Ikigami #1

イキガミ
manga
komiksy
Agnieszka

„Dekret o nieustannym rozwoju kraju” – wspomaga wzrost gospodarczy oraz zmniejsza przestępczość, a jednocześnie pomaga zrozumieć, jak wielkim dobrem jest życie. Koszty, jakie ponosi naród są niewspółmiernie niskie w porównaniu z korzyściami. Czy można nazwać wysoką ceną to, że jeden na tysiąc obywateli w wieku 18-24 lat jest uśmiercany przez eksplozję krążącej w jego ciele nanokapsuły? Oczywiście każdy może mieć swoje zdanie na ten temat, ale jedynie krzywomyśliciele uznają to prawo za złe…

Główny bohater, Fujimoto, pełni honory doręczyciela „Ikigami” – „Zawiadomień o śmierci”. Nie jest to łatwa praca, bo nie każdy jest gotów pogodzić się z przeznaczeniem. Niektórzy ludzie chcą jeszcze coś zmienić, zanim umrą. Czy wystarczą im 24 godziny?

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/

Arthaniel | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Zaskakująco dobra rzecz. Początkowo motyw kraju, który zabija własnych obywateli, wydał mi się idiotyczny, ale gdyby potraktować go nieco bardziej metaforycznie, da się ten pomysł jakoś przełknąć. Od tytułu odpychała mnie też epizodyczna forma narracji - "Ikigami" jest tym, co w serialach nazywamy "proceduralem" (czyli "jedna sprawa na odcinek") - ale podczas lektury kolejnych tomów szybko okazało się, że poszczególne historie są na tyle przemyślane i wiarygodne psychologicznie, że to właśnie one stanowią o sile tej serii. Bałem się, że taka proceduralna formuła szybko się wyczerpie i zacznie nudzić, ale na szczęście tak się nie stało - każdy przypadek okazywał się ciekawszy od poprzedniego, a historie z ostatnich tomów to już narracyjny majstersztyk (opowieści o chłopaku po operacji plastycznej i o wnukach weteranów wojennych zapewne na długo zostaną mi w pamięci). Oprócz całego mnóstwa wątków pobocznych, gdzieś tam z boku, powolutku, dojrzewa też wątek główny, by pod koniec, w...

dehira | 2014-08-14

Właśnie to nazywam szybką i wciągającą mangą. Już na pierwszych stronach dowiadujemy się, o co będzie chodziło: wszystkie dzieci są szczepione, część dzieci dostanie szczepionkę "z wkładką", od której umrze za kilkanaście lat. Zanim umrą, zostaną o tym poinformowane z dobowym wyprzedzeniem. Główny bohater zanosi im te hiobowe wieści.

Mimo, że historia gra na obawie ludzi przed śmiercią, że zmusza do zastanowienia - "a co ja był zrobiła, gdyby ktoś mi dał tylko 24 godziny życia" (co w ogóle nie jest jakimś nowym wymysłem) to mangę czyta się jednym tchem. Poznajemy różnych ludzi i ich jakże różne reakcje!
Niesamowicie płynnie się to czyta - wszystko dobrze rozplanowane, jasne i przejrzyste w przekazie, spory format a poza tym lubię biały nieśliski papier :).
Następny tomik to dla mnie pozycja obowiązkowa.

Teocokacytyl | 2015-11-05
Przeczytana: 2015 rok

Zaczynając przygodę z anime, postanowiłam wziąć się też za jakąś mangę. I tak u mojego chłopaka na półce upatrzyłam sobie Ikigami. Niby takie wszystko przewidywalne, bo co historię ten sam szablon: ktoś dostaje Ikigami i próbuje w jakiś sposób wykorzystać szansę, by odmienić chociażby na ostatnie 24 godziny swoje życie, ale jednak jest w tym wszystkim coś co sprawia tę mangę świetną, poruszającą i godną pochylenia się nad nią. Skłania nas to wszystko do refleksji nad życiem(co byśmy zrobili gdyby to nam ktoś powiedział, że po 24. godzinach znikniemy z tego świata bezpowrotnie?) ale i nad tym jak często człowiek jest traktowany przedmiotowo (choć nikt nie był w stanie przewidzieć czy może w śród tych zabitych nie będzie kogoś wybitnego)

Reicherowa | 2015-08-24
Przeczytana: sierpień 2015

Manga ma mroczny klimat. Daje duzo do myslenia. Ukazuje jak ludzie ukladaja swoje ostatnie godziny lub jak je burza. To juz zalezy czlowieka. Byly momenty w mandze prawdziwej przyjazni. Kreska jest troche nie przyjemna dla moich oczow, ale nie ocenia sie ksiazki po okladce, prawda? Manga jest wyjatkowo wciagajaca. ;) Polecam.

Na półkach: Manga, Przeczytane
molka_ksiazkowa | 2016-03-27