Pat ze Srebrnego Gaju

Tłumaczenie: Ewa Fiszer
Cykl: Pat ze Srebrnego Gaju (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Pat of Silver Bush
wyspa, choroba, rodzina, miłość

Inne wydania

Wydawałoby się, że nic nie może zaskoczyć Patricii Gardiner, która całe swe życie spędziła na Wyspie Księcia Edwarda, w ukochanym rodzinnym Srebrnym Gaju, gdzie czas zdawał się stać w miejscu. A jednak... Gdy na Pat zwali się cała lawina niespodziewanych zdarzeń - na świat przyjdzie jej młodsza siostra, stoczy walkę z chorobą i przeżyje pierwszą miłość - charakter dziewczynki zostanie wystawiony na ciężką próbę.

Biedronka | 2011-07-30
Na półkach: 20XX, Przeczytane

Uwielbiam, uwielbiam!
Książki pani Montgomery mają wszystkie cechy, które cenię w powieściach. Napisane inteligentnym, ale nie niezrozumiałym językiem. Proste, ale wciągające na całe godziny. Często romantyczne, ale nigdy nie przerysowane, przesłodzone. No i przede wszystkim - pełne humoru, daję 11/10 ;)

Wronka373 | 2016-04-13

"Człowiek w zimie zapomina, jak cudowna jest wiosna, i ma co roku miłą niespodziankę".

"Pat..." jest kolejną powieścią autorki L.M. Montgomery, którą przeczytałam. Książka jest bardzo ciekawa, chociaż jeśli ktoś już przeczytał serię "Ani z Zielonego Wzgórza" mógł zauważyć pewne podobieństwo.

Pat jest dziewczynką z ogromną wyobraźnią. Kocha każdy kwiatek, każde drzewko i kocha cały Srebrny Gaj. Nie wyobraża sobie życia bez niego, dlatego właśnie postanowiła nigdy nie wychodzić za mąż; by nie opuścić swojego domu. Niedługo po pojawieniu się młodszej siostry Pat, dziewczynka poznaje chłopca Hilarego, który zostaje jej najlepszym przyjacielem. Mówią sobie o wszystkim, chodzą razem do swoich tajnych miejsc i pocieszają, kiedy się smucą. Szkrab od początku książki podbił moje serce i wiedziałam, że szybko go nie opuści.

Akcja toczy się dosyć szybko; jest bardzo podobna do przygód Ani Shirley, dlatego można domyślić się zakończenia, ale i tak przeczytałam z...

Ostatnio stwierdziłam, że te wszystkie słodkie, optymistyczne historie o dziewczynkach, w których tak celowała Montgomery, to świetny polepszacz humoru. Takie to wszystko inne niż świat, który nas otacza... Oczywiście nie brakuje tu nieszczęść, chorób i śmierci, ale przedstawione są jako nieuchronna część życia, które mimo to wciąż jest piękne. Bohaterka kocha cały swój świat - od rodziny i przyjaciół, poprzez domowe psy i koty, aż po rosnące wokół drzewa, a nawet meble. I stara się zachować pogodę ducha i optymizm także w obliczu przeciwności losu. Myślę, że powinniśmy brać z niej przykład.

"Pat ze Srebrnego Gaju " jak i " Emilka z Księżycowego Nowiu " to jedne z moich ukochanych książek dzieciństwa . Do dziś miło je wspominam. Polecam

Gustawsonek | 2014-08-17
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

"Bóg ofiarował ludziom cały świat
Lecz serca nasze są zbyt ciasne
Miłością bezkresną powinniśmy więc
Obdarzyć choćby jedno miejsce"

Idealny opis książki!
Pat od przeczytana książki zdecydowanie jest moją ulubienicą. Zgadzam się z nią w wielu tematach; też najlepiej bym na zawsze została w domu i gdyby mi ktoś powiedział, że prawdopodobnie się przeprowadzę też bym wpadła w panikę. A najlepiej żeby nikt z mojej rodziny się nie wyprowadzał. Książka dzieli się na dwie części: Patrycja jako dziecko [przed szkarlatyną] i młodość Patrycji [po chorobie].
Od razu pokochałam Srebrny Gaj, opowiastki Judysi, które czasem budzą rozbawienie, a czasem dreszczyk emocji.

Veroniqusia | 2016-04-03
Przeczytana: marzec 2016

Optymistyczna, ciekawa, taka "montgomerowska" i pełna życia <3 Naprawdę przyjemnie się czytało, zwłaszcza dzięki cudownej postaci Judysi. Natomiast nie podobał mi się wątek Sida, ani takiego typowego dla Montgomery friendzone (fascynuje mnie to, że Montgomery pisała książki na 100 lat przed wymyśleniem tego określenia, a to jedna z najczęstszych rzeczy, o których pisze!). Ogólnie, jeżeli lubicie twórczość Maud, historia Pat powinna przypaść Wam do gustu tak jak mi. Całej reszcie, która uważa jej książki za wyjątkowo nudne - odradzam ;)

Kassik | 2014-07-17
Przeczytana: 11 lipca 2014

Panią Montgomery chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Dzięki serii książek o rudowłosej Anii z Zielonego Wzgórza jest znana na całym świecie, tak jak np. Zielony. Skojarzyć ją możecie również z tytułu powieści, bo obie brzmią bardzo podobnie.
"Anię z Zielonego Wzgórza" mogłabym czytać (i czytałam!) miliony razy i po prostu jest tak dobrze napisane, że nigdy mi się nie znudzi, co jest nie lada wyczynem. Ostatnio w bibliotece natknęłam się na "Pat ze Srebrnego Gaju" i stwierdziłam, że może być równie dobra, więc postanowiłam dać jej szansę i się za nią zabrać.

Pat, właściwie Patrycja Gardiner to siedmioletnie dziecko, które wraz z płynącymi stronami rośnie, tak, że już pod koniec powieści ma 18 lat. Jest to nie lada wyczyn biorąc pod uwagę, że książka ma niecałe 300 stron, więc autorka omija pewne momenty, zapewne nieważne dla ogólnej historii.
Pat całe swoje życie spędziła na Wyspie Księcia Edwarda w Srebrnym Gaju, który kocha nad życie i to w każdym calu. Dziewczynka kocha...

Stella_Agdzia | 2014-03-26
Przeczytana: 21 marca 2014

Seria "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery jest jedną z moich ulubionych i mogłabym ją czytać tysiące razy. Ciężko niestety znaleźć powieść obyczajową, która byłaby równie dobra i miała w sobie tyle uroku, ciepła, optymizmu. Montgomery napisała jednak wiele książek, toteż już kiedyś sięgnęłam po serię o Emilce, ale trochę się rozczarowałam. Po prostu nie miała tego czegoś i odebrałam ją jako taką "podróbę Ani". Ostatnio postanowiłam, że przeczytam "Pat ze Srebrnego Gaju" w nadziei, że poczuję tę wspaniałą atmosferę Wyspy Księcia Edwarda. Niestety, kolejny raz się zawiodłam.

Patrycję Gardiner poznajemy jako siedmioletnią dziewczynkę, która wychowuje się w miłości, niczego jej nie brakuje, ma kochających rodziców, rodzeństwo. Jest bardzo przywiązana do nich oraz całego Srebrnego Gaju. Czytelnicy mają okazję śledzić jej losy, aż do momentu, gdy dziewczyna ma osiemnaście lat. Radość, smutek, szkoła, przyjaźń, pierwsze miłości - to wszystko czeka główną bohaterkę.

Niestety,...

Joasia | 2012-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Lucy Maud Montgomery i jej najsłynniejsza bohaterka Ania Shirley to osoby, z którymi dawno, dawno temu:-) zaczynałam swoją przygodę z czytaniem. Potem był jeszcze niezapomniany „Błękitny zamek” i seria o Emilce. A potem…? A potem stałam się „poważną” licealistką, później studentką i uważałam, że literatura dla dorastających panienek już mnie nie interesuje, a właśnie w tym czasie pojawiło się w Polsce wiele innych, wcześniej u nas nieznanych, powieści pani Montgomery. Na szczęście z biegiem czasu nabiera się do wielu spraw pewnego dystansu i coraz chętniej wraca się do beztroskiego dzieciństwa… i właśnie to sprawiło, że sięgnęłam po „Pat ze Srebrnego Gaju”… i nie zawiodłam się!! Cudownie było wrócić na Wyspę Księcia Edwarda, poznać wrażliwą Pat i całą plejadę charakterów i charakterków :-) zamieszkujących ten uroczy zakątek Kanady. Polecam serdecznie i tym młodym czytelnikom i tym młodym duchem:-), a sama przy najbliższej wizycie w bibliotece znów zahaczę o dział dla dzieci i...