Pat ze Srebrnego Gaju

Okładka książki Pat ze Srebrnego Gaju Lucy Maud Montgomery
Okładka książki Pat ze Srebrnego Gaju
Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Pat ze Srebrnego Gaju (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pat ze Srebrnego Gaju (tom 1)
Pat of Silver Bush
Wydawnictwo Literackie
2006-10-26
2006-10-26
Ewa Fiszer
wyspa choroba rodzina miłość

Pierwszy tom perypetii Pat mieszkającej w Srebrnym Gaju na Wyspie Księcia Edwarda. Poznajemy tu dzieciństwo Pat, wczesną młodość aż do wkraczania w dorosłe życie.
W moim odczuciu Pat różni się od innych bohaterek stworzonych przez Lucy Maud Montgomery. Mimo tego, że kocha życie i umie się nim cieszyć, jest w niej dużo żalu i nieco skłonności do depresji. To powoduje, że książka ma bardziej pesymistyczny rys i więcej melancholii w porównaniu do innych powieści pani Montgomery.
Druga połowa książki zdecydowanie lepsza niż pierwsza.
Dla nastolatek i nie tylko.

Cudowna książka, taka pełna magii i prostoty. Czytało się wyśmienicie, Maud jak zawsze świetnie lawirowała emocjami czytelnika. Uwielbiam

Mam sporo książek pani Montgomery jeszcze z czasów mojego dzieciństwa. Większość z nich nigdy nie przeczytalem, a przykładem tego jest właśnie ta książka.
Czuję, że jestem za stary na ten tytuł. Patrząc na to, jaki mamy aktualnie dostęp do ciekawych tytułów, które nie istniały te sto lat temu, po prostu nudziłem się czytając o perypetiach najpierw dziecka, później a nastolatki.

Na półkach: , , , , , , ,

W Srebrnym Gaju mieszka Pat. Dziewczynka jest niezwykle przywiązania do wszystkiego co ją otacza, począwszy od domu, a na najmniejszym krzaczku w ogrodzie skończywszy. Bardzo przeżywa wszystkie zmiany, jakie zachodzą w jej otoczeniu i będzie musiała się dopiero nauczyć, że zmiany, mniejsze i większe, to nieodłączne elementy życia.

To chyba najbardziej "leniwa" z książek Montgomery, przynajmniej z tych, które już zdążyłam poznać. Akcja płynie nieśpiesznie i w większości skupia się na Srebrnym Gaju. Sama Pat jest inna niż pozostałe bohaterki autorki. Ma dużą, kochającą się rodzinę, nie jest aż tak ambitna i nie chce zostać nauczycielką, nie ma też zapędów literackich jak Emilka i Ania. Nie znaczy to jednak że jest nieciekawa - jej ogromne serce, sentymentalizm i zdecydowanie robią z niej bohaterkę uroczą, o której przyjemnie się czyta. Jednak moje serce skradła Judysia - jej postać jest cudowna i ciepła, dokładnie taka, jaką zapamiętałam.

Sama książka, jak wiele innych tej autorki, potrafi też złamać serce. Do dzisiaj pamiętam kiedy jako mała dziewczynka wylewałam rzewne łzy nad tą książką. I chyba dlatego tak bardzo chciałam do niej wrócić po latach.

Z chęcią sięgnę po kolejny tom.

To chyba najbardziej "leniwa" z książek...

Ciepła opowieść o dziewczynce z Wyspy Księcia Edwarda. Stylistyka bardzo zbliżona do Ani z Zielonego Wzgórza - tak samo opowiada losy rezolutnej dziewczynki, dla której najważniejsza była ukochana rodzina i ukochany dom, nazywany Srebrnym Gajem. Książka porusza temat beztroskiego dzieciństwa, ale także sytuacji, gdy już jako nastolatka musi mierzyć się ze stratą najbliższych i życiowymi wyborami. Bardzo wciąga, choć na początku trochę męczące są zdrobnienia imion, miejsc i stworzeń.
Polecam fanom autorki i pewnie skuszę się na część drugą.

O dziwo polubiłam Pat, tym bardziej że mam podobny stosunek jeśli chodzi o przywiązywanie się do rzeczy i zmiana, co prawda nie aż tak skrajny, ale jednak jest. Nadal uważam Ania jaką moją faworytkę, ale na drugim miejscu zdecydowanie będzie Pat. Jak zawsze Montgomery wykonała kawał dobrej roboty i tak jak przy poprzednich jej książkach, tak samo w tej można się zatopić.
Na wyróżnienie również zasłużyła Judysia, do której na początku byłam sceptycznie nastawiona ale potem polubiłam ją całym sercem.

Na...

Dylogia o "Pat ze Srebrnego Gaju" już za mną.
Na wstępie zaznaczę, że historia bardzo mi się spodobała, Pat jednak nie trafiła do mojego serca tak jak Ania czy Valancy.
Dylogia ta opowiada o codziennym życiu dziewczynki - Pat, właśnie oraz jej rodziny.
Rodzinie towarzyszymy przez kilka lat, bo od dzieciństwa do opuszczenia rodzinnego domu przed Pat.
Pat to pierwsza "moja" bohaterka Montgomery, która ma kochających i wspierających ją rodziców, choć czasem kompletnie zapominałam o ich istnieniu 🙊
Podziwiam Montgomery za wykreowanie kolejnego tak pięknego, wręcz wymarzonego jak Zielone Wzgórze Ani domu głównej bohaterki, czyli Srebrnego Gaju. W jej książkach każda okolica wydaje się magiczna.
Jest to historia bardzo ciepła, pełna przyjaźni, miłości i przywiązania. Przede wszystkim jest to, jednak historia o miłości do swojego rodzinnego domu.
Mimo tego ciepła, ma w sobie również łyżkę dziegciu, która moim zdaniem była punktem zapalnym dla zmiany sposobu myślenia bohaterki.
Pat to bohaterka o dobrym sercu, bardzo zżyta ze swoją rodziną, jest również bardzo sentymentalna. Kocha naturę i swoje codzienne, spokojne życie.
Wątek romantyczny niestety mnie zawiódł, jego rozwiązanie pojawiło się na kilku ostatnich stronach, zupełnie mnie zaskakując, bo nic nie zapowiadało, że uczucia Pat się odmieniły 🤔

Dylogia o "Pat ze Srebrnego Gaju" już za mną.
Pat to pierwsza "moja"...

Opowieści z Wyspy Księcia Edwarda mają swój urok i czar.

Opowieści z Wyspy Księcia Edwarda mają swój urok i czar.

Przeczytałam tę powieść po raz drugi i wiem już, że będę miło ją wspominać. Jest ciepła, zabawna i jakoś tak sprawia, że człowiek czuje się szczęśliwy, za to, co posiada.
Bardzo można wczuć się w losy bohaterów, ich sylwetki zapadają w pamięć. Na szczególną uwagę zasługuje postać Judysi.

Ach, seria o Pat jest cudowna, ale łamie mi serce!

Ach, seria o Pat jest cudowna, ale łamie mi serce!

• Lucy Maud Montgomery
  • Dzieciństwo