Kwantowa dominacja. Jak komputery kwantowe odmienią nasz świat

Okładka książki Kwantowa dominacja. Jak komputery kwantowe odmienią nasz świat Michio Kaku
Okładka książki Kwantowa dominacja. Jak komputery kwantowe odmienią nasz świat
2023-10-24
2023-10-24
9788383520926
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok

Bardzo ciekawa, podobnie jak inne książki tego autora. Nie tylko o samych komputerach kwantowych, sporo nowinek z genetyki, astrofizyki oraz inne ciekawe rzeczy. Interesujące i barwne wizje związane z przyszłością człowieka i naszej planety.

dobry Kaku, w swoim stylu

dobry Kaku, w swoim stylu

Podtytuł książki mówi o czym jest książka. Na ten temat znajdziemy więcej informacji niż na temat samych komputerów. Co nie znaczy że nie jest to dobra pozycja. Przedstawia wiele wyzwań jakie nas ciągle czekają. Do tego napisane w przystępny sposób.

Zaznaczyłem w niej dużo interesujących faktów i ciekawostek, jak to mam w zwyczaju. Ale najmniej na temat samych komputerów kwantowych. Jest o nich mało i tylko na samym początku. Reszta książki to przegląd wielu współczesnych wyzwań nauki, w których rozwiązaniu faktycznie komputery kwantowe mogą pomóc. W tym sensie jest to zgodne z podtytułem. Ale przyjmuje to po pewnym czasie irytujący rytm - wiele stron o samym problemie, by to skwitować czasem jednym czy dwoma zdaniami w stylu "I komputery kwantowe nam w tym pomogą, bo mają potężną moc". I tak rozdział po rozdziale. Połowa książki dotyczy medycyny i chemii, gdzie tylko do tego sprowadzają się odniesienia do komputerów kwantowych. pod tym względem to nadal bardzo ciekawa książka popularnonaukowa, bo dowiemy się wiele o współczesnych wyzwaniach nauki, zwłaszcza w medycynie. Ale jeśli ktoś liczy dowiedzieć się czegoś więcej o samych komputerach kwantowych albo ich użyciu w konkretnych rozwiązaniach poszczególnych problemów, to z tej książki się tego nie dowie.

kolejna swietna ksiazka autora

kolejna swietna ksiazka autora

Fantastyczna książka poruszająca kilka obszarów nauki. Napisana przystępnym językiem, dla osób obeznanych z tematem może być zbyt prosta, niemniej każdemu polecam przeczytać.

„Kwantowa dominacja” to książka, którą pewnie powinnam omijać szerokim łukiem – fizyka nigdy nie byłą moją mocną stroną, a o komputerach kwantowym wiem tyle, że istnieją. Dlaczego więc po nią sięgnęłam? Kiedy zobaczyłam, kto ją napisał, wiedziałam, że to będzie bardzo przystępnie napisana książka 😉
Michio Kaku kojarzyłam z wielu programów na Discovery Science, które kiedyś codziennie oglądałam. Kiedy o czymś opowiadał, to wydawało się to bardzo proste, a jego projekty (jest fizykiem teoretycznym) zawsze miały duży rozmach.
„Kwantowa dominacja” skupia się na komputerach kwantowych – na ich historii, rozwoju, obecnych możliwościach, ale również na tym, jak zmienią nasz świat. Całość jest opisana w naprawdę przystępny i przejrzysty sposób, choć oczywiście jeśli na co dzień nie obcuje się z fizyką na zaawansowanym poziomie, to nie sposób zrozumieć wszystkich poruszanych zagadnień (na szczęście obejrzałam sporo odcinków "Teorii Wielkiego Podrywu" i część terminów kojarzyłam chociaż ze słyszenia😂). Jednak to kompletnie nie przeszkadza. Autor tak entuzjastycznie o wszystkim opowiada, że fizyka kwantowa rysuje się jako bardzo przystępna i przyjazna dziedzina nauki.
Mnie najbardziej spodobały się rozdziały o medycynie kwantowej. Po tej części najlepiej widać, w jaki sposób fizyka kwantowa może zmienić życie każdego z nas. I to, prawdopodobnie, już całkiem niedługo.
Autor pokazuje, że coś, co jeszcze niedawno było jedynie teorią, dzieje się już teraz, obok nas. A pytanie, które do niedawna brzmiało „czy?” zmieniamy na „kiedy?”.
Jeśli jesteście ciekawi, jak niedługo może wyglądać nasz świat, to sięgnijcie po „Kwantową dominacją” i wyruszcie w fascynującą przygodę, gdzie jedyne, co nas ogranicza, to nasza wyobraźnia 😉

Więcej recenzji na profilu https://www.instagram.com/sczytalim/

Michio Kaku kojarzyłam z wielu programów na Discovery Science, które kiedyś...

• Popularnonaukowe
  • Chcę kupić
  • Popularno-Naukowe
  • 📚︎ Posiadam

Dodaj cytat z książki Kwantowa dominacja. Jak komputery kwantowe odmienią nasz świat