Skazałeś ją na śmierć

Cykl: Kapitan Mirski | Seria: Kryminał [KAW]
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
piotrex

Fragment:
"Była późna noc. Zanosiło się na burzę. Kapitan Mirski zdjął marynarkę, rozluźnił krawat. Był zmęczony. Jeszcze jedna noc w takich warunkach. Wprawdzie był do tego przyzwyczajony, ale każdą kolejną nieprzespaną noc znosił coraz gorzej. Był to znak zmęczenia służbą pełną napięcia i nerwowych sytuacji. Mijało sześć tygodni od dnia przybycia na wybrzeże..."

Tybero | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Rany brak mi naprawdę słów żeby skomentować tą deną książeczkę. Króciutko napisana, denna fabuła, do przewidzenia, postacie słabiutkie, dialogi też słabo. No i jeszcze ten ideologiczny kurs, jedyne co mi przekazała ta książeczka to jedną istotną rzecz, specyfikę PRLu oraz sposób rozumowania ludzi w tamtym okresie. Kiedy to władza była uważana za wszechmogącą zaś ciągle byliśmy zagrożenie przez kapitalistyczny (śmiechu warte)zachód. Masa bełkotu typowego dla pisarzy i ludzi z tego okresu, dla mnie ciężka rzecz do zniesienia ale jakoś ją przełknąłem. No i co najważniejsze pozytywne przedstawienie funkcjonariuszy milicji oraz MO, czyli po ludzku mówiąc bandy polskojęzycznych katów tego narodu. O PRLu jeszcze kiedyś słówko napiszę oraz o dziełach z tego okresu oraz o samej kulturze i dziedzictwie tego antypolskiego molocha...a tym czasem nie ma co tracić czasu na tą książkę. Krótka, nudna, nieciekawa, denna, emocjonująca jak wyścigi ślimaków oraz intrygująca i zagadkowa jak 1 + 1, no i...

WisemantheWise | 2015-06-01
Przeczytana: 31 maja 2015

Standardowa historia śledztwa rodem z "07 zgłoś się". Można zanurzyć się w realiach PRL-owskich służb i wzajemnych relacji w milicji i SB.
Na jeden wieczór

wakahisa | 2013-08-21
Przeczytana: 2010 rok

Hmmm... być może trochę się zawiodłam, ale pewnie dlatego, że bardziej podobała mi się powieść "Zachłanność mordercy". Ale książka jest dość krótka i łatwo się ją czyta, więc... uważam, że warto dać temu tytułowi szansę.

Sarenkasarna | 2011-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

- Mamo, kryminała! - powiedziałem z poważnym tonem.

Po jakimś czasie mama dała mi pewną książkę, którą wyjęła ze swojej małej domowej księgarni. Była ona dosyć mała i pod względem wielkości, jak i pod względem grubości. Została wydana w 1984 roku i kosztowała jakoś 60 złoty na tamte czasy. Wiem to wszystko, bo tak pisało na tylnej stronie książki.

"Dzikie białko" trochę mnie odstraszyło od czytania kryminałów, ale czemu miałem na jednej pozycji zaprzestać wgłębiania się w tajemnicze historie morderstw? Dałem jeszcze jedną szansę i owa szansa została doskonale wykorzystana. Pomogła przy tym książka Władysława Krupińskiego "Skazałeś ją na śmierć".

Czasy PRL-u. Kapitan Mirski od jakiegoś czasu jest na wybrzeżu. Hans Jurgen, pomocnik maszynisty statku, zaginął w tajemniczych okolicznościach. Ostatni raz widziano Go z pewną kobietą. Maria Olimpska, bo tak nazywała się ta pani, znika również bez śladu. Kapitan Mirski rozpoczyna śledztwo z nadzieją na szybki koniec postępowania.

Jak...