Kroplówka z marzeniami

Okładka książki Kroplówka z marzeniami Marta Madera
Okładka książki Kroplówka z marzeniami
Marta Madera Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Ze sprężynką literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ze sprężynką
Nasza Księgarnia
2008-04-11
2008-04-11
Kroplówka marzenia

Książka jest przepiękna - nakierowuje na właściwe tory, uczy, a dodatkowo nie stroni od tabu. Mówi to, czego większość z nas nie mogła lub nie może usłyszeć od rodziców w młozieńczym wieku. Porusza trudne tematy, takie jak alkohol czy miłość. Polecam każdemu, niezależnie od wieku, bo każdy może się czegoś nauczyć :)

Przyjaciółka pożyczyłam mi ją, twierdząc że jest w moim stylu, na początku było mi bardzo ciężko ,,wciągnąć się" w akcję i zastanawiałam się,gdzie to niby jest ciekawe,gdzie ten mój styl,ale od momentu wypadku i szpitala wszystko się zmieniło. Nagle spodobał mi się język autorki,bohaterowie i wykreowana historia. To chyba pierwszy raz kiedy nie żałuję,że nie odrzuciłam książki po 30 stronach,ale dałam drugą szansę. Najbardziej podobała mi się postać Felicji,to ona robi tutaj naprawdę niezłą robotę,gwarantuje śmiech,ale i mądrości płynące z doświadczeń życiowych.......

Bardzo dobra książka!
Polecam! :-)

Bardzo dobra książka!
Polecam! :-)

Życie potrafi zaskakiwać w najmniej oczekiwanym momencie. Prawda znana większości dorosłych, jednak czy o nagłych, nieoczekiwanych zmianach myślą beztroskie dzieci czy nastolatki? Zwykle plan wychowawczy i edukacyjny powstaje już w pierwszych chwilach po ich urodzeniu, więc każde dziecko wie, jak mniej więcej będzie przebiegało jego życie do ukończenia pełnoletności. Niestety czasem przychodzą nieoczekiwane sytuacje, które wywracają cały ten misternie obmyślony plan do góry nogami.

Trzynastoletnia Lilka, która tuż po wakacjach miała zacząć naukę w gimnazjum u boku swoich wiernych przyjaciół, właśnie odkryła, że w życiu, nie można być niczego pewnym na 100%. Dziewczyna wracając z wakacji u rodziny do domu ulega poważnemu wypadkowi. Mimo, że wypadek ma miejsce niedaleko domu to leczenie musi podjąć w specjalistycznym szpitalu w odległym Krakowie. Początkowo Lilka nie zdaje sobie sprawy z tego jak ogromne zmiany w jej życiu wywrze ten wypadek i nie jest świadoma co się dzieje z nią i wokół niej. Przez całe to zdarzenie dziewczyna szybko dojrzewa, stawia czoła trudnościom i buduje swoją rzeczywistość na nowo.

Bywa, że narzekamy na swoją rodzinę, obowiązki, sytuację majątkową, miejsce zamieszkania, czy życie ogółem. Zaskakujące jest to jak szybko potrafimy zmienić zdanie gdy nagle nam tego zabraknie i przyjdzie nam zmierzyć się z czymś nowym, z nową rzeczywistością. Lilka najpierw spędziła kilka tygodni w szpitalu, a potem, by swobodnie móc korzystać z rehabilitacji zamieszkuje przez rok u nieco ekscentrycznej, mało znanej cioci (dalsza rodzina). Dziewczyna musi zbudować nowe relacje z rówieśnikami, podjąć naukę w nowym mieście i dogadać się z nową opiekunką. Jak się domyślacie, to wcale nie jest łatwe. Jak poradzi sobie Lilka?

To książka dla młodszej młodzieży, ale z powodzeniem może być czymś w rodzaju przewodnika dla rodziców, którzy dowiedzą się co dzieje się w sercu i duszy nastolatka. Czasem wielkie zmiany w życie swoich dzieci wprowadzają niczego nieświadomi rodzice, myśląc pewnie "jakoś to będzie, jest młody/młoda to szybko znajdzie sobie nowych przyjaciół i zaaklimatyzuje się w nowym miejscu". Nooooooo tylko to nie jest wcale takie proste. Czy Lilce uda się odnaleźć w nowej sytuacji?

Pomijając wszystko inne, o czym czytelnik powinien doczytać sobie sam bardzo poruszyło mnie to, jak bardzo rozdarta czuje się Lilka. Mielec i "starzy" przyjaciele kontra nowi znajomi, ukochana, "swojska" rodzinka wraz z inwentarzem kontra ciocia, która okazała się wspaniałą przyjaciółką i wyrozumiałą opiekunką. Przed bohaterką stawiane są coraz to nowe dylematy, wybory, obiekcje, wątpliwości. Naprawdę trudne to wszystko do udźwignięcia przez tak młodą dziewczynę.

Polecam głównie nastolatkom w wieku 13 - 16 lat oraz rodzicom dzieci w każdym wieku - zastanówcie się zanim zafundujecie swoim pociechom życiowe zmiany, nawet jeśli kierują wami szlachetne pobudki, nowe możliwości i lepsze perspektywy.

Ciepła, prosta i spokojna książka do przeczytania w jeden dzień. Zabawny i przyjemny język.
Czyta się dobrze, ale bez emocji i niestety książka nie skłoniła mnie do żadnych przemyśleń, zostawiła po sobie spory niedosyt. Oczekiwałam czegoś więcej...
Książkę polecam raczej uczniom 4-6 klasy podstawówki.

Książkę polecam raczej uczniom 4-6 klasy podstawówki.

Bardzo podoba mi się język tej powieści. W książce wszystko ukazane jest w sposób prawdziwy. Uważam, że poddaje refleksjom. ,,Kroplówka z marzeniami" jest jedną z powieści, które opowiadają o miłości, problemach, chorobie, przyjaźni, wierze, samotności. Główna bohaterka, Lilka odkrywa świat popełniając przy tym błędy, ale i podejmuje właściwe decyzje. Jest to kolejna książka, która przełamała moją niechęć do polskich autorów. Polecam :)

Ta książka bardzo mi się spodobała ponieważ opowiada ciekawą historię życia i miłości nastolatki, a poza tym w uczy i przestrzega przed różnymi wyborami na podstawie przeżyć bohaterek. Świetna książka, polecam!

Przepiękna opowieść o akceptowaniu swojej sytuacji, przyjaźni i miłości:) Gorąco polecam!!!!!!!!<3

Jest całkiem ok lecz niektóre momenty myśle że sąciut nie odpowiednie dla młodszych czytelników

Książkę czyta się bardzo szybko. Wywołuje niejednokrotnie uśmiech na twarzy. Historia lekka i przyjemna, sprawia że miałoby się ochotę powrócić do czasów gimnazjalnych.

• Młodzieżowe
  • Seria ze sprężynką