Baśnie narodów Związku Radzieckiego

Okładka książki Baśnie narodów Związku Radzieckiego Wanda Markowska, Anna Milska
Okładka książki Baśnie narodów Związku Radzieckiego
Wanda MarkowskaAnna Milska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
1984-01-01
1950-01-01
baśnie Związek Radziecki Rosja Ukraina Łotwa Litwa Syberia

Okładka książki Baśnie z dalekich wysp i lądów Wanda Markowska, Anna Milska
Baśnie z dalek... Wanda Markowska, An...
Okładka książki Baśnie z całego świata Joan Aiken, Hans Christian Andersen, Adam Asnyk, Marcel Aymé, Orson Scott Card, Maria Górska, Carlo Gozzi, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Pierre Gripari, Wilhelm Hauff, Tove Jansson, Rudyard Kipling, Maria Krüger, Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, Bolesław Leśmian, Wanda Markowska, Anna Milska, Charles Perrault, Aleksander Puszkin, Józef Ratajczak, Sat-Okh, Oscar Wilde, Józef Wilkoń, Marie-Catherine d'Aulnoy
Baśnie z całeg... Joan Aiken, Hans Ch...
Okładka książki Polskie baśnie i legendy Adam Asnyk, Wanda Chotomska, Adolf Dygasiński, Stanisław Dygat, Maria Ekier, Antoni Józef Gliński, Hanna Januszewska, Jan Kasprowicz, Maria Konopnicka, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Krüger, Beata Krupska, Joanna Kulmowa, Kornel Makuszyński, Wanda Markowska, Anna Milska, Gustaw Morcinek, Artur Oppman, Bronisława Ostrowska, Joanna Papuzińska, Włodzimierz Perzyński, Janina Porazińska, Henryk Sienkiewicz, Ewa Szelburg-Zarembina, Dorota Terakowska, Zofia Urbanowska, Kazimierz Władysław Wójcicki, Hanna Zdzitowiecka, Roman Zmorski
Polskie baśnie... Adam Asnyk, Wanda C...

Zbiór baśni z krajów byłego Związku Radzieckiego. Znajdują się tu baśnie rosyjskie, ukraińskie, białoruskie, gruzińskie, estońskie. Wątki baśniowe znane z całego świata, zostały przekształcone w sposób oryginalny i specyficzny, na co niewątpliwie miała wpływ kultura krajów byłego Związku Radzieckiego. Polecam.

2064

W trakcie wojny na Ukrainie trudno mi przychodzi czytać nawet te stare baśnie gdzie obok siebie tkwią opowieści z Białorusi, Ukrainy i Rosji.

Bardzo mądre i pouczające baśnie z morałem. Szkoda tylko że nie zawiera baśni z pozostałych krajów ZSRR jak to jest w innym wydaniu. Zawiera wartościowe i ponadczasowe przesłania.

Wielokrotnie czytana. Bajki z morałem

Wielokrotnie czytana. Bajki z morałem

Śliczne baśnie.Miło je czytać,bo część z nich doskonale znam.

Śliczne baśnie.Miło je czytać,bo część z nich doskonale znam.

Jedna z wielu antologii duetu Markowska-Milska i jedna z wielu książek z czasów PRL, które poprzez baśnie miały krzewić przyjaźń i poczucie wspólnoty między narodami socjalistycznymi. Aby usprawiedliwić swoje istnienie w mrocznych latach pięćdziesiątych, baśnie potrzebowały przedmowy wziętej z Gorkiego.
Teksty trzymają się do dzisiaj: są proste, przystępne, napisane ładnym i barwnym językiem. Mimo daty powstania zbioru i tego Gorkiego w przedmowie nie ma nachalnej ideologizacji (może z wyjątkiem baśni o krainie, w której się nie umiera - po kilkusetletnim pobycie w magicznej krainie bohater wraca do wspaniałej rzeczywistości białych domków i dobrobytu). Podobnie jak w baśniach Porazińskiej, dydaktyzacja jest bardziej subtelna: po prostu bohaterowie są jednoznacznie dobrzy, działanie ma zawsze na celu dobro społeczności, a czarny charakter ucieka albo znika, w każdym razie nie zostaje ukarany w żaden krwawy sposób. Za dużo baśni w życiu czytałam, żeby nie dostrzec tu łagodzącej ręki adaptatorów i adaptatorek mających wzgląd na dzieci - ale przeciętny czytelnik będzie im raczej wdzięczny.

Teksty trzymają się do dzisiaj: są proste, przystępne, napisane ładnym...

Bardzo ciekawe i nietuzinkowe baśnie.

Bardzo ciekawe i nietuzinkowe baśnie.

Przypomniałam sobie o tej książce i czym prędzej dodaję ją do wirtualnej półki lektur w 100% wartych polecenia niezależnie od wieku czytelnika. Jedna z moich ulubionych książek w dzieciństwie - najpierw czytanych na głos (pamiętam, że były również z niej nagrywane bajki-grajki: na pewno te o Żar Ptaku i Mądralince); a później jako wielokrotna samodzielna lektura. Zebrane historie urzekają pięknem oraz mądrością przekazu i niesamowitą magią kreowania świata. Do tego piękne ilustracje, które lubiłam rozwijać i tworzyć jako dalsze własne pomysły.
Co ciekawe, cofając się do czasów wczesnego dzieciństwa i wtedy słuchanych baśni, ten zbiór mimo kilkukrotnych odniesień do motywu śmierci (zresztą bardzo ciekawie przedstawionych),nigdy nie wydał mi się ponury lub straszny; co na przykład doskonale pamiętam, że miało miejsce w odniesieniu do równie lubianych Baśni z 1001 nocy.
Jeżeli nie znacie bajek narodów "radzieckich" (mimo czasów słusznie minionych),a macie szanse sięgnąć po tę książkę - z całego serca polecam, na prawdę pozycja zapadająca w pamięć.

Baśnie, w których ukazane jest to, że droga do szczęścia wiedzie przez czyny dobroci, dzielenie się z innymi, odwagę i mądrość. Baśnie poruszają kwestie ważne dla człowieka takie jak szczęście, druga połowa, rodzina, choroba, śmierć. Pobudzają do refleksji. Ponadczasowe.

wiele spędzonych nocy na słuchaniu w dzieciństwie piękne baśnie

wiele spędzonych nocy na słuchaniu w dzieciństwie piękne baśnie