Dziennik z zaginięcia

978-83-60740-23-1
manga, alkoholizm
komiksy
Agnieszka

Hideo Azuma, słynny rysownik, wyszedł z domu i już nie powrócił… Przynajmniej przez pewien czas, a potem znów wyszedł… Z historii zawartych w tym tomie można dowiedzieć się, jak ciężkie jest życie bezdomnego, czy jak trudno być alkoholikiem. Te opowieści, oparte na prawdziwych wydarzeniach, dogłębnie poruszają i wprowadzają w zadumę, ale jednocześnie uczą: jak konstruować przenośne...

Te opowieści, oparte na prawdziwych wydarzeniach, dogłębnie poruszają i wprowadzają w zadumę, ale jednocześnie uczą: jak konstruować przenośne kuchenki; skąd brać papierosy i alkohol w trudnych chwilach; gdzie czają się potwory; jak kłaść rury oraz jak przeżyć na diecie opartej na rzodkwi japońskiej i oleju do tenpury. Przede wszystkim jednak, wywołują niekontrolowane napady śmiechu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/

WisemantheWise | 2016-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2016

Genialne do poważnych i przytłaczających problemów społecznych można podejść ze śmiechem i dużym dystansem. Wszystkie wydarzenia przedstawione w "Dzienniku..." miały miejsce realnie, więc za jeszcze większe brawa dla autora że potrafił żartować na całego z siebie i własnych kłopotów.
Ale od początku... a właściwie od środka. Manga zaczyna się tytułowym zaginięciem głównego bohatera. Wtedy to razem z nim uczymy się jak przetrwać na ulicy. Wbrew pozorom dostęp do żywności czy innych potrzebnych codziennie rzeczy nie jest taki trudny, wystarczy dobrze poszukać i nie być obrzydliwym wobec śmieci :D Pierwsza część komiksu jest właśnie najśmieszniejsza, szczególnie komentarze Pana Azumy na temat poszczególnych produktów żywnościowych jakie znajdował. MOŻLIWY SPOILER
I dopiero w drugiej i trzeciej części dowiadujemy się co było powodem tytułowego zaginięcia. I od tego momentu już przestaje być śmiesznie. Ponieważ alkoholizm w zaawansowanym stopniu wyniszcza człowieka aż nie zostaje nic....

Przemek Skoczyński | 2016-11-16
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 16 listopada 2016

Rewelacja. Wiem, że odmian mang jest sporo i łatwo się pogubić, ale z tego co udało mi się o "Dzienniku" przeczytać wynika, że jest on nietypowy nawet dla komiksu japońskiego. Dzieło Azumy to relacja z kolejnych stopni wtajemniczenia obejmująca bezdomność, nałóg, pracę fizyczną w towarzystwie bardzo dziwnych osobników i wizytę w psychiatryku. Fenomen tkwi jednak nie w tematyce, a w sposobie ukazania. Mnóstwo tu charakterystycznego dla Azjatów poczucia humoru, zupełnie innego niż europejskie. Czegoś co przypomina ironię, ale chyba nią nie jest. Te rozdziawione buźki, przerysowane gesty i komiczne reakcje w połączeniu z tematem to coś, czego się nie zapomina. Jeśli ktoś kto nie zna żadnej mangi, zapyta mnie o tę jedyną, którą warto poznać, nie będę miał wątpliwości.

Peter_1987 | 2014-06-23

Historia rysownika alkoholika, który porzuca wszystko i zostaje bezdomnym. Mój ulubiony komiks. A to za sprawą właśnie świetnej historii i bardzo fajnej kreski. Jest to komiks japoński, ale (na szczęście) nie wygląda on jak typowa manga. Postaci są tutaj karykaturalne, tła minimalistyczne, oraz występuje to co dla mnie jest kwintesencją komiksu, a więc duża liczba małych kadrów. Lubię kiedy na stronie jest pełno scen, a nie jeden czy dwa wielkie kadry. Komiks wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Gorąco polecam każdemu.

Kesser | 2015-02-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jedna z moich ulubionych mang, która przykuwa mnie do siebie za każdym razem tak jak gdy czytałem po raz pierwszy. Jest to autobiografia, w której autor opisuje epizody ze swojego życia, gdy to walnął wszystko i poszedł w długą, zostając bezdomnym. Szlaja się, pije, szuka żarcia po śmietnikach i śpi gdzie popadnie. Wszystko opisuje z niesamowitym humorem i dystansem. Polecam.

Domeru | 2016-08-24
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Tym razem dla odmiany komiks. Ciepło, smutno, zabawnie i nostalgicznie.

Ania | 2016-11-01
Na półkach: 2016, Przeczytane