Hiperprzestrzeń. Wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Hyperspace. A scientific odyssey through parallel universes, time warps and the tenth dimension
popularnonaukowa
Wiedenka

Inne wydania

Czy oprócz znanych nam z życia codziennego trzech wymiarów istnieją inne? Czy możliwe są podróże w czasie? Czy czarne dziury są wrotami do innych światów? Czy ludzkość przeżyje śmierć wszechświata? Jeszcze niedawno uczeni odrzucali tego rodzaju pomysły jako dziwaczne spekulacje, dzisiaj znajdują się one wśród najważniejszych tematów podejmowanych przez naukę. Rozpoczynając tam, gdzie kończy się "Krótka historia czasu" Stephena Hawkinga, Michio Kaku, profesor fizyki, wykładowca na Uniwersytecie w Nowym Jorku, przystępnie i w porywający sposób popularyzuje wyniki badań nad wielowymiarowymi przestrzeniami, pętlami czasowymi i wszechświatami wielokrotnymi.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Hiperprzestrzen-p-30460-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Hiperprzestrzen-p-30460-.html

Wiewiórska | 2010-08-10

Co jakiś czas wracam do tej książki.
W przystępnej, popularyzatorskiej, zrozumiałej dla nOObów formie Michio Kaku opisuje podstawy fizyki kwantowej, teorii hiperprzestrzeni, tłumaczy działanie czarnych dziur, wykłada zasady wielowymiarowości wszechświata i tego co się z tym wiąże.
Z pozycji tej bardzo szybko złapać można terminologię niejednokrotnie pojawiającą się na łamach dyskusji geekowskich o kotach Shrödingera, polach Faradaya i mostach Einsteina-Rosena, bozonach Higgsa, kwarkach i przestrzeni fazowej. W stosunkowo przejrzysty sposób wykłada szczegółową teorię względności i tłumaczy zagadnienia związane z układami odniesienia i ich relacją wobec zasad fizyki.
Pomimo iż popuolarnonaukowa - czyta się trochę jak beletrystykę. Teoria bowiem okraszona jest anegdotami, opowieściami o naukowcach, wspominkami o niezwykłych eksperymentach i otwierającymi głowę ilustracjami.
Jak dla mnie - popularnonaukowy hicior.

| 2013-01-17

Wolno myślące naleśniki

Wszechświat dziesięciowymiarowy, wszechświaty równoległe i tunele czasoprzestrzenne, wehikuły czasu i podróże międzygalaktyczne z prędkością bliską prędkości światła – to wszystko atrybuty literatury science fiction. Michio Kaku, profesor fizyki z Uniwersytetu w Nowym Jorku, nie wstydzi się przyznać do lektury Asimova czy Heinleina, często posługuje się przykładami z ich utworów.

„Hiperprzestrzeń” przedstawia dzieje myśli ludzkiej dążącej do zdefiniowania w jednej zunifikowanej teorii wszystkich sił obserwowanych w naturze: od teorii pola Faradaya, poprzez nieeuklidesową geometrię Riemanna, szczególną i ogólną teorię względności Einsteina, piąty wymiar Kaluzy-Kleina aż do teorii superstrun Wittena. Prof. Kaku twierdzi, że prawa natury stają się prostsze w wyższych wymiarach, co wynika z obliczeń fizyków i matematyków. W ten sposób od krainy Płaszczaków Helmholtza dochodzimy do fascynującej teorii wszechświatów równoległych Hawkinga. Naukowcy potrafią dziś...

Arwen Cullen | 2010-10-21

Uwielbiam. Czytałam kilka razy. Hiperprzestrzeń to wszystko to, co mnie nurtuje od zawsze, odkąd zaczęłam mówić, stanęłam na nogi i spojrzałam w gwiazdy. Hiperprzestrzeń to wszystko to, co pragnę zrozumieć, zbadać i poznać. Niedoścignione, choć wciąż dotykane przeze mnie opuszkami palców. Hiperprzestrzeń.
Michio Kaku jest moim przewodnikiem po wszechświecie i w inne wymiary.

yokopoko | 2010-04-17

Świetna! Kolejna niezwykła książka tego pana, baaaardzo przystępnie opisująca tematykę i ani trochę nudna. ;)

Piotr | 2015-12-19
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Michio Kaku we właściwy sobie, przystępny i zrozumiały sposób opisuje prawa rządzące Wszechświatem, które na współczesnym etapie wiedzy pozostają tylko w sferze fizyki teoretycznej. Jasno, krok po kroku, wyjaśnia, jak podstawowe siły działające w kosmosie – czyli grawitacja, elektromagnetyzm oraz silne i słabe oddziaływania jądrowe, tak bardzo rożne od siebie, stanowią jedną i tą samą siłę, unifikującą się w dziesięciu wymiarach. Wszechświat w którym żyjemy, i który stanowi teraz niewyobrażalnie wielką tajemnicę, tak naprawdę nie jest pełny. Naukowcy podejrzewają, że podczas Wielkiego Wybuchu, 15–20 miliardów lat temu, kosmiczna eksplozja spowodowała rozczepienie się dziesięciu wymiarów do czterech, które składają się na nasze Universum, oraz sześciu, które „zwinęły” się w kulkę, tak małą, że nie można ich już wykryć. Rozmiar tych skręconych wymiarów nazywany jest długością Plancka, która jest 100 miliardów miliardów razy mniejsza od średnicy protonu!

Kaku, wyjaśnia, jak wiedza o...

Radek | 2015-12-04

Hiperprzestrzeń to całkiem solidnie wyłożona teoria dla laików, momentami niestety tekst jest zbyt trudny i zbyt wiele pojawia się czysto teoretycznych wywodów. Niestety utrudnia to lekturę, gdyż - jak twierdzi sam autor - nawet fizycy nie do końca rozumieją teorię, a co dopiero ma powiedzieć czytelnik, który czasami przez kilkanaście stron czyta o czymś, co właściwie może nawet nie istnieje, niektóre wywody są tak abstrakcyjne, tak daleko posunięte, że można tylko przebrnąć przez stronicę z lekkim uśmieszkiem i przymrużeniem oka. Najlepszy okazuje się początek i koniec. Środkiem to często bezsensowne dyrdymały o tak absurdalnych sprawach, że nie jestem pewien, czy sam autor nie wstydzi się dziś swojego dzieła...

Kotkad | 2014-01-31
Przeczytana: 01 stycznia 2001

Książka która bezpośrednio wpłynęła na moje życie, to dzięki niej jestem kim jestem i kocham to co robię. W bardzo przystępny sposób wyjaśnione są w niej podstawy fizyki kwantowej. Myślę że ta książka dotrze swoją treścią nawet do najgorętszych przeciwników nauki fizyki ;) i choć zasieje źdźbło ciekawości do wiedzy z tej tematyki

dintah | 2015-05-31

kaku w miarę przystępnie prowadzi przez rozwój teorii fizyki w XX wieku.
trochę pogubiłem się podczas opisu struny, która w prawo kręci się w 10 wymiarach, a w lewo w 26, ale mam wrażenie, że nie tylko ja. warto

Robert | 2012-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 września 2012

Pozycja zdecydowanie dla lubiących fizykę i już mających silne podstawy tego co dotychczas uczyli, jako że Pan Kaku skutecznie burzy to co do tej pory wiedzieliśmy przedstawiając prawdziwe nowe przestrzenie fizyki wyciągając nas daleko w hiperprzestrzeń...

Frendli93 | 2013-07-02
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Jest to moja pierwsza książka z kategorii popularno-naukowych i na pewno nie ostatnia. Michio Kaku w sposób mistrzowski wyjaśnia trudne niekiedy pojęcia, tak że każdy laik spokojnie zrozumie. Serdecznie polecam!