Sekret Julii

Okładka książki Sekret Julii Zygmunt Zeydler-Zborowski
Okładka książki Sekret Julii
Zygmunt Zeydler-Zborowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo Iskry
1981-01-01
1981-01-01

Bardzo ciekawy pomysł, bardzo dużo wątków, cała masa podejrzanych, ciekawa intryga, niby wszystko jest, tylko wyszło przeciętnie. Mam wrażenie, że autor miał już dość i w połowie książki i chciał ją jak najszybciej skończyć, o ile początek jest intrygujący i ciekawy, to reszta jest napisana na kolanie, aby szybciej. Szkoda.

Wyborny motyw na aferę, niecodzienny, ale nie będę spojlować; w skrócie morderstwo jedno, drugie, trucizna, dolary i PRLowska rzeczywistość. Kniga robi robotę, szczególnie ciekawe jest rozwiązanie tej nietypowej zagadki, tego tytułowego sekretu Julii.

Zasadniczo jest to bardzo dobry kryminał, tylko intrygi w nim tyle, że na trzy książki by wystarczyło. Od niespełnionej miłości po zbrodnię, od zazdrości po tragedię nieszczęśliwego człowieka. Trochę jednak tego za dużo jak na taką niewielką pozycję.

Jeden z moich ulubionych peerelowskich kryminałów. Stylowy major Downar i zagadkowa śmierć garbatego erudyty. Błażeja Reitinga znaleziono przebitego sztyletem, otrutego weronalem i arszenikiem. Trzech morderców czy jeden, ale zapobiegliwy? Śledztwa nie ułatwia wyjątkowo liczna grupa potencjalnych morderców: bratanek chuligan, opętana Reitingiem kobieta i jej zazdrosny mąż, szalony bibliofil... W tle słoneczna Italia i mnóstwo smaczków z epoki. Zygmunt Zeydler-Zborowski w dobrej formie. Polecam!

• Przeczytane dawno temu
  • Kryminał