Parasol pani Czernej

Okładka książki Parasol pani Czernej Josef Kostohryz
Okładka książki Parasol pani Czernej
Josef Kostohryz Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Seria z Jamnikiem kryminał, sensacja, thriller
Seria z Jamnikiem
Paraple paní Černé
Czytelnik
1982-01-01
1982-01-01
83-07-00554-X
Agnieszka Dębska

Czeska książka :) Bardzo hermetyczna, to ten typ kryminału, gdzie mamy do czynienia z suchymi faktami, bez emocji, bez napięcia, bez szybkich akcji. O policjantach prowadzących śledztwo nie dowiadujemy się niczego, inne postacie są nieco bardziej opisane, ale równie płaskie, fabuła jest lekko zawiła, ale bez przesady. Generalnie bez szału. Dużym plusem jest świetny język, którym napisana jest książka, dziwaczne poczucie humoru i zupełnie inny styl, niż współczesne kryminały. Książkę polecam, jak najbardziej, bo czyta się przyjemnie i można zapoznać się z zupełnie innym stylem pisania.

"[...] w imieniu prawa! Jesteście aresztowani za morderstwo na osobie pana Wilhelma Andersa! Za mord rabunkowy z premedytacją!" Czytając "Parasol pani Czernej" poznajemy przebieg śledztwa prowadzonego przez praską policję, którą w książce dumnie reprezentuje duet Suchan i Broż. Poza nieboszczykiem i całym zastępem zakłamanego towarzystwa mamy tu mnóstwo zwrotów akcji, być może za dużo, ale to ocenisz samodzielnie czytelniku, myślę, że warto.

Autor ma super pseudo. Ale książka przeciętna.

Autor ma super pseudo. Ale książka przeciętna.

Książka ma swój klimat, zbrodnia która wyjaśnia się na ostatnich stronach. Generalnie dobra lektura, język troszkę inny, dość dużo opisów, ciężko powiedzieć na nią coś złego. Może trochę za mało akcji ;)

Wracam do swoich starych zasobów książkowych, przypominam sobie stare kryminały, czasem warto

• Kryminał
  • Literatura czeska
  • Historie ze zbrodnią w tle
  • Kryminały PRL-U
  • FORMA: Powieści