Nauka i fikcja w „Autostopem przez Galaktykę”

Tłumaczenie: Jacek Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Science of the HitchHiker's Guide to the Galaxy
987-83-7298-990-1
nauka, fizyka, kosmologia
Holmes

Lekki i przystępny, lecz w pełni wyczerpujący przewodnik po współczesnych zagadnieniach nauki i kosmologii, które stały się inspiracją dla klasyki science fiction - trylogii w pięciu częściach Douglasa Adamsa: od wielkiego wybuchu, przez teorię prawdopodobieństwa, superkomputery, podróże w czasie, komputerowe tłumaczenie, pozaziemskie życie, aż po koniec wszechświata i nie tylko.

Świetna książka przede wszystkim dlatego, że nie napisał jej naukowiec z krwi i kości a dziennikarz naukowy. Dzięki temu styl książki jest bardzo szybki, zwięzły i zwarty; bez metadygresji o tym jak się pracuje w HTC, ani o tym jak się czuł z kolegami, gdy odkryto XYZ - NIE! Hanlon wyjątkowo mocno trzyma się tematu, który pochwycił, a jego przekaz jest sterylnie prosty. Dobór tematyczny (nazwy rozdziałów) jest wprost fenomenalny. Obcy, bogowie, początek wszechświata, koniec wszechświata, pytania ostateczne. Z serca polecam.

Domeru | 2017-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 marca 2017

Jeszcze jedna popularnonaukowa książka o kosmologii, fizyce i całej reszcie. Nawiązania do Przewodnika są w zasadzie tylko przynętą i pretekstem do poruszenia kilku zagadnień, więc od tej strony nic odkrywczego.

Holmes | 2010-08-02
Na półkach: Przeczytane, Nauka, Posiadam

Bardzo sprytna i przystępna książka, jednak tytułowe "Autostopem..." jest tylko pretekstem dla wykładu czysto naukowego (w przeciwieństwie np. do cyklu "Nauka Świata Dysku"). Po materii naukowej autor porusza się bardzo sprawnie a wiedza przekazywana jest miło i bezboleśnie.
Dla fanów fizyki i (niekoniecznie) trylogii w pięciu częściach.

Rincewind | 2015-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2015