magfre 
wporywienatchnienia.blogspot.com
kobieta, Łódź, status: Czytelniczka, dodała: 2 książki i 3 cytaty, ostatnio widziana 3 dni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-09 20:55:33
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka, Literatura polska
Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 7)
 
2018-11-24 21:26:20
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
 
2018-11-24 21:13:08
Ma nowego znajomego: Nozomi
 
2018-11-18 17:56:27
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Naukowe, popularnonaukowe

Po co nam sen? Pierwsza myśl, jaka się nasuwa to potrzeba odpoczynku, zregenerowania sił. Ale czy tylko? I ile go właściwie potrzebujemy? Siedem - dziewięć godzin w przypadku dorosłego człowiek, czyli tyle, ile zaleca Światowa Organizacja Zdrowia i Narodowa Fundacja Snu? Czy jednak jest to kwestia indywidualna? Jaki wpływ na nasz organizm ma regularny niedobór snu? Na te i inne pytania w... Po co nam sen? Pierwsza myśl, jaka się nasuwa to potrzeba odpoczynku, zregenerowania sił. Ale czy tylko? I ile go właściwie potrzebujemy? Siedem - dziewięć godzin w przypadku dorosłego człowiek, czyli tyle, ile zaleca Światowa Organizacja Zdrowia i Narodowa Fundacja Snu? Czy jednak jest to kwestia indywidualna? Jaki wpływ na nasz organizm ma regularny niedobór snu? Na te i inne pytania w swojej książce "Dlaczego śpimy" odpowiada Matthew Walker, brytyjski naukowiec, profesor neurobiologii i psychologii, który badaniem snu zajmuje się już ponad dwadzieścia lat.

Książka podzielona jest na cztery części. W pierwszej z nich dowiadujemy się czym właściwie jest sen, na jakie fazy jest podzielony, jak się zmienia w trakcie naszego życia, a także jak wygląda on u innych zwierząt. Druga część pokazuje zalety snu, ale też negatywne skutki jego niedoboru, trzecia zaś poświęcona jest naszym marzeniom sennym. W ostatniej części zapoznajemy się z różnymi zaburzeniami snu, takimi jak chociażby bezsenność czy narkolepsja. Autor opowiada również o tym, jak współczesne życie wpływa na pogorszenie jakości naszego snu i co należałoby zmienić, a także o tabletkach nasennych i terapiach zastępczych. Na koniec dostajemy dwanaście wskazówek, które poprawiają nasz sen.

Muszę przyznać, że do tej pory nie zastanawiałam się na tym, jak duży wpływ ma długość oraz jakość snu nie tylko na mózg, ale i na cały organizm. Dobry sen usprawnia umysł, poprawia pamięć, a także korzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy, a tym samym na zdrowie. Co ważne, zawartość książki przedstawia się wiarygodnie oraz tworzy logiczną całość. Jak wspomniałam, autor zajmuje się snem ponad dwadzieścia lat, więc można oczekiwać, że wie, co mówi. To, o czym pisze poparte jest badaniami naukowymi, natomiast gdy coś nie jest pewne, albo snuje swoje własne przypuszczenia, wówczas wyraźnie to zaznacza. Walker jest prawdziwym pasjonatem snu. Widać to dobrze podczas lektury, a to sprawia, iż "Why we sleep" czyta się z prawdziwą przyjemnością.

https://wporywienatchnienia.blogspot.com/2018/11/why-we-sleep-matthew-walker.html

pokaż więcej

 
2018-11-11 17:58:46
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Naukowe, popularnonaukowe, Posiadam
 
2018-11-11 17:56:07
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka, Posiadam
Autor:
Seria: Artefakty
 
2018-11-11 17:52:44
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka, Posiadam
 
2018-10-31 21:22:24
Ma nowego znajomego: Anezka
 
2018-10-29 13:42:47
Ma nowego znajomego: Barbara Bereżańska
 
2018-10-28 00:37:42
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Naukowe, popularnonaukowe, Posiadam

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej z nich poznajemy historię narodzin technologii CRISPR. Dowiadujemy się, co kryje się pod tym skrótem oraz jak wygląda edycja DNA z wykorzystaniem tej metody. Oczywiście przy omawianiu tego typu zagadnień nie mogło zabraknąć podstawowych informacji z zakresu genetyki. Autorzy w prosty i zrozumiały sposób opowiadają o budowie DNA i RNA,... Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej z nich poznajemy historię narodzin technologii CRISPR. Dowiadujemy się, co kryje się pod tym skrótem oraz jak wygląda edycja DNA z wykorzystaniem tej metody. Oczywiście przy omawianiu tego typu zagadnień nie mogło zabraknąć podstawowych informacji z zakresu genetyki. Autorzy w prosty i zrozumiały sposób opowiadają o budowie DNA i RNA, rekombinacji, bakteriach, fagach. Poruszają temat chorób genetycznych, wektorów wirusowych oraz terapii genowych.

W drugiej części książki autorzy prezentują teraźniejsze i przyszłe zastosowania CRISPR, zarówno u roślin, jak i u zwierząt. Szczególną uwagę poświęcają konsekwencjom wykorzystania tej technologii w przypadku ludzi. Z jednej strony może ona dać szansę na normalne życie osobom ciężko chorym, a z drugiej niesie ze sobą również zagrożenia, chociażby te związane z wprowadzaniem do genomu człowieka dziedzicznych zmian, a tym samym zmienianiem naszego gatunku. W jaki sposób zapobiec nadużyciom? Czy jesteśmy gotowi pokierować swoją własną ewolucją? Jak to wpłynie na nasze życie, kulturę, ekonomię? Czy w ogóle powinniśmy to robić?

To, co rzuca się w oczy przez większą część książki, to duży entuzjazm autorów w stosunku do metody CRISPR. Jakby znaleźli lekarstwo na całe zło. Na szczęście w końcu pojawia się też spojrzenie bardziej realistyczne. Okazuje się bowiem, że nie jest to technologia idealna i potrzeba jeszcze wielu badań, by była w pełni skuteczna. Dotyczy to zwłaszcza edycji genów w celach leczniczych. Jak piszą autorzy: "droga CRISPR z laboratorium do kliniki będzie długa i wyboista".

"Edycja genów" napisana jest w sposób przejrzysty i rzeczowy. Skupia się na rozwoju nauki, a także na odpowiedzialności naukowców za swoje prace, bo przecież prędzej czy później wyniki ich badań wpłyną na życie ludzi. Myślę, że pozycja ta najbardziej zainteresuje osoby, które nie śledzą na bieżąco nowinek ze świata nauki, a są ciekawe jak bardzo rozwinęła się genetyka i możliwość manipulowania genomem organizmów żywych, w tym także człowieka.

https://wporywienatchnienia.blogspot.com/2018/10/edycja-genow-wadza-nad-ewolucja.html

pokaż więcej

 
2018-10-27 19:55:37
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-22 11:21:02
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-15 13:25:24
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka, Literatura polska, Posiadam
Seria: Lem
 
2018-10-10 22:11:19
Ma nowego znajomego: romeo
 
2018-10-08 20:15:18
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Fantastyka, Posiadam
 
Moja biblioteczka
737 163 3162
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (76)

Ulubieni autorzy (5)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (7)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd