Urodził się w 1947 roku w prefekturze Tottori w Japonii. Zadebiutował w 1971 roku w magazynie Young Comic. Dwa lata później otrzymał nagrodę Big Comic za nowelę graficzną „Odległy głos” (Tōi koe). Kolejne dzieła przyniosły mu coraz większy rozgłos i liczne wyróżnienia.
W 1997 roku razem z Jeanem „Moebiusem” Giraud (z którego twórczością spotkał po raz pierwszy w 1974) tworzy „Ikara”, komiks uważany za jedną z najważniejszych (o ile nie najważniejszą) koprodukcji europejsko-japońskich.
Do początku XXI wieku zdobył lub był nominowany do niemalże wszystkich światowych nagród (Shōgakkan Manga Shō, Nihon Mangaka Kyōkai Shō, Alph'Art – Festival d`Angoulême, Eisner Award itd.).
Taniguchi tworzy komiksy o różnorodnej tematyce, jednakże najczęściej przewijającymi się wątkami są natura i życie codzienne Japończyków. Ostatnie lata przyniosły Jirō Taniguchiemu kolejne nominacje, w tym po raz pierwszy do Ignatz Award oraz do Japan Expo Award. Wśród docenionych tytułów znalazły się między innymi „Wędrowiec z tundry”, „Ratownik” czy „Odległa dzielnica”.
Dojrzały komiks ze wspinaczką górską i śledztwem dziennikarskim na pierwszym planie. Akcja nie pędzi na złamanie karku, ale wciąga intrygą i niespiesznie odkrywaną historią kilku kluczowych postaci. Fani gór, alpinizmu/himalaizmu powinni być bardzo zadowoleni. Rysunek bardzo "czysty" i czytelny, pięknie pokazane góry i wspinaczka.
Opinia calosci.
Jest to niesamowita opowiesc o milosci do gor, zaangazowaniu, poswieceniu i pasji.
W fikcyjna opowiesc jest wplecona prawdziwa, o Georgu Mallorym, do dnia dzisiejszego nie wiadomo czy to on wraz ze swoim kompanem Andrew Irvinem, jako pierwszy stanal na szczycie Mount Everest. Dowodem na to moze byc film w aparacie fotograficznym jaki mieli przy sobie.
W mandze jeden z glownych bohaterow stara sie dowiesc, czy znaleziny aparat jest autentyczny i czy ma w sobie film udawadniajcy zdobycie szyczytu przez Malloryego.
Dla milosnikow gor, osob, ktore jak ja, uwielbiaja czytac o tej tematyce z pewnoscia bardzo sie ten tytul spodoba.