Odległa dzielnica

978-83-60740-35-4
manga, komiks
komiksy
Moonlight

Nakahara Hiroshi jest businessmanem mieszkającym z żoną i dziećmi w Tokio. W drodze do domu wsiada do niewłaściwego pociągu, który zamiast do stolicy zmierza do Kurayoshi – rodzinnego miasta głównego bohatera. Powoli odżywają wspomnienia z dawnych lat… Wykorzystując wolny czas, jaki miałby bezczynnie spędzić na dworcu, Nakahara udaje się na grób matki. Podczas modlitwy niespodziewanie przenosi się w czasie, by jako czternastolatek znów przeżyć tamte chwile, tym razem jednak z wiedzą dorosłego i pamięcią o tamtym okresie.

John | 2014-10-27

Mogłoby się wydawać, że komiks to tylko rysunki, rysunki i klika opisów w tzw. chmurkach.
Ale z punktu widzenia osoby zainteresowanej, czytelnika jest to mylne stwierdzenie. Dlaczego?
Dlatego iż, całość komiksu /czy to serii/ tworzy pewną nieszablonową opowieść.
I właśnie dlatego z wielką przyjemnością powróciłem do lat dzieciństwa.

„Odległa dzielnica” – to niesamowity komiks, który porusza tematykę obyczajową, ale w dużej mierze także fantasy ma w niej udział.
Nakahara Hiroshi to główna postać mangi.
W niezrozumiały sposób „przemieszcza się” w przeszłość. Nie wierzy w to co się stało, a przede wszystkim nie umie pogodzić się z myślą, że opuścił swoją rodzinę.
Czy to wszystko co dzieje się wokół niego ma sens? Czy jest to tylko kolejny sen?
Poprzez retrospekcję mamy okazję poznać życie czternastoletniego Hiroshiego.
Z jednej strony jego radości, pasje, pierwszą miłość a z drugiej zranienia, tęsknoty.
Jego myśli skoncentrowane są na rodzinie, ale przede wszystkim na ojcu.
W świecie...

WisemantheWise | 2016-11-10
Przeczytana: 08 listopada 2016

Każdy choć raz myślał sobie, jakby to było podróżować w czasie. Jednak wcale nie naprzód, a w przeszłość, do dzieciństwa, młodości, chwil ważnych w życiu. Czy można by wtedy zmienić bieg wydarzeń swoim zachowaniem i posiadaną wiedzą? Jak wtedy wyglądała by przyszłość?
MOŻLIWY SPOILER :)
W takiej sytuacji znalazł się główny bohater mangi Jiro Taniguchi. Po początkowym szoku zaczął przyzwyczajać się do ponownego przeżywania swego życia. Mimo jednak uslinych starań, nie mógł zmienić biegu wydarzeń. Nie powstrzymał zachowań najbliższych, choć wiedział że będą cierpieć z podjędych wyborów życiowych.
Przez to historia niesie ze sobą pesymistyczne przesłanie. Po prostu trzeba zaakceptować swe życie, nawet jeśli wydarzenia w nim są trudne do zrozumienia i pogodzenia się z nimi.

Manga ambitna, dojrzała, warta przeczytania i zadumy nad własną ścieżką, którą idziemy naprzód. Do tego styl rysowania, oryginalny, różny od powszechnie znanych tytułów mangowych.

Zax | 2015-05-24
Przeczytana: 2015 rok

Trudno być ojcem, a jeszcze trudniej dzieckiem bez ojca.

Rodzicielstwo nie jest łatwą sprawą - to wie na pewno każdy ojciec. A pewnie i większość dzieci domyśla się, że ich tata nie zawsze jest szczęśliwy i zdarzają mu się chwile zwątpienia, załamania, rozczarowania. Nie wiem, ilu z Was, czytających ten wpis, ma szczęście (lub nieszczęście) być ojcem. Nie wiem też, czy jest nim Jiro Taniguchi, autor "Odległej Dzielnicy", bo nie mogę dokopać się do takich informacji, ale sądzę, że tak. Wiele wskazuje bowiem na to, że jest to opowieść zawierająca wiele odniesień do życia mangaki, który chciał się podzielić swoimi wątpliwościami i mam nadzieję, że niejeden facet skorzystał na przeczytaniu tej pozycji.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że to pierwsza czytana przeze mnie manga. Kupiłem ją, bo warto czasem spróbować czegoś nowego i przestać być ignorantem. Kiedyś uważałem anime i mangę za japońskie dziwactwo i być może większość dzieł należących do tych dwóch dziedzin sztuki taka...

Przemek Skoczyński | 2015-09-06
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 06 września 2015

Motyw "powrotu do przeszłości" i wpływu na bieg wydarzeń jest już w popkulturze oklepany masakrycznie, ale czyta się świetnie. Być może to efekt egzotyki samego gatunku - niewiele mang zgłębiałem wcześniej.

pi_geralt ra | 2012-05-27
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 27 maja 2012

tradycje, historia i kultura japońska w kontraście z nowoczesną kulturą zachodu; dramat obyczajowy; intrygująca i fantastyczna.

v_13 | 2016-12-03
Przeczytana: 20 listopada 2016