Zwycięstwo

Tłumaczenie: Aniela Zagórska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "PIW". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Victory
conrad, zwycięstwo, victory, milość
Marek

Po przeczytaniu Zwycięstwa Jack London napisał gratulacyjny list do autora książki, która wywarła na nim wielkie wrażenie. Joseph Conrad oczywiście odpowiedział i tak nawiązała się ciekawa korespondencja między dwoma słynnymi pisarzami i dawnymi wilkami morskimi. Zwycięstwo to powieść, której akcja rozgrywa się na wyspach Pacyfiku, wyraziście nakreślone krajobrazy i sylwetki bohaterów czynią z tej książki arcydzieło światowej literatury.

Prezentowana książka jest 16 tomem serii Conrad Dzieła, w większości książek wchodzących w skład serii znajdują się przedmowy autora, które pisane były do pierwszego zbiorowego wydania jego dzieł.

źródło opisu: http://www.antykwariat-mit.pl/pl/p/Zwyciestwo-Conrad-Joseph/1515

źródło okładki: http://www.antykwariat-mit.pl/pl/p/Zwyciestwo-Conrad-Joseph/1515

książek: 1992

O tek książce dowiedziałam się podczas lektury 'Madame' Antoniego Libery, a kiedy tylko zobaczyłam znajomy tytuł w czasie akcji Cmentarzyska Książek Zapomnianych, bez namysłu 'Zwycięstwo znalazło się wśród innych wyniesionych przeze mnie książek.
Josepha Conrada kojarzyłam tylko z 'Jądrem ciemności', który niespecjalnie przypadł mi do gustu. 'Zwycięstwo' jest dla mnie o niebo lepsze, chociaż w niektórych momentach strasznie dłużyło mi się czytanie. Wbrew pozorom najbardziej ciekawił mnie Schomberg niż Heyst, pewnie dzięki jego odczuciom i zachowaniu.

Varant | 2013-08-26

Czytając tę książkę byłem pod wielkim wrażeniem siły języka jaka drzemie w autorze(czytałem wersję angielską. Bohaterowie zostali nakreśleni wręcz po mistrzowsku historia wciągająca(choć niekiedy można odnieść wrażenie, że jest nieco przydługa) Sama książka jest niezwykle gorzka i uważam, iż równie dobrze mógłby pasować tu tytuł "Przegrana". Conrad jak zawsze genialnie stawia pytania dotyczące ludzkiej natury, sensu życia i nihilizmu. Zastanawiam się dalej czy ojciec Heysta nie ma przypadkiem racji, oraz czy sam Axel postąpił słusznie. Ogólnie polecam wszystkim zwłaszcza kobietom. Książka jest apoteozą miłości i oddania a przede wszystkim "Zwycięstwo" jest drogowskazem, mapą dla ludzi, którzy pytają jak żyć.

ŻuŻu | 2016-05-09
Przeczytana: 08 maja 2016

Choć napisana dawno temu, czyta się ją lepiej niż kryminał. Do końca nie wiadomo jak historia się zakończy. Autor wspaniale dozuje napięcie. Do tego przepiękne zdania, wyrazy, opisy, złote myśli. Polecam dla smakoszy.

| 2016-11-07

Chyba najbardziej niedoceniona książka Conrada. Wspaniale napisana a i jak na Conrada wyjątkowo przystępna od strony formalnej. Właściwie nie wiem dlaczego ta powieść jest zapomniana. Jest to książka naprawdę godna uwagi, moim skromnym zdaniem o wiele lepsza niż np. Lord Jim. Mam nadzieję, że w tej dekadzie doczekamy się (po kilkudziesięciu latach posuchy wypadałoby) reedycji dzieł Conrada i "Zwycięstwo" wróci do łask czytelniczych, bo szkoda byłoby zaprzepaścić taki (nawiązując do treści) czarny diament.

Powiem przekornie, jeśli mężczyzna mówi, że jest to godna polecenia historia o miłości, to chyba trudno o lepszą rekomendację.

Bez wątpienia będę wracać.

Anna | 2016-11-24
Na półkach: Granatowa, Posiadam, Przeczytane