Zwycięstwo

1973-01-01
1973-01-01
Aniela Zagórska
conrad zwycięstwo victory milość

Joseph Conrad należy w mojej ocenie do najmniej odkrytych pisarzy. W obecnej chwili można go uznać za zapomnianego pisarza, szkoda gdyż ma bardzo bogaty dorobek pisarski.
Po Zwycięstwo Conrada sięgnąłem po przeczytaniu innej książki w której to ona znalazła odniesienie.
Sama powieść opowiada o ludzkiej naturze znajdują się tu elementy romantyczne ale też powieśći przygodowej,oraz mroczne elementy w przypadku Zwycięstwa Conrada dążenie do zemsty.Czytając powieść można odnieść wrażenie że zakonczenie doprowadzi ona do czegoś złego. Mimo ,że nie jest ona najbardziej znana ze wszystkich powieśći Conrada to jest bardzo wciągająca i na pewno pokazuje klimat pisarstwa Conrada,w czym pisarz się wyróżniał.

Od pierwszego zdania wiemy już o tragicznym zakończeniu, więc nie o rozwiązanie sytuacji chodzi ,ale o poznanie postaci i sposobu ich myślenia. I jak zawsze u Conrada mamy przeciwstawienie podłości i honoru, przeznaczenia i odwagi w wyborach. Conrad nie pisze dla fabuły -posługuje się nią i naszym zainteresowaniem, by zadać ważne pytania o wartości. Niestety wątek Leny,dziwny urok, który rzuca na mężczyzn, a zwłaszcza jej rys psychologiczny, są dla mnie bardzo płaskie (postaci kobiece są słabą stroną Conrada) co obniża ogólna ocenę.

Zapisałem kiedyś tę książkę na czytniku i sięgnąłem po nią teraz, kiedy w trakcie podróży skończyłem czytać coś innego i nie miałem alternatywy. No i niestety nie spełniła moich oczekiwań. Spodziewałem się mniej więcej takiego klimatu, bo jest mi on znany z kilku filmów, jakie na podstawie twórczości Conrada oglądałem i ten klimat jest dobry. Ale cała reszta już nie. Uważam, że "Zwycięstwo" jest napisane po prostu źle. I nie mają z tym nawet większego związku trochę archaiczne sformułowania, które utrudniają przekaz, ale przede wszystkim razi mnie skąpość i bylejakość przedstawiania historii przez Autora. Bardzo często miałem problem stwierdzić, kto aktualnie się wypowiada i o czym w ogóle mówi. W rezultacie łatwo gubiłem wątek. Oczywiście, odbioru nie ułatwiały również fatalne błędy w ebooku. Sama historia jako całość jest ogólnie mało ciekawa, a Conrad nawet nie próbuje się kryć ze swoimi rasistowskimi poglądami, czemu poświęca szczególną wręcz uwagę. Może właśnie po to powstała ta książka? Żeby pokazać nam małpę? Wielką, owłosioną, głupią i niebezpieczną małpę. Dla mnie rozczarowanie.

Postanowiłam przeczytać zachęcona niezwykle pozytywnymi opiniami. Kilkukrotnie chciałam odłożyć i już więcej nie wracać do tej książki, ponieważ po pierwszym tomie ciągle zastanawiałam się o czym właściwie jest. Wlokła się nieznośnie, jednak z tyłu głowy ciągle były te "ochy i achy" innych czytelników, więc postanowiłam dobrnąć do końca.
I nie mogę powiedzieć, że żałuję. Książka ostatecznie wywarła pozytywne wrażenie, skłania do pewnych refleksji. Nie uznałabym jej jednak za wybitną. Wolałabym przeczytać tę historię w formie nowelki. Książka nic by na tym nie straciła, a jedynie zyskała.

I nie mogę powiedzieć, że żałuję....

Prawdopodobnie magnum opus Conrada. Każde słowo ważone w sztabkach złota. Głośna samotność, gdzie biją dzwony namiętności w gęstej dżungli odciętej od uszu plotkarzy. Historia o angielce w żeńskiej orkiestrze, która, najwyraźniej, czuje się nieszczęśliwa - poznaje mężczyznę w hotelu, co proponuje, aby zabrała się w podróż na zielony teren. Gdzie nikt nie będzie szukał uciekinierki, a ona oderwie się od przeszłości, tragizmu i nasyconej tragikomedii w głosie. Znika ze sceny - osiedla się w głuszy wraz z kochankiem, na którego polują szulerzy i kanciarze. Ponury melodramat, z wiecznie rozbawionym protagonistą, który uczucia zachowuje dla porwanej Leny. Ślepa talia kart decyduje o ludzkim losie, marzenia pachną solą mieszając dowcip z rumem, a dawne, nieokreślone zdarzenia nie zostają wymazane z obcej pamięci. Ciekawskie oczy szukają szybkiego zarobku, zaś gra w karty ukojeniem dla uzależnionego hazardzisty. Conrad znów to zrobił - obdarł wszystkich ze złudzeń. Podarł obietnicę, że miłość ocali od skandalicznego finału. Niewinność wrzucił do rynsztoka, niepoprawnych romantyków zlinczował, a ryzyko uzasadnił jako cel ślepego przeznaczenia.

Smutna, druzgocząca lektura, ale w ponurej, jałowej egzystencji odnajduje ziarenko prawdziwego domu, bezpieczeństwa, nie okrywając się cudzymi zgorszeniami. Idylliczny humor pozwala zapomnieć o rzezimieszkach, o kobiecie skazanej na chciwe podejrzenia i upokarzającą samotność emocjonalną. Przyjemna czy nie, ale tematy o ludziach zagubionych w pętlach myślowych i zakochaniu skazującym na wygnanie przyjmuję z otwartymi ramionami. Świetna rzecz, a już na pewno moja ulubiona powieść Conrada. Gorące serca stłumione przez martwą naturę, spokój zgwałcony przez wewnętrzny szum i zewnętrzne łajdactwo pełzające po naszych cichych sumieniach.

Jedna z lepszych lecz mniej popularnych powieści Josepha Conrada, opisujących szorstki i mroczny świat w którym miłość próbuje zapuścić swoje korzenie...

1952

Wyjątkowa powieść Conrada, bardzo przystępna w odbiorze , w porównaniu z innymi utworami. Przystępna, to nie znaczy błaha czy lekka. Autor realistycznie naświetlił psychologiczne portrety swoich bohaterów, ich dobre i ciemne strony. Miłośc, namiętność i pożądanie są kluczowe, a poświęcenie dla drugiego człowieka wyjątkowa.
A to wszystko w scenerii tajemniczych i malowniczych wysp Archipelagu Malajskiego, w których widać szczyty wulkanów, dymiących w dzień a w nocy złowrogo żarzących słupem ognia.
Główny bohater powieści Szwed Axl Heyst, prawy i moralny, jednak obciążony nihilistyczną psychologią zmarłego ojca, prowadzi życie tułacze i samotnicze, osiadłszy na jednej z wysp po nieudanym węglowym przedsięwzięciu. Nigdy nie angażując się uczuciowo, na swej drodze spotyka Angielkę, nie przeczuwając, że będzie to miało swoje konsekwencje. Jego zapiekłym wrogiem, nie wiedząc nawet o tym, jest Niemiec Schomberg, hotelarz a także oszczerca i plotkarz, któremu Heyst odebrał obiekt pożądania. Tragedii dopełniają szuler Jones i jego sekretarz Ricardo.
Wszystkie postaci występujące w powieści są prototypami ludzi spotkanych przez pisarza, obdarzając ich cechami dostosowanymi do fabuły " Zwycięstwa" .
Mistrzostwo powieści Conrada bardzo pięknie opisała Maria Dąbrowska w " Szkicach o Conradzie" - " Wszystkie namiętności i uczucia, w których grę zostają wciągnięci bohaterowie Zwycięstwa - oszczerstwo, żądza, chciwość, nienawiść; a z drugiej strony bezinteresowność, rycerskość, miłość i bohaterstwo - rozwijają się, płoną i umierają w sposób wiarygodny, pełny rewelacyjnych momentów, które jak błyskawica oświetlają nam tajemnice ludzkiego serca..."
Po wielu, wielu latach wróciłam do twórczości Josepha Conrada i jest to powrót udany.

A to wszystko w scenerii tajemniczych i...

Język wielkiej piękności. Historia sugestywna i ponadczasowa. Losy bohaterów poruszające i pełne dramatyzmu. Powieść, która nie ma prawa zestarzeć się i popaść w zapomnienie, bo porusza sprawy wieczne i najistotniejsze dla wszystkich myślących i czujących. Heyst i Lena dołączyli do mojego Panteonu świętych Wielkiej Miłości. Wielkie piękno i dobro, kontra zło i podłość świata. Wielkie emocje i wzruszenia gwarantowane.

Choć napisana dawno temu, czyta się ją lepiej niż kryminał. Do końca nie wiadomo jak historia się zakończy. Autor wspaniale dozuje napięcie. Do tego przepiękne zdania, wyrazy, opisy, złote myśli. Polecam dla smakoszy.

Samotna twierdza Heysta i kobieta, którą wydobywa z ciemnych sfer. Pojawienie się mrocznej trójki to wyrok Losu. Tytuł opowieści nawiązuje do postawy wycofanego życiowo Heysta. Wielka powieść Conrada. Polecam.

• Do kupienia
  • Literatura piękna