Pat ze Srebrnego Gaju

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Pat of Silver Bush
obyczajowa, miłość, przyjaźń
Barbara

Po raz pierwszy w Polsce kolejna powieść autorki przygód Ani z Zielonego Wzgórza.
Mała Pat dzięki przypadkowi zdobywa wspaniałego, wiernego przyjaciela, Hilarego. W miarę jak oboje dorośleją, Hilary uświadamia sobie, że jego uczucie do Pat to coś więcej niż przyjaźń...
Wyjeżdża na studia, a Pat pozostaje w swoim ukochanym Srebrnym Gaju. Czy zrozumie, że Hilary jest dla niej nie tylko przyjacielem?

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1993

źródło okładki: Barbara BBKZ - zdjęcie własne na potrzeby LC

Przecudna, przepiękna powieść zachwyca, bardzo porusza lubię powieści Lucy Moud Mongomery, a ta książka jest moją ulubioną.

FannyBrawne | 2018-04-20

Lucy Maud Montgomery zasłynęła opowieściami o osieroconych dziewczynkach, które trafiają do nowego domu(Ania, Emilka) lub też wychowują się w nie do końca pełnej rodzinie(Jana ze Wzgórza Latarni). Pat Gardiner jest zupełnie inną bohaterką. Dziewczynka prowadzi szczęśliwe życie wraz z ukochanymi rodzicami, rodzeństwem i oddaną służącą Judysią w staroświeckim, ale pięknym Srebrnym Gaju. Dziewczynka jest tak przywiązana do domu, że wszystkie zmiany(nie tylko narodziny siostry czy ślub ciotki, ale nawet zgolenie wąsów przez ojca) odbiera jako zagrożenie. Książka opisuje dorastanie Pat i jej próby, by utrzymać wszystko tak jak jest. Nieodłącznym towarzyszem dziewczynki jest jej sąsiad i przyjaciel Hilary zwany Szkrabem.

Miłośnicy Montgomery odnajdą w tej książce to samo ciepło i pogodę co w ,,Ani z Zielonego Wzgórza”. Nawet jeśli Pat irytuje swoim przywiązaniem do drobiazgów i niechęcią zmian, nawet jeśli niektóre historie i postacie od razu nasuwają skojarzenia z innymi książkami...

Maria Tarczyńska | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Wspaniała ciepła książka dla młodych dziewczyn i tych troszkę starszych, które maja ochotę zatrzymać się w biegu, cofnąc w przeszlość i znaleźć na zielonej i sielskiej wyspie w cudownym Srebrnym Gaju :)

Arnika | 2018-03-29
Na półkach: Przeczytane, Montgomery, 2018

Najcudowniejsza książka świata. Moja ulubiona, odkąd skończyłam 9 lat. To od niej zaczęła się moja fascynacja twórczością Lucy Maud Montgomery.

"Pat ze Srebrnego Gaju" to przepiękna opowieść o przywiązaniu. Do rodziny, przyjaciół, małej ojczyzny... O przywiązaniu do tych rzeczy, których zwykle wokół siebie nie zauważamy, a które tworzą przecież naszą codzienność, tę pozornie tylko "szarą" egzystencję, która tak naprawdę jest niesamowicie barwna - wystarczy tylko spojrzeć na nią z miłością.

Główną bohaterkę, Patrycję Gardiner (zwaną Pat), poznajemy, kiedy ma siedem lat, towarzyszymy jej w drodze ku dorosłości. Pat jest wspaniałą postacią, zawsze niesamowicie się z nią identyfikowałam - mamy bowiem podobne charaktery, a nawet częściowo wygląd ;)

Pat jest przede wszystkim spokojna. Spokojna, lecz bardzo uczuciowa, skrywa w sobie wielkie emocje. Czasem wybucha, w gruncie rzeczy jest jednak bardzo zrównoważoną osobą. Nie jest też idealna - to osoba z krwi i kości, choć należąca...

madziulka502 | 2018-02-25

Może przygody Pat to nie jest moja ulubiona seria w dorobku twórczym Lucy Maud Montgomery, ale oceniam ją wysoko, bo to urocza książka i osobiście kojarzy mi się z błogim dzieciństwem, okresem wakacji i dobrym humorem. Życie Pat to chwile zarówno wzruszające, jak i pełne radości i często bardzo zabawne, niejednokrotnie śmiałam się z jej wypowiedzi czy przygód :) Osoby kochające "Anię z Zielonego Wzgórza" i samą Montgomery na pewno polubią i tę książkę :)

AniaNieAndzia | 2017-07-20
Przeczytana: lipiec 2017

Wg mnie jedna ze słabszych książek Montgomery - początkowo do bólu sielankowo-cukierkowa żeby na koniec zamienić się w poważną powieść o dorastaniu i przemijaniu - 18 lat życia bohaterki jakby na siłę zmieszczona w jednym tomie.

Jest to jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa. Miło po latach było wrócić do tej książki i na nowo zakochać się w Srebrnym Gaju.

Dora Prusinski | 2016-05-26
Przeczytana: 1996 rok

Notatka: kolejny tom Pani na srebrnym gaju do dodania (brak w spisie ksiazek portalu)

Grażyna K | 2016-05-05
Przeczytana: 05 maja 2016

Główna bohaterka - Patrycja Gardiner, jest pod pewnym względem przeciwieństwem Ani Shirley. Ma rodziców, rodzeństwo, przyjaciół, dom i zwierzaki. To co jednak łączy ją z rudowłosą Anią z Zielonego Wzgórza, to wybujała wyobraźnia, miłość do natury i radość z nadawania nazw ukochanym miejscom. Książka rozpoczyna się, gdy Pat ma około 7 lat. Już na początku możemy zauważyć, że jest ona dziewczynką silnie związaną z domem i rodziną, są dla niej najważniejsi. Wydaje mi się, że Patrycja najbardziej przywiązała się do starszej służącej - Judyty Plum. Do niej chodziła po rady i zwierzała się z większości sekretów. Judysia za to chętnie opowiadała historie o duchach, czarownicach, wścibskich sąsiadach, potrafiła wysłuchać i pocieszyć, ale też gotowała przepyszne potrawy, które Pat zajadała wraz z rodziną i przyjaciółmi z wielkim apetytem.

Z wszystkich bohaterów najbardziej moją uwagę zwracał Szkrab, czyli chłopiec o imieniu Hilary. Był półsierotą, jego ojciec zmarł gdy chłopiec był mały....

Funa | 2016-04-13

"Człowiek w zimie zapomina, jak cudowna jest wiosna, i ma co roku miłą niespodziankę".

"Pat..." jest kolejną powieścią autorki L.M. Montgomery, którą przeczytałam. Książka jest bardzo ciekawa, chociaż jeśli ktoś już przeczytał serię "Ani z Zielonego Wzgórza" mógł zauważyć pewne podobieństwo.

Pat jest dziewczynką z ogromną wyobraźnią. Kocha każdy kwiatek, każde drzewko i kocha cały Srebrny Gaj. Nie wyobraża sobie życia bez niego, dlatego właśnie postanowiła nigdy nie wychodzić za mąż; by nie opuścić swojego domu. Niedługo po pojawieniu się młodszej siostry Pat, dziewczynka poznaje chłopca Hilarego, który zostaje jej najlepszym przyjacielem. Mówią sobie o wszystkim, chodzą razem do swoich tajnych miejsc i pocieszają, kiedy się smucą. Szkrab od początku książki podbił moje serce i wiedziałam, że szybko go nie opuści.

Akcja toczy się dosyć szybko; jest bardzo podobna do przygód Ani Shirley, dlatego można domyślić się zakończenia, ale i tak przeczytałam z...