E=mc2. A Biography of the World's Most Famous Equotation
83-85458-85-9
nauka, historia, Einstein
literatura faktu
krewetka

David Bodanis, amerykański historyk nauki wykładający w Londynie, fascynująco opisuje ciąg zdarzeń, który doprowadził Einsteina do odkrycia jego przełomowej teorii. Wędrujemy wraz z Bodanisem przez XVIII-wieczny Londyn i Paryż, Szwajcarię przełomu XIX i XX wieku, włoskie i niemieckie laboratoria, okupowaną przez hitlerowców Norwegię, by wreszcie 8 sierpnia 1945 roku trafić nad Hiroshimę. Na tym jednak nasza podróż się nie kończy - by poznać wszystkie konsekwencje równania E = mc2, musimy jeszcze spotkać kilku wielkich fizyków i kosmologów 2. połowy XX wieku: Freda Hoyle'a, Subrahmanyana Chandrasekhara, J. Roberta Oppenheimera i wielu, wielu innych fascynujących i wspaniałych ludzi.

fulmir | 2013-09-13
Przeczytana: 12 września 2013

Tak naprawdę Niemcy podczas II wojny światowej były o krok od skonstruowania bomby atomowej. Nie udało im się to między innymi dlatego, że Anglicy wysadzili ich fabrykę ciężkiej wody. A co to ciężka woda? O tym za chwilę.
Wszystko zaczęło się od tego, że dwoje niemieckich uczonych Lisa Meitner i Otto Hahn odkryli, ze gdy bombardować jądro uranu (pierwiastek promieniotwórczy, metal) wolnymi neutronami to można to jądro rozszczepić przy okazji uwalniając energię. Rozszczepione jądro uwalnia kolejne neutrony, które rozszczepiają kolejne jądra i tak dalej- dochodzi do reakcji łańcuchowej. Problem w tym, że w naturalnych warunkach neutrony są zbyt szybkie i nie da się za ich pomocą rozszczepić jąder. Szukano więc czynnika, który by spowolnił neutrony i tak odkryto ciężką wodę. Ciężka woda czyli D2O to cząsteczka wody zawierająca izotop wodoru deuter. Izotop to jak wiadomo odmiana tego samego pierwiastka różniąca się liczbą neutronów w jądrze. Tak więc deuter ma ich 2 razy więcej niż...

Vincent | 2017-02-11

Historia równania Einsteina nie wyjaśnia jedynie jak odczytać samo równanie, ale i do czego doprowadziło jego sformułowanie oraz w jak wielu dziedzinach jest wykorzystywane.
Prócz próby przedstawienia samego równania w książce zawarte są historię osób, które w jakiś sposób były z nim związane. Głównie jednak prowadzące do konstrukcji bomby atomowej.
Co najważniejsze wszystko podane w sposób na tyle przystępny, że można zrozumieć tak samo równanie, jak i wciągnąć się w historię osób, które chciały je wykorzystać.
Dla zainteresowanych samym równaniem, jak i historią z czasów II wojny światowej.

Szanita | 2013-08-07
Przeczytana: sierpień 2013

Autor nie wprowadza w głębię skomplikowanej teorii, ale w przystępny sposób wyjaśnia jej praktyczne znaczenie.
Książka jest również opowieścią o ludziach, których losy w rozmaity sposób splotły się z historią tytułowego równania.
Warstwowa konstrukcja - główny wyklad został wzbogacony bardzo obszernymi przypisami, zawierającymi mnóstwo ciekawych wiadomości - szkoda tylko, że napisanych tak małym drukiem. Dla bardziej dociekliwych - odniesienia do informacji zawartych na stronie autora.

Przemysław | 2016-02-28

No cóż. Czyta się trochę jak dobry kryminał. Dostaje się w sumie proste wyjaśnienia trudnych teorii. Solidna dawka wiedzy i o fizyce i o historii.

Kuba989 | 2012-03-02
Przeczytana: 02 marca 2012

Ciekawa, w przystępny sposób opisująca mechanizm działania słynnego równania, co dla mnie, jako dla fizycznego laika było absolutnie czarną magią.

mapkoba | 2015-09-23
Przeczytana: 2008 rok

Boska. Zrozumiałam to równanie, a jestem ciężka w tych klimatach :)

Marco | 2018-07-12
Na półkach: Moja kolekcja, Przeczytane