Monster #1

Wydawnictwo: Hanami
モンスター
komiksy
Wildstyle

Każdy czasem odczuwa niepokój. Nawet zdolny doktor Kenzō Tenma nie jest żadnym wyjątkiem. Skąd mógł wiedzieć, że powrót do zajęcia, jakim jest ratowanie ludzi, nie przyniesie mu sukcesu, lecz powoła do życia niesamowitą istotę? Czym jest sprawiedliwość, czym jest zło? Te pytania pozostawiam Tobie. W Niemczech, gdzie panuje zamieszanie po zjednoczeniu, bezdzietne pary w średnim wieku giną...

W Niemczech, gdzie panuje zamieszanie po zjednoczeniu, bezdzietne pary w średnim wieku giną jedna po drugiej. Zabójcą był Johan! Dlaczego atakuje takie osoby? Kenzō Tenma wyrusza w podróż, by odnaleźć siostrę bliźniaczkę Johana, która może dać mu wskazówki pozwalające rozwikłać tajemnicę potwora.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/monster1.php

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.hanami.pl/monster1.php

Wkp | 2017-06-26

WALKA O ŻYCIE

Naoki Urasawa dał mi się poznać jako autor „Pluto”, rewelacyjnej mangi, która z miejsca kupiła moje serce i ani na chwilę nie przestała mnie zachwycać. Po „Monstera” sięgnąłem pod wpływem tego tytułu właśnie i nie żałuję. Urasawa stworzył bowiem nie tylko znakomitą serię, ale także i komiks mocno osadzony w klimatach charakterystycznych dla Osamu Tezuki, składając nim kolejny hołd jego twórczości.

Niemcy. Rok 1986. Młody lekarz Kenzō Tenema, który przeniósł się tu z Japonii, pracuje w szpitalu-pomniku Eisler i wiedzie dobre życie. Jest cenionym chirurgiem, zaręczył się z córką dyrektora placówki, a jej ojciec go uwielbia. Jednakże to tylko pozory, o czym Tenema przekonuje się, kiedy pewnego dnia zostaje odwołany od operacji mężczyzny by uratować życie popularnego śpiewaka. Artysta wraca dzięki niemu do zdrowia, jednak pozostawiony pod opieką innego zespołu pacjent umiera. Młodu chirurg natomiast zaczyna dostrzegać, jak pusta jest jego narzeczona, jak bardzo...

Yave | 2015-07-04
Przeczytana: marzec 2013

Nie do końca podoba mi się sposób oceniania mang na LC, gdzie każdy tom trzeba odszukać osobno, więc ogólnie o całej historii wypowiem się właśnie tutaj.

Monster to dziejąca się w Niemczech historia młodego, ambitnego i genialnego japońskiego lekarza, który na przekór władzom szpitala decyduje się uratować "mniej ważnego" pacjenta, przez co jego życie zawodowe i osobiste umiera w jednej sekundzie. Jakby mu tego było mało, ktoś morduje władze placówki (jak się później okazuje - jest to właśnie ten uratowany wcześniej pacjent), a głównym podejrzanym zostaje oczywiście główny bohater - doktor Tenma.

Wygląda więc na klasycznie skrojony kryminał z biednym bohaterem samotnie stawiającym czoła całemu światu. Ha, tak by się mogło zdawać! Jednakowoż jest to historia tak przepotężna, że niemożliwym jest wrzucenie jej tylko do jednego gatunku. Zakrojona na napraaaawdę ogromną skalę! Momentami zahacza o rodzinną przemoc, stara się definiować miłość, zrozumieć terroryzm... Tyle tu...

PolishPopkulturę | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Po bardzo dobrym "Pluto" i rewelacyjnym "20th Century Boys" - spore rozczarowanie. Absurd goni absurd, główny bohater momentami zachowuje się jak dziesięciolatek; ścigający go inspektor to skończony kretyn, który nie potrafi połączyć najprostszych faktów; a główny zły jest tak zły i mrohhny, że szybko popada w śmieszność. Fabuła opiera się w gruncie rzeczy nie na łańcuchu przyczynowo-skutkowym, ale na zbiegach okoliczności, z tomu na tom coraz mniej prawdopodobnych. Dodajmy do tego całe mnóstwo postaci trzecio- czwarto- i piątoplanowych oraz jeszcze więcej wątków pobocznych, które do całej historii nie wnoszą absolutnie nic, a stanowią chyba jedynie zasłonę dymną, by czytelnik w tym chaosie nie zauważył, że mangaka nie ma pojęcia, co tak właściwie robi. Ta urocza naiwność scenariusza, która w "20thCB" była jak najbardziej na miejscu, tutaj sprawia, że czytelnik co chwila kręci głową z politowaniem. A przecież Urasawa swoim "Pluto" udowodnił, że potrafi pisać naprawdę niezłe...

John | 2014-10-30

MONSTER – to kolejny tytuł komiksu wywodzący się z kultury japońskiej, który przeczytałem i chciałbym podzielić się z Wami kilkoma spostrzeżeniami.
Jest to niesamowita gratka dla osób, które lubią literaturę sensacyjną, bądź kryminał. To całkowicie inne spojrzenie na ten gatunek literacki poprzez wyrażenie go właśnie w postaci komiksu. Petarda. Majstersztyk.
Komiks ten, bez żadnego „ale” kładę na półkę obok niejednego, doskonałego kryminału/sensacji, który znajduje się na liście bestsellerów. Posiada przede wszystkim niesamowitą fabułę. Nie jest to sztampowa opowiastka, która po pewnym czasie robi się nudna, bo już wiadomo kto co i jak. Daje do myślenia. Rozdziały porównałbym do układania puzzli, gdzie każdy rozdział łączy się w całościowy obraz. Odnosząc to w realia komiksu, w finalnym rozrachunku brakuje jednej części. Gra domysłów, wyobraźni. Czuję niedosyt, ale wynagradza mi to myśl, że już niedługo kolejna część MONSTERA pojawi się i ten zagubiony kawałek układanki...

dyscyplina_i_terror | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 22 maja 2014

Po przeczytaniu pierwszego tomu mam ochotę na więcej, czekam na kolejne odcinki. Nie jestem pasjonatem mangi, jednak ta historia wzbudziła moje zainteresowanie, jest sprawnie poprowadzona, postaci przedstawione w komiksie wyróżniają się, są dobrze zarysowane. Mam wrażenie, że Urasawa przemyślał opowiadaną historię i każdy szczegół opowieści pojawia się w odpowiednim momencie, czuć, że wszystko jest zaplanowane, nie ma przypadku. Główny wątek jest nieco mniej pasjonujący, być może jednak w kolejnych odsłonach Monstera poznamy więcej szczegółów i nieco się uwiarygodni. Podsumowując, jest to nieźle przedstawiony thriller, będący wstępem do dłuższej historii. Warto przeczytać.

książek: 1926
dehira | 2014-07-08

Plusy - ciekawa, wciągająca fabuła. Kreska z rodzaju realistycznych. Ładne rysunki starych ludzi :). Gatunek - dreszczowiec kryminalny, który prawie zawsze dobrze się czyta. Jeden z pobocznych wątków i związany z nim drugoplanowy bohater zainteresował mnie nawet bardziej niż główny.

Minusy - duży ciężar i objętość mangi sprawia, że niewygodnie się go czyta, na pewno nie w każdym miejscu i pozycji. Słaba jakość pierwszej strony - ale tylko pierwszej. Czerń nie jest czarna a tytuł rozjechał się na piksele.

Podsumowując cieszę się, że ją kupiłam, dostarczyła rozrywki a minusy są wyłącznie techniczne.

Weronika | 2019-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2019

Bardzo dobra manga. Trzymająca w napięciu, zaskakująca. Jest to manga podczas której nie będziemy wiedzieli co tak na prawdę jest dobre, a co złe. Podobne odczucia miałam przy "death note", gdzie poznajemy wartości moralne Kiry i L'a i sami się zastanawiamy co tak naprawdę jest słuszne. Monster bardzo polecam dla fanów "death note" i poprostu lubiących poczytać coś poruszającego wątki moralne z elementami dedukcji i zaskakującymi zwrotami akcji. :) (nie umiem pisać recenzji 😁)

oliiiwww | 2014-06-27
Na półkach: Przeczytane, Manga
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Ta manga różni się od innych, które dotychczas czytałam. Nie ma tam fantastycznych postaci, nie ma ostrej humorystycznej kreski. Postaci są realistyczne, podobnie jak fabuła. Tom (dosyć gruby) pochłonęłam w niecałe 2 dni i już nie mogę się doczekać drugiego ^_^ Zdecydowanie polecam!

Janmax | 2015-01-22
Na półkach: Przeczytane, Mangi, Posiadam, #2015
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Świetna Manga wciąga od samego początku,
Jest co prawda dość droga, ale warta swoich pieniędzy.

Przemek Skoczyński | 2018-02-15
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 14 lutego 2018

Gdyby zabrał się za to jakiś Netflix, mieliby serial wszech czasów.

(ocena za cały cykl)