Podglądanie wszechświata

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1854-3
wszechświat, fizyka, astronomia
pheosia

Czy Wszechświat wymaga poprawek? Jak poruszają się gwiazdy? Czy istnieje życie na Marsie? Co to znaczy, że w próżni są dziury? Podglądanie Wszechświata to pasjonująca podróż przez historię fizyki i współczesną kosmologię. Autor w przystępny i zwięzły sposób przedstawia najważniejsze problemy tych nauk. Prezentuje ogólną i szczególną teorię względności, mechanikę kwantową i teorię superstrun....

Podglądanie Wszechświata to pasjonująca podróż przez historię fizyki i współczesną kosmologię. Autor w przystępny i zwięzły sposób przedstawia najważniejsze problemy tych nauk. Prezentuje ogólną i szczególną teorię względności, mechanikę kwantową i teorię superstrun. Są tu również sylwetki wybitnych uczonych - zarówno tych słynnych, jak Newton, Leibniz, Einstein czy Heisenberg, jak i mniej znanych, ale równie zasłużonych dla rozwoju nauki. Refleksja naukowa łączy się tu z teologiczną - autor stawia pytania o miejsce człowieka w Kosmosie czy relacje między nauką i religią.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011

źródło okładki: www.znak.com.pl

Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1404

Podglądając wszechświat

Michał Heller to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych współczesnych umysłów w Polsce i na świecie. Filozof i teolog, fizyk kosmolog, a przy tym ksiądz katolicki, doskonały mówca i jeszcze wspanialszy pisarz, laureat licznych wyróżnień, w tym prestiżowej Nagrody Templetona. Od lat poszukuje dróg łączących filozofię, teologię i nauki ścisłe z fizyką na czele, przybliża też świat nauki oraz jej wielkich odkryć zwyczajnym czytelnikom. Czy można spodziewać się po takim Autorze książki przeciętnej lub mało interesującej?

„Podglądanie Wszechświata” to podróż w historię odkryć naukowych, które przybliżają ludzkość do poznania prawdy o sobie i całym Wszechświecie. To, jak nazywa ją sam Autor, podążanie „drogami myślących”, ale też zachęta, by samemu przyłączyć się do poszukujących i stać się Myślącym. Rozpoczyna się od odkryć klasycznej fizyki, tak dobrze, wydawałoby się, znanych nam z lekcji w szkole. Jednak Michał Heller odkrywa przed czytelnikiem nieznane dotąd oblicze tej nieszczególnie lubianej nauki! Pokazuje jak zachwycającą przygodą była i jest nadal dla wielu badaczy na świecie, jakie emocje towarzyszyły ich pracom i odkrywaniu kolejnych praw oraz w jaki sposób dochodzili do zdumiewających wniosków, które wówczas szokowały, a dzisiaj widnieją w każdym podręczniku. Nawet nie spostrzeżemy, kiedy Autor wprowadzi nas w meandry fizyki kwantowej i współczesnej kosmologii, w które sami nie mielibyśmy nigdy odwagi się zapuścić! I, gwarantuję, będzie to wyprawa zachwycająca, zdumiewająca, a z pewnością poszerzająca nasze horyzonty… dosłownie i w przenośni.

Tym, co nieustannie zachwyca mnie w pracach księdza profesora Michała Hellera jest piękny język, którym się posługuje. To niezwykłe połączenie kultury, dobrego wychowania oraz ogromnej wiedzy z zakresu wielu dziedzin, sprawia, że lektura jest prawdziwą przyjemnością. Owo dobre wychowanie gwarantuje też, że Autor nie będzie się starał zaimponować czytelnikowi górnolotnym językiem, który dla laika będzie tylko naukowym bełkotem. Ależ nie! Michał Heller do każdego zwróci się tak, by zostać zrozumianym, a jednocześnie nie urazić czytelnika błahością słownictwa. Tak więc w pracy naukowej posłuży się językiem nauki na najwyższym poziomie, ale w „Podglądaniu Wszechświata” mówi do każdego z nas, zapraszając w podróż…

I na koniec wypada mi wspomnieć o jeszcze jednej niespodziance, którą niesie książka - płycie z nagraniem wykładów Autora. Ponieważ publikacja ta powstała w oparciu o zapis pogadanek radiowych wygłoszonych przez Michała Hellera, postanowiono uraczyć czytelników także samymi nagraniami. Warto zwrócić uwagę na kolejność – płyta nie jest audiobookiem, ale pierwowzorem książki. Sprawia to, że nie są one identyczne co do słowa i… gwarantuje ponad dziesięć dodatkowych godzin intelektualnej uczty, na którą zaproszony jest każdy. Warto skorzystać!

Katarzyna Marondel

Wojciech Gołębiewski | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Po ciężkiej przeprawie z książką KSIĘDZA PROFESORA pt „Wieczność. Czas. Kosmos” trafiłem na wspaniałe „Podglądanie świata”, opracowane na podstawie cyklu audycji radiowych emitowanych pod tytułem „Drogami myślących”. W związku z tym poziom jest dostosowany do możliwości percepcji szerokiego odbiorcy i dlatego mogę, z czystym sumieniem, polecić omawianą książkę WSZYSTKIM lubiącym choć trochę myśleć.
Aby przybliżyć Państwu atmosferę lektury zacytuję odpowiedż św. Augustyna na pytanie: „Co czynił Bóg, zanim uczynił niebo i ziemię?” /str.25/
„Jeśli.. przed powstaniem nieba i ziemi jeszcze nie było czasu, to jakże można pytać, co czyniłeś „wtedy” ? Nie było żadnego „wtedy”, skoro nie było czasu”.
Ja, kpiący z ateistów, znalazłem cenną wypowiedż o nich z okazji sporu między dwoma geniuszami Leibnizem i Newtonem. Przyjaciel Newtona, reprezentujący go w sporze, ...

luelle | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Matematyka, fizyka - mój mały rozumek tego nie ogarnia. Ale ks. prof. Michał Heller w swoich wykładach i pogadankach wszystko tak klarownie tłumaczy... Czytało mi się doskonale, nawet gdy moje myśli się plątały. Książka ta wyjaśnia fundamentalne zasady, które naukowcy odkryli we Wszechświecie, pokazuje też relacje między przyrodą, filozofią i religią. Warto wyjść poza dotychczasowy punkt widzenia: poza siebie samego, poza granicę Ziemi, naszej galaktyki i zmierzać w stronę nieskończoności. Warto sobie uświadomić i od czasu do czasu przypominać, że naprawdę jesteśmy tylko pyłkiem. Ale - jak podkreślił ks. Heller - bardzo ważnym pyłkiem! I wielkim dzięki zdolnościom rozumowania, dokonywania odkryć i szukania odpowiedzi na pytania, które zadajemy Wszechświatowi i które Wszechświat zadaje nam.

Bed | 2011-06-06
Przeczytana: 04 czerwca 2011

W drodze do sukcesu naukowego jak się okazuje ważna jest nie tylko teoria, ale i metodologia stosowana przy jej konstrukcji a nawet filozofia i błędne pomysły, które po przemyśleniu mogą okazać się super ideą :). Autor pokazuje drogę postępu nauki, by ustalić model standardowy wszechświata i sterujące nim siły. Przy czym nie można powiedzieć, że człowiek dokonał wszystkiego, bo sporo jeszcze do odkrycia. Uczeni, o których warto poczytać to ludzie z pasją, poczuciem humoru i szacunkiem wobec innych. Książka jest takim mini kompendium porządkującym wiedzę o wszechświecie. Podobała mi się, bo wszystkie te rzeczy dawno powinnam wiedzieć a jakoś w głowie panował bałagan :). Napisana jasno, z zabawnymi rysunkami, ma swoją wartość filozoficzną. Polecam każdemu. Na pewno poszukam coś jeszcze tego autora.

kasandra_85 | 2012-02-09
Przeczytana: luty 2012

Maciek | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Książka popularnonaukowa, powstała w oparciu o cykl audycji radiowych. Autor w trzech rozdziałach przedstawia historię fizyki nowożytnej. W pierwszym, omawia początki i rozwój fizyki klasycznej, od Newtona po koniec wieku dziewiętnastego. W drugim rozdziale omawia powstanie teorii względności i fizyki kwantowej. Wykład kończy charakterystyką kosmologii XX wieku.
Jest to książka nierówna stylistycznie, co jest zrozumiałe z uwagi na genezę jej powstania. Wykład prowadzony momentami zbyt gładko, w innych miejscach jest zbyt zawiły. Autor, katolicki ksiądz, nie ukrywa swoich przekonań religijnych.
Moim zdaniem, na rynku wydawniczym jest wiele pozycji popularnonaukowych, które traktują omawiany tutaj temat w sposób bardziej spójny, nie czyniąc równocześnie dygresji religijnych. Polecam książki Bertranda Russell'a.

Gripper | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Nauka jest ciekawa. Historia dochodzenia do wiedzy jest ciekawa. I biografie ludzi zajmujących się nauką są ciekawe. I to wszystko znajduje się w książce ks. prof. Hellera. Spodziewałem się dużo nawiązań do religii i nachalnej katechezy. Tego nie znalazłem. Ksiądz Heller w dużo bardziej wyrafinowany sposób prowadzi swoją naukę. Od samego początku trzeba uważać, żeby nie dać się uwieźć :-) Jednym z jego ulubionych chwytów jest budowanie wywodu wokół pojęcia, ale w znaczeniu innym, niż podejmowany temat. Kończy się to zazwyczaj konkluzją, że religia nie pozostaje z nauką w konflikcie... "z jedynym niechlubnym wyjątkiem w postaci Galileusza"...

| 2011-04-03
Przeczytana: 2009 rok

Świetna książka. Ksiądz Heller prezentuje w niej spojrzenie na rozwój fizyki i astronomii z perspektywy historyczno-filozoficznej. Tak sobie myślę, że sama czytając taki opis pewnie od razu bym się zniechęciła do lektury. Ale ta książka naprawdę mnie wciągnęła, a przy okazji rozjaśniła mi pewne sprawy. Napisana niesamowicie ciekawie, całkowicie zrozumiałym językiem, ma zarówno wartość intelektualną, jak i czysto relaksacyjną. Podane fakty historyczne nadają książce powagi, a wtrącone anegdoty "lekkości". Serdecznie polecam tą lekturę każdemu choć trochę zainteresowanemu tematyką fizyki i astronomii.

pheosia | 2011-11-23
Przeczytana: 16 grudnia 2011
AnnieK | 2011-12-21
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Wszechświat, już samo to słowo wywołuje u mnie dreszcz i rozmyślania na temat Wszechświata. Jak powstał, czego się o nim w najbliższej przyszłości dowiemy? Samo słowo potrafi skłonić nas do refleksji, dlatego też postanowiłam sięgnąć po tę książkę. Wprowadza ona nas w podróż po naukach, której nie mogłam sobie odpuścić. ,,Podglądanie Wszechświata" jest to książka, którą polubiłam od razu kiedy przeczytałam, że znajdziemy w niej między innymi fizykę, kosmologię. Po przeczytaniu jej nie zostało mi nic więcej jak się w tej książce zakochać.

Mimo mojego upodobania do czytania książek, humanistką nie jestem, uwielbiam nauki ścisłe i dlatego też sięgnęłam po tę książkę. Zawsze lubię się czegoś nowego dowiedzieć, nauczyć, a ta książka właśnie to uczyniła.

Moim zdanie największym plusem tej książki jest to, że ona naprawdę uczy. W fizyce jest tyle wzorów do zapamiętania, że albo je zapominam albo je mylę, a w tej książce znalazłam kilka fajnych sposobów, by zapamiętać te wzory i to...

Btm | 2017-08-30

Książka powstała na podstawie słuchowisk radiowych, co jest widoczne w jej strukturze. Czyta się ją miło, filozoficzne i teologiczne dygresje mi nie przeszkadzają, a nawet czynią ją ciekawszą, ale mam z nią problem. Wszystko jest omówione po macoszemu, bez wgłębiania się. W jednym miejscu ksiądz Heller wspomina o mechanice Lagrange, że (mogę przekręcić cytat), "miała jeszcze coś z dostojeństwa sfer niebieskich". Nie przedstawi jednak jej nawet pobieżnie. Dotyczy to także innych nowszych teorii. O wszystkim po prostu napomknięto. I nic więcej. Odnosi się do nawet do treści filozoficznych. Poglądy Koła Wiedeńskiego zostały nakreślone tylko w ogólnym zarysie. Żadnego głębszego wnikania w tej książce się nie uświadczy. Niemniej nie żałuje straconego czasu. Dowiedziałem się o kilku nowych rzeczach, niemniej liczyłem na więcej.