Wyzwanie czytelnicze LC

Hiperprzestrzeń. Wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Hyperspace: A Scientific Odyssey Through Parallel Universes, Time Warps, and the 10th Dimension
popularnonaukowa
Wiedenka

Czy oprócz znanych nam z życia codziennego trzech wymiarów istnieją inne? Czy możliwe są podróże w czasie? Czy czarne dziury są wrotami do innych światów? Czy ludzkość przeżyje śmierć wszechświata? Jeszcze niedawno uczeni odrzucali tego rodzaju pomysły jako dziwaczne spekulacje, dzisiaj znajdują się one wśród najważniejszych tematów podejmowanych przez naukę. Rozpoczynając tam, gdzie kończy się „Krótka historia czasu” Stephena Hawkinga, Michio Kaku, profesor fizyki, wykładowca na Uniwersytecie w Nowym Jorku, przystępnie i w porywający sposób popularyzuje wyniki badań nad wielowymiarowymi przestrzeniami, pętlami czasowymi i wszechświatami wielokrotnymi.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Hiperprzestrzen-p-30460-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Hiperprzestrzen-p-30460-.html

Wiewiórska | 2010-08-10

Co jakiś czas wracam do tej książki.
W przystępnej, popularyzatorskiej, zrozumiałej dla nOObów formie Michio Kaku opisuje podstawy fizyki kwantowej, teorii hiperprzestrzeni, tłumaczy działanie czarnych dziur, wykłada zasady wielowymiarowości wszechświata i tego co się z tym wiąże.
Z pozycji tej bardzo szybko złapać można terminologię niejednokrotnie pojawiającą się na łamach dyskusji geekowskich o kotach Shrödingera, polach Faradaya i mostach Einsteina-Rosena, bozonach Higgsa, kwarkach i przestrzeni fazowej. W stosunkowo przejrzysty sposób wykłada szczegółową teorię względności i tłumaczy zagadnienia związane z układami odniesienia i ich relacją wobec zasad fizyki.
Pomimo iż popuolarnonaukowa - czyta się trochę jak beletrystykę. Teoria bowiem okraszona jest anegdotami, opowieściami o naukowcach, wspominkami o niezwykłych eksperymentach i otwierającymi głowę ilustracjami.
Jak dla mnie - popularnonaukowy hicior.

Absolutnie genialnie napisana książka, pozwalająca nawet kompletnemu laikowi zagłębić się w świat fizyki, cząstek elementarnych, teorii strun i innych arcyciekawych kwestii.
Nigdy nie byłam tzw. umysłem ścisłym, ale dzięki autorowi zakochałam się w kwantach i kwarkach, stał się moim pierwszym przewodnikiem po fascynującym świecie a jego książka jest pierwszą z serii różnych, poświęconych temu problemowi, które czytałam i kolejnych, jakie mam zamiar przeczytać.

| 2013-01-17

Wolno myślące naleśniki

Wszechświat dziesięciowymiarowy, wszechświaty równoległe i tunele czasoprzestrzenne, wehikuły czasu i podróże międzygalaktyczne z prędkością bliską prędkości światła – to wszystko atrybuty literatury science fiction. Michio Kaku, profesor fizyki z Uniwersytetu w Nowym Jorku, nie wstydzi się przyznać do lektury Asimova czy Heinleina, często posługuje się przykładami z ich utworów.

„Hiperprzestrzeń” przedstawia dzieje myśli ludzkiej dążącej do zdefiniowania w jednej zunifikowanej teorii wszystkich sił obserwowanych w naturze: od teorii pola Faradaya, poprzez nieeuklidesową geometrię Riemanna, szczególną i ogólną teorię względności Einsteina, piąty wymiar Kaluzy-Kleina aż do teorii superstrun Wittena. Prof. Kaku twierdzi, że prawa natury stają się prostsze w wyższych wymiarach, co wynika z obliczeń fizyków i matematyków. W ten sposób od krainy Płaszczaków Helmholtza dochodzimy do fascynującej teorii wszechświatów równoległych Hawkinga. Naukowcy potrafią dziś...

Arwen Cullen | 2010-10-21

Uwielbiam. Czytałam kilka razy. Hiperprzestrzeń to wszystko to, co mnie nurtuje od zawsze, odkąd zaczęłam mówić, stanęłam na nogi i spojrzałam w gwiazdy. Hiperprzestrzeń to wszystko to, co pragnę zrozumieć, zbadać i poznać. Niedoścignione, choć wciąż dotykane przeze mnie opuszkami palców. Hiperprzestrzeń.
Michio Kaku jest moim przewodnikiem po wszechświecie i w inne wymiary.

karpatkadobra | 2017-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Czy Bóg Istnieje? Czy jeśli istnieje, to czy ma Matkę, a jeśli jej nie ma to czy w takim razie istniał, istnieje i będzie istniał wiecznie? Czy Wszechświat czeka śmierć z powodu ciągłego rozszerzania się, czy może zapadnie się implodując w punkt o nieskończonej grawitacji, stając się ponownie ściśniętą do długości Plancka osobliwością? Dlaczego światło jest falą, skoro kosmiczna próżnia jest ośrodkiem, w którym nie ma niczego co wzbudzałoby siebie lub coś i wywoływało fale? Czy istnieją wyższe wymiary, równoległe światy lub nawet półświaty gdzie po śmierci wędrują ludzkie dusze? Na te i masę innych naukowo-filozoficznych zagwozdek nurtujących każdego z nas, postanawia odpowiedzieć Michio Kaku jeden z tych fizyków teoretyków - specjalistów od Teorii Superstrun i jednocześnie wybitny futurolog, który swoimi ideami wyjaśniającymi możliwy rozwój technologiczny i skok cywilizacyjny ludzkości w ciągu najbliższych kilkuset lat, przyciąga miłośników naukowej fantastyki, wszystkich...

yokopoko | 2010-04-17

Świetna! Kolejna niezwykła książka tego pana, baaaardzo przystępnie opisująca tematykę i ani trochę nudna. ;)

deprywacja | 2018-08-11

Trochę nieuczciwie ocenić tę książkę na 5/10, ale jest to mocno subiektywna opinia. Po prostu niewiele nowego się z niej dowiedziałem - gdy przychodziło do ciekawych, skomplikowanych kwestii (tensory), Kaku poświęcał im ze dwie strony, natomiast do - przywoływanych chyba w każdej pozycji popularnonaukowej - płaszczaków rozpisywał się co niemiara.

Plusem dla mnie jest to, że dowiedziałem się o kilku ciekawych opowiadaniach SF pisanych naprawdę dawno temu, a jak się okazuje znacznie ciekawszych niż to co na przykład serwują nam współczesne filmy czy seriale tego gatunku.

No ale chyba nie taki był główny cel autora...

Kotkad | 2014-01-31
Przeczytana: 01 stycznia 2001

Książka która bezpośrednio wpłynęła na moje życie, to dzięki niej jestem kim jestem i kocham to co robię. W bardzo przystępny sposób wyjaśnione są w niej podstawy fizyki kwantowej. Myślę że ta książka dotrze swoją treścią nawet do najgorętszych przeciwników nauki fizyki ;) i choć zasieje źdźbło ciekawości do wiedzy z tej tematyki

Radek | 2015-12-04

Hiperprzestrzeń to całkiem solidnie wyłożona teoria dla laików, momentami niestety tekst jest zbyt trudny i zbyt wiele pojawia się czysto teoretycznych wywodów. Niestety utrudnia to lekturę, gdyż - jak twierdzi sam autor - nawet fizycy nie do końca rozumieją teorię, a co dopiero ma powiedzieć czytelnik, który czasami przez kilkanaście stron czyta o czymś, co właściwie może nawet nie istnieje, niektóre wywody są tak abstrakcyjne, tak daleko posunięte, że można tylko przebrnąć przez stronicę z lekkim uśmieszkiem i przymrużeniem oka. Najlepszy okazuje się początek i koniec. Środkiem to często bezsensowne dyrdymały o tak absurdalnych sprawach, że nie jestem pewien, czy sam autor nie wstydzi się dziś swojego dzieła...

Piotr | 2015-12-19
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Michio Kaku we właściwy sobie, przystępny i zrozumiały sposób opisuje prawa rządzące Wszechświatem, które na współczesnym etapie wiedzy pozostają tylko w sferze fizyki teoretycznej. Jasno, krok po kroku, wyjaśnia, jak podstawowe siły działające w kosmosie – czyli grawitacja, elektromagnetyzm oraz silne i słabe oddziaływania jądrowe, tak bardzo rożne od siebie, stanowią jedną i tą samą siłę, unifikującą się w dziesięciu wymiarach. Wszechświat w którym żyjemy, i który stanowi teraz niewyobrażalnie wielką tajemnicę, tak naprawdę nie jest pełny. Naukowcy podejrzewają, że podczas Wielkiego Wybuchu, 15–20 miliardów lat temu, kosmiczna eksplozja spowodowała rozczepienie się dziesięciu wymiarów do czterech, które składają się na nasze Universum, oraz sześciu, które „zwinęły” się w kulkę, tak małą, że nie można ich już wykryć. Rozmiar tych skręconych wymiarów nazywany jest długością Plancka, która jest 100 miliardów miliardów razy mniejsza od średnicy protonu!

Kaku, wyjaśnia, jak wiedza o...