50 teorii matematyki, które powinieneś znać

Tłumaczenie: Wiktor Bartol
Seria: 50 Teorii w Pigułce
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
50 Mathematical Ideas You Really Need to Know
978-83-01-16102-6
matematyka
Róża_Bzowa

Kto wynalazł zero? Dlaczego minuta ma 60 sekund? Jak duża jest nieskończoność? Gdzie przecinają się proste równoległe? I czy skrzydło motyla naprawdę może wywołać sztorm gdzieś w odległym zakątku świata? W 50 krótkich i przystępnie napisanych esejach autor wyjaśnia wiele fundamentalnych pojęć matematycznych – teoretycznych i praktycznych, banalnych i specjalistycznych – które pozwalają...

Kto wynalazł zero?
Dlaczego minuta ma 60 sekund?
Jak duża jest nieskończoność?
Gdzie przecinają się proste równoległe?

W 50 krótkich i przystępnie napisanych esejach autor wyjaśnia wiele fundamentalnych pojęć matematycznych – teoretycznych i praktycznych, banalnych i specjalistycznych – które pozwalają zrozumieć i kształtować świat wokół nas. Odsłania tajemnice sudoku i łamania szyfrów, loterii i hazardu, zarządzania finansami i procentu złożonego. Przedstawia najnowsze zagadnienia matematyczne, w tym rozstrzygnięcie wielkiego twierdzenia Fermata i wartą milion dolarów hipotezę Riemanna.

Trudno matematykę przedstawić prościej! Książka, pełna rysunków i wykresów, przykładów i anegdot, daje doskonały przegląd tej dziedziny nauki.

Hubert Lewiński | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Oczekiwałem więcej po tek książce. Początki są ciekawe, ponieważ autor przez pierwsze 10 rozdziałów przedstawia różne niuanse dotyczące rzeczy znanych przez każdego i tak często używanych, że ludzie nawet się nimi nie zastanawiają. Niestety im dalej, tym ciekawostki są mniej ciekawe i bardziej insajdowe. Męczy zwłaszcza skupienie się w późniejszych etapach książki na statystyce, pomijając wg mnie o wiele ciekawsze dziedziny matematyki (topologie, teorie gier itp.). Tym samym ocena średnia.

| 2013-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Ciekawy, miejscami ciężkawy tytuł z powodu drobnych niedociągnięć w przedstawianiu tez. Generalnie książka jest dobrym startem dla początkujących w dziedzinie matematyki, tych bardziej uświadomionych znuży.

lenka7 | 2012-11-04

Bardzo dobra pozycja dla każdego - dla zainteresowanych matematyką, jak również dla antysympatyków tej dziedziny. Przystępny język, ciekawie omówione zagadnienia. Czytanie tej książki to czysta przyjemność :)

SidNej | 2012-10-05
Przeczytana: 10 września 2012

Jedne lepsze, drugie gorsze... Ogólnie warto przeczytać, niekoniecznie od początku do końca.

Hilda | 2012-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Lektura dla pierwszej klasy liceum. Nie, żeby to był minus, nie wiem czego się spodziewałam sięgając po tę książkę, ale w sumie te teorie to nie było dla mnie coś nowego. Polecam komuś, kto chce się w przyjazny sposób zagłębić w temat, a nie wie za wiele na temat matematyki ;)
Sięgnęłam po nią czytając opinie pod spodem. Nie wiem o jakim poziomie zaawansowania pisali ludzie, którzy się tam wypowiadali ;))

Oliwia | 2011-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2011

Mam duży problem z tą książką. Bo w sumie książka ciekawa, dość dobrze napisana, ale...

Ale mnie jako matematyka rozczarowuje. Może gdybym miała okazję przeczytać ją wcześniej było by o wiele lepiej.

Obiektywnie patrząc książka w ciekawy i przystępny sposób przybliża większość najważniejszych zagadnień współczesnej matematyki.

| 2011-04-02
Przeczytana: 2010 rok

"50 teorii matematyki" jest naprawdę świetnie napisaną książką. Mówi o problemach dosyć zaawansowanej matematyki prostym językiem, który zrozumie każdy. Praktycznie każde z 50 przedstawionych zagadnień wprowadzone jest anegdotą lub jakąś zabawną historyjką i rozwinięte w jasny i zrozumiały sposób. Zdecydowanie nie jest to książka zarezerwowana dla ścisłowców, ale jednocześnie nie należy spodziewać się banalnych tekstów, nie mających nic wspólnego z matematyką. Myślę, że autor osiągnął idealną równowagę między stopniem zaawansowania lektury, a jej zrozumiałością dla przeciętnego czytelnika.

Książka ma jednak jedno "ale". Zawiera dosyć sporo błędów, nie bardzo istotnych, ale jednak psujących efekt. Są to w większości błędy łatwe do wyłapania, typu: zły wynik, brak minusa, itp. Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że powstanie kiedyś wydanie drugie poprawione...