10 pytań, na które nauka nie znalazła (jeszcze) odpowiedzi

Tłumaczenie: Jakub Góralczyk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
10 Questions Science Can’t Answer (Yet)
978-83-08-04577-0
nauka
popularnonaukowa
Ag2S

W ciągu sześćdziesięciu sekund ludzkie ciało przetwarza kwadrylion (czyli bilion bilionów) atomów tlenu, kilka trylionów dwutlenku węgla i olbrzymią liczbę produktów ubocznych trawienia. Po czterdziestu latach dziewięćdziesiąt procent atomów, z których zbudowane jest nasze ciało, ulega całkowitej wymianie. Czy dalej jesteśmy tymi samymi istotami? Michael Hanlon zidentyfikował dziesięć...

Michael Hanlon zidentyfikował dziesięć kontrowersyjnych bądź kłopotliwych pytań, na które naukowcy wciąż poszukują odpowiedzi i w krótkich, błyskotliwych rozdziałach wyjaśnia, czy i kiedy te fascynujące kwestie zostaną ostatecznie zgłębione, m.in.: W jaki sposób funkcjonuje czas? Czy istnieją zjawiska paranormalne? Czy zwierzęta mają świadomość? Czy możemy żyć wiecznie? Dlaczego jesteśmy otyli… i czy to ma znaczenie? Odpowiedzi możemy poznać wcześniej niż się spodziewamy.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Ruda | 2016-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Lekka, do szybkiego przeczytania. I na tym kończą się jej zalety... Myślałam, że książka będzie omówieniem nierozwiązanych dotąd problemów czy pytań nurtujących współczesnych badaczy (na przykład czy da się stworzyć sztuczną inteligencję porównywalną z człowiekiem, czy kiedyś powstanie szczepionka na raka, problemy milenijne, teoria wszystkiego...). Jednak dostajemy tylko powierzchowne podjęcie tematu związanego z teorią wszystkiego i budową wszechświata, pozostałe z tych pytań nie zostały poruszone. Autor skupia się na problemach z pogranicza psychologii, filozofii i nauki - czy zwierzęta mają świadomość? czy zjawiska paranormalne mogą istnieć? skąd się bierze epidemia otyłości? Wiele z tych tematów nie dotyczy stricte nauki lub nie jest omówiona w sposób naukowy - w eseju o zjawiskach paranormalnych nie ma prawie nic więcej niż pogardliwy stosunek autora do religii, UFO, akupunktury, homeopatii.. (hola hola, czy to jest właśnie nauka?! wyrażanie w mało elegancki sposób swoich...

Hubert | 2014-03-24
Przeczytana: 23 marca 2014

Mi się chyba jednak raczej nie podobało. Tytułowe 10 pytań faktycznie dość ciekawe i zastanawiające, ale odpowiedzi na nie (a raczej rozważania na ich temat, bo jak sam tytuł książki mówi - odpowiedzi wciąż jeszcze nie ma) już dużo mniej.

Sporo filozoficznych (dość płytkich) dywagacji, stosunkowo niewiele konkretnych informacji i ciekawostek (a te, które się pojawiły, w większości już znałem). Do tego nijaki raczej, mało barwny i raczej nie wciągający styl - to wszystko razem sprawia, że żądni wiedzy czytelnicy winni swoją uwagę zwrócić w innych kierunkach.

Marek | 2011-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2011

W książce autor przedstawia ówczesne stanowisko nauki, na pytania które wydawałoby się są bardziej filozoficzne. Niezwykłe rozważania dotyczące m.in. świadomości, czasu i telepatii powinny zainteresować każdego kogo ciekawi otaczający nas świat i jego zagadki, na które nie znamy dotąd odpowiedzi. Lektura naprawdę warta uwagi. Czyta się ją lekko, przy czym jest bardzo ciekawa. Polecam.

izOOlka | 2014-04-02

Książke oceniam jako dobra, ponieważ lubie piśmiennictwo popularnonaukowe, jednak uważam że wiele kwestii zostało naciągniętych i niepotrzebnie ciągło się to w nieskończoność tak że czasem byłam wręcz znudzona. Jednak dla ciekawskich polecam:)

Andrzej | 2013-09-19
Przeczytana: 2013 rok

Po przeczytaniu tej książki nasuwają się pytania raczej filozoficzne niż naukowe. Może warto zastanowić się czasem nad własnym istnieniem i "ważkością" problemów "ziemskich" wobec ogromu wszechświata?

witixus | 2016-11-05
Przeczytana: 17 listopada 2016