Konik Garbusek

Wydawnictwo: G&P
folklor, konik, baśń,

„Konik Garbusek” Piotra Jerszowa to jedna z najbardziej popularnych bajek rosyjskich z przepięknymi ilustracjami Jana Marcina Szancera. To opowieść o naiwnym, ale dzielnym i bardzo szlachetnym Iwanie, któremu niepozorny, magiczny konik garbusek pomaga pokonać liczne przeciwności losu, ożenić się z piękną księżniczką oraz zostać carem Rosji.

źródło opisu: G&P, 2010

źródło okładki: http://siedmiorog.pl/k4282_konik_garbusek_

Piratka | 2019-05-30

Jotkape „Za ilustracje dałabym 10 gwiazdek ale sama bajka już gorzej...”
Hm...
niedźwiadek Pi „"Konik Garbusek" to nie byle jaka bajka... a sam Garbusek jest tak uroczy, tak cudowny, tak dobry i pomocny, że nie trzeba kochać konie, aby zapragnąć takiego dla siebie.
POLECAM”
Jagrys „Niezrównany przekład Igora Sikiryckiego, równie piękne ilustracje Jana Szancera kradną serce i karmią umysł.”
Nic ująć.
Poznałam Garbuska wieki temu, w tym przekładzie, z okładką https://jarmila09.wordpress.com/2013/03/10/konik-garbusek-1834-r/
Spodobał mi się przede wszytkim z uwagi na piękne obrazki Szancera. Wydanie z 2010 ma te same obrazki, przekład inny, dużo słabszy, prozą jak piszą tu https://bonito.pl/k-90131190-konik-garbusek
Zasadnicza treść uleciała z pamięci, pozostały tylko poszczególne rymy, jak:
„A że jestem wdzięczny szczerze,
Będziesz moim masztalerzem!”
(mówi do Iwana stary i durny car)
czy Garbusek do Iwana:
„Jutro rankiem, prosto z brzegu
Do namiotu złocistego
Znowu wejdzie...

książek: 2019
Efemeryda | 2019-02-12
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Jedna z najwcześniejszych lektur jakie kojarzę. Czytana mi na dobranoc, a w wieku kilku lat obejrzałam też film, który wywarł na mnie niezapomniane wrażenie. Oczywiście zostawiłam, budzi zbyt wiele pozytywnych wspomnień.
Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;), zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i…porządki zajęły mi kilka tygodni.

monika | 2018-11-22

Przepiękna bajka wierszem pisana, śliczne ilustracje, po prostu każdy powinien ją przeczytać (przynajmniej raz:-) a potem można obejrzeć film "Konik Garbusek" (lub jak kto woli "Iwan i zaczarowany kucyk"). Perełka dziecięcej literatury, prawdziwy majstersztyk. Polecam

Jagrys | 2018-09-27

Baśni o Koniku Garbusku przedstawiać nie trzeba, zna ją niemal każdy. Wersji baśni o głupim Iwanie i garbatym koniku widziałam i czytałam kilka. Wydane wierszem lub prozą albo jednym i drugim (zgroza), ilustrowane mniej lub bardziej udanie, różnią się tylko opracowaniem a to - moim zdaniem - czyni odczuwalną różnicę. Na mnie osobiście największe wrażenie zrobiło wydanie Naszej Księgarni (1956) powtórzone później przez G&P. Ale Nasza Księgarnia była pierwsza. Niezrównany przekład Igora Sikiryckiego, równie piękne ilustracje Jana Szancera kradną serce i karmią umysł. Prawdziwa uczta dla oczu i wyobraźni. Mistrz słowa i król ilustratorów oddali w dziecięce łapki książkę bardzo specjalną, wyjątkową - właśnie dlatego, że dwaj tytani w swojej dziedzinie pracowali przy niej razem. I z tej przyczyny to wydanie i to opracowanie ma dla mnie największą wartość. To niekwestionowana wydawnicza perełka polskiej literatury. Kto by pomyślał, prawda?

Kamila Ka-cka | 2018-09-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2018
Przeczytana: 11 maja 2018

Świetna baśń, powrót do lat dzieciństwa. Mam nadzieję, że moja córeczka też polubi tą opowieść.

Prez | 2018-01-07
Przeczytana: 1976 rok

Ta książka z ilustracjami Szancera, klasyczna opowieść o głupim, ale dobrym Iwanie, jest moim pierwszym wspomnieniem, mającym związek z literaturą.

πPi | 2017-03-28

"Ja tam byłem,
Wino, miód i piwo piłem;
Choć po wąsach mi spływało
Do ust nic się nie dostało."

POLECAM
7/10

Przeczytane milion razy :) Pamiętam, że jak jeszcze sama nie umiałam czytać, to na dobranoc czytała ją mnie i mojemu młodszemu bratu babcia. Przenosiłam się w bajkowy świat, a ile razy chciałam zająć miejsce głównego bohatera, to nawet już nie pamiętam. Aktualnie książka leży u babci i czeka aż kolejne młode pokolenie w mojej rodzinie będzie mogło po nie sięgnąć.

KotekWKrate | 2016-05-23

Ulubiona bajka z dzieciństwa :)

Przepiękna baśń o cudownym Koniku Garbusku i dzielnym, szlachetnym Iwanie, który podróżował i przeżywał przygody wyjątkowe, niezwykłe na magicznym Garbusku.
Moja ulubiona bajka czeska uwielbiam ją