Hiperprzestrzeń. Wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar

Okładka książki Hiperprzestrzeń. Wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar
Michio Kaku Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Hyperspace: A Scientific Odyssey Through Parallel Universes, Time Warps, and the 10th Dimension
Prószyński i S-ka
2010-10-21
2010-10-21
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
Kaku Michio Kaku hiperprzestrzeń wszechświaty równoległe pętle czasowe dziesiąty wymiar popularnonaukowe

Hiper przestrzeń, światy równoległe, wielo światy , wszechświaty równoległe , teoria 11 wymiarów, teoria strun , m teorie , trudno się w tym połapać. już naukowcy naprawdę nie mają się czymś ciekawszym się zajmować

Okropne, jak ciasne mentalności mają amerykańscy naukowcy...

"Ta idea podsyca nadzieję, że fizyczne prawa wszechświata, których konsekwencje wypełniają całe ściany bibliotek książkami pełnymi tabel i wykresów, można będzie pewnego dnia zarzeć w jednym równaniu" (36).

"W modelu standardowym oddziaływanie słabe decyduje o własnościach leptonów: elektronu, mionu, taonu i odpowiadających im neutrin" (161).

"W ciągu ostatnich dziesięcioleci niektórzy astronomowie przerazili się, odkrywając, że antropomorfizm wraca chyłkiem do nauki w przebraniu zasady antropicznej, której zwolennicy otwarcie deklarują, że chcieliby umieścić Boga z powrotem w nauce" (320).

Freeman Dyson: "Gdy spoglądamy na Wszechświat i spostrzegamy w fizyce i astronomii wiele przypadków, które w sumie okazały się dla nas korzystne, wydaje się, iż Wszechświat musiał w pewnym sensie wiedzieć, że nadchodzimy" (321).

Ty nie myślisz. Jesteś jedynie logiczny. Bohr do Einsteina.

"Niektórzy fizycy, na przykład laureat Nagrody Nobla, Eugene Wigner, utrzymywali nawet, że teoria kwantowa dowodzi istnienia we Wszechświecie pewnego rodzaju uniwersalnej świadomości kosmicznej" (325).

Frank Wilczek: "Mówi się, że historia świata byłaby całkowicie inna, gdyby Helena Trojańska miała brodawkę na czubku nosa. Brodawki powstają w wyniku mutacji pojedyńczych komórek, często spowodowanych działaniem pojedyńczych promieni ultrafioletowych Słońca. Wnisek: istnieje całe mnóstwo światów, w których Helena Trojańska ma bordawkę na czubku nosa" (326-327).

"silnej wersji zasady antropicznej, która głosi że wszystkie stałe fizyczne Wszechświata zostały pieczołowicie dobrane (przez Boga albo inną Wyższą Istotę), tak aby życie mogło powstać. Wersja silna, ponieważ odwołuje się do istoty boskiej, wywołuje w świecie nauki o wiele większe kontrowersje" (321-322).

"Argumentacja zwolenników zasady antropicznej jest tylko bardziej wyszukaną wersją starego dowodu na to, że Bóg umieścił ziemie w odpowiedniej odległości od Słońca (322).

"Natura jest po prostu kwantowa od samego początku" (254, 280).

"Są powody, by sądzić, że kwantową grawitację cechuje tylko skończona liczba stopni swobody w regionie" (286).

Okropne, jak ciasne mentalności mają amerykańscy naukowcy...

Fascynująca lektura, przystępnie napisana, zawierająca anegdoty z życia wybitnych ludzi matematyki i fizyki opowieść o cudach wszechświata.

Bardzo ciekawa książka. Naprawdę fajnie się ją czytało. Muszę przyznać, że zawsze byłam mierna z fizyki i zrozumienie pewnych zagadnień przekracza moje intelektualne możliwości. Dlatego też pomijałam wywody autora, dotyczące fizyki. Ale wszystko inne było warte mojego czasu i uwagi. Wiele się dowiedziałam i na tyle ile mogłam, zrozumiałam.

Nie sądziłam, że książkę napisaną przez fizyka i fizyki dotyczącą będzie mi się czytało tak dobrze. Fakt, że długo, bo wiedzy w temacie wielkiej nie miałam i niektóre teorie wymagały ode mnie głębszego skupienia, ale zdecydowanie warto było poświęcić ten czas na lekturę. Kaku opowiada krok po kroku, jak fizycy doszli do teorii strun, jak zaczęto myśleć o dziesięciu wymiarach i podróżach w hiperprzestrzeni. Autor rozwija wcześniejsze teorie, pokazuje, jak wynikły z nich nowe pomysły, ile lat i genialnych umysłów potrzebowano, by fizyka teoretyczna znalazła się w miejscu, w którym jest teraz.
W jednym z początkowych rozdziałów Kaku podkreślił, że autorzy fantastyki i science fiction zrobili więcej dla rozpropagowania fizyki niż sami fizycy. Autor w wielu miejscach powołuje się na różne ciekawe książki i filmy z zakresu science fiction i analizuje, które teorie fizyczne miały wpływ na taką wizję świata oraz na ile realne byłyby takie wydarzenia. Do tego Kaku używa mnóstwa świetnych porównań i przykładów, opisując zasady fizyki rządzące wszechświatem, dzięki czemu nawet taki zwykły, nieinteresujący się fizyką czytelnik jest w stanie sobie to wszystko wyobrazić i całkiem nieźle zrozumieć. Utknęłam trochę przy tematyce kwantowej, to był chyba jedyny fragment książki, z której ciężko byłoby mi coś powtórzyć, bo poruszone tematy nieco mnie przerosły ;).
"Hiperprzestrzeń" Kaku naprawdę mi się spodobała i niesamowicie mnie wciągnęła. Tłumaczy wymienione w podtytule tematy (wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar) w sposób zrozumiały dla laika, sprawia, że czytelnik jest coraz bardziej zainteresowany otaczającym go światem z fizycznego punktu widzenia. Nawet jeśli poruszone w książce tematy wydają się nam abstrakcyjne - ludzkość nie dysponuje i jeszcze długo nie będzie dysponowała technologią i energią potrzebną, by podróżować w hiperprzestrzeni - to sam fakt, że fizycznie wszystko to jest możliwe, jest niesamowicie fascynujące.

Jedna z ciekawszych pozycji o kosmosie, z jakimi miałam okazję się zapoznać.
Przyznam, że środkowa część opisująca dużo aspektów fizyki kwantowej trochę mnie pokonała, ale fizyka kwantowa nigdy nie była moją mocną stroną ;)
Autor przywołuje wiele prostych analogii jak chociażby te z Krainy Płaszczyków, które akurat dla takiego laika jak ja były bardzo pomocne. Dzięki takiemu podejściu na pewno wiele przykładów zostanie mi na dłużej w głowie.
Polecam dla kogoś zaznajomionego z tematem i chcącym lepiej poznać teorię hiperprzestrzeni i wieloświatów.

Jedna z ciekawszych pozycji o kosmosie, z jakimi miałam okazję się zapoznać.

Steven Weinberg powiedział kiedyś, że fizyka teoretyczna upodabnia się coraz bardziej do literatury fantastycznonaukowej. Michio Kaku podjął się dowieść tej tezy. Z powodzeniem. I jest to w tym przypadku komplement, bo parafrazując Nielsa Bohra - teoria musi być wystarczająco szalona, żeby była prawdziwa.

Czyta się jak zwykle doskonale, ale duży minus za przepisanie całych części rozdziałów z "Fizyki rzeczy niemożliwych".

Na pewno przeczytam jeszcze raz. Ale na razie mam kolejkę trzech osób chętnych do wypożyczenia mojego egzemplarza.
Traktowałam koncepcję wszechświatów równoległych jako niezłe SF, bardziej fiction niż science. Ale Michio Kaku podał przekonywujący argument przemawiający za ich istnieniem.

Profesor w inny sposób niż Carl Sagan, ale niezwykle wciągający wprowadza nas w przepiękny i tajemniczy świat. Pozycja zasadniczo dla osób zapoznających się z tematem, ale i zaawansowani w wiedzy amatorzy znajdą tam dla siebie coś ciekawego. Siłą tej książki jest też fakt, że zwraca nam uwagę na niektóre tematy ( np tensory ), które można sobie opracować z innych źródeł ( i tak jak w moim przypadku - narzekać, że przekazuje się smętne fakty, zamiast czynić to w prosty sposób - no ale nie każdy jest Michio Kaku.
Dla fana sci-fi (zwłaszcza z naciskiem na stronę naukową książki ) pozycja must have.

Michio Kaku Hiperprzestrzeń. Wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne