się niemałym udziałem jednego (moim zdaniem) z najlepszych obecnie polskich grafików fantasy -...

Sławomir | 2016-05-31
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 30 maja 2016

Fajne i ciekawe rzeczy są zbyt krótkie a "Wojna i Pokój" ma kilka tomów. Tak pomyślałem sobie gdy skończyłem tą książkę. Naprawdę świetna zabawa. Czyta się na wdechu jak spirytus. Wprawdzie po zapowiedzi i opiniach spodziewałem się więcej czarnego humoru i komicznej makabry, ale nie czuję się zawiedziony. Wszystkie elementy gdzieś już były i nie ma nic odkrywczego, ale nie czuję się zawiedziony:) Jako nie specjalista mam wrażenie, że książka jest świetnie skomponowana a historia ciekawa co za tym idzie czyta się i czyta aż tu nagle koniec.
Zdecydowanie polecam.

Mateusz | 2014-03-29
Przeczytana: 28 marca 2014

"Właśnie zobaczyłem, jak skończy się świat, zamordowałem jednego z najlepszych przyjaciół, odkryłem, że odpowiedź na pytanie, której poszukiwałem, odkąd pamiętam, i na której znalezienie byłem gotów poświęcić życie, na zawsze pozostanie poza moim zasięgiem".

John Taylor to prywatny detektyw, ale nie jakiś zwyczajny, o nie. Posiada Dar. Potrafi zlokalizować każdą rzecz, prócz tego zna drogę do Nightside – mrocznego odbicia Londynu. Miejsca, gdzie spotkać można ludzi z różnych epok i.. światów. Miejsca, gdzie niegustujący w cukrze koń prowadzi taksówkę, ksiądz nie boi się pociągać za spust pistoletu a szczury ze strachu chodzą parami.

"Coś z Nightside" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Simona Greena i przyznać muszę, że będzie to zapewne początek dłuższego romansu z prozą tego pisarza.

Wyobraźnia autora zdaje się nie mieć granic. Udało mu się wykreować absolutnie niepowtarzalny i zajmujący obraz świata. Absurdalnego i pełnego sprzeczności zarazem. Zwrócić należy uwagę na...

Mateusz | 2015-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2015

Trudno, przynajmniej mnie, rozwodzić i rozpisywać się nad tą książką. Książka napisana według schematu (nietypowa sprawa w do rozwiązania w niebezpiecznym miejscu), bohaterowie dość stereotypowi (tajemnicza piękna klientka, cyniczny i zgorzkniały detektyw w prochowcu), fabuła bez jakiegoś większego WOW. Co nie znaczy, że jest to zła książka. Schematy i stereotypu wykorzystane bardzo dobrze i książka jest fajną pozycją na odskocznie od grubszych pozycji. Dobra pozycja na 2 wieczory i przeczytanie "gdzieś to już czytałem" w dobrym wykonaniu. Miłośnikom urban fantasy z wątkami detektywistycznymi książka na pewno bardziej się spodoba niż mnie.

Pinokio1983 | 2013-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2013

Niestety za dużo pomysłów w zbyt małej ilości stron (bo co rozdział to coś nowego!). Ale jako letnie czytadło odpowiednio lekkie i nawet zachęcające do poznania dalszych losów bohaterów.

karus133 | 2014-01-26
Przeczytana: 20 grudnia 2013

lekka i ciekawa książka. Idealna na podróż. Wiele interesujących postaci które ciężko zaleźć gdzie indziej. NIghtside to miejsce do którego z pewnością jeszcze zajrzę.