Okładka książki Dracula

horror
typ
papier
Łukasz Kuć
7.37 (2880 ocen i 223 opinie)

Opis książki

"Dracula" to ponadczasowa historia najsłynniejszego wampira w dziejach literatury światowej. Stworzona przez Brama Stokera postać demonicznego transylwańskiego księcia Vlada Draculi, który żywiąc się ludzką krwią zachowuje wieczne życie, oraz emanujący z kart książki nastrój grozy i niesamowitość sprawiają, że od wielu pokoleń powieść zdobywa coraz to nowych czytelników.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2005

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Ewelina | 2010-12-31

Bo były takie czase, kiedy wampir był tajemniczy, budzący grozę... A nie chodził do College'u i łamał serca nastolatkom. :)

MountainTobacco | 2014-01-23

Powieść "Dracula" Brama Stokera to pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela horrorów i wampirów w ich najbardziej mrocznej postaci. Ta napisana w XIX wieku powieść autentycznie mnie przeraziła! Do tej pory wzdrygam się na myśl o opisanej przez Brama Stokera postaci - pozbawionego jakiejkolwiek empatii drapieżnika doskonałego, którego zdradzić mogą jedynie niezwykłe ruchy ciała. Chyba żadna książka do tej pory tak mną nie wstrząsnęła... Napisana w formie notatek z dziennika powieść sprawia, że cała ta historia zdaje się być jeszcze bardziej niesamowita i przepełniona wszechobecną grozą. Klimatyczna i pięknie napisana historia, którą warto przeczytać.

ChicaDeAyer | 2013-09-22
Na półkach: Horror, Przeczytane
Przeczytana: 22 września 2013

Przypowieść o demonicznym arystokracie z dalekiej Transylwanii jest znana większości z nas. Wraz z powieścią Stokera, jej późniejszymi adaptacjami filmowymi oraz dzięki mnogości innych pozycji, utrwalających archetyp krwiopijcy, motyw wampira na trwale zagościł w popkulturze.

W dobie zmierzchomanii i wynikającej z niej współczesnej kreacji upiora, tak niezrozumiale wypaczonej i odbiegającej od pierwowzoru, warto sięgnąć po tę wiktoriańską pozycję. Stoker nakreślił portret demona z krwi i kości - wszechpotężnego, przerażającego, władającego nadnaturalnymi mocami - żywe ucieleśnienie zła. Na odbiór tytułowej postaci wpływ ma także forma narracji - autor oddaje głos samym bohaterom, opisującym wydarzenia w pamiętnikach. To właśnie pełne emocji relacje postaci i obawy ich serca potęgują atmosferę niepokoju oraz grozy.

Warto zapoznać się z literackim pierwowzorem najsłynniejszego wampira. To naprawdę miła odskocznia od tego wizerunku krwiopijcy, jaki serwują nam współcześni twórcy.

creatures | 2014-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2014

Kto by nie słyszał o sławnym wampirze imienia Dracula …
Tą książkę zawsze chciałam przeczytać, gdyż jest to powieść o wampirach ,które nie są przedstawione jako istoty miłe(jak w 90% książek młodzieżowych), ale jako bezduszni krwiopijcy nie posiadających ludzkich uczuć .Książka napisana została formie dziennika z niewielką ilością listu. Warto zapoznać się z oryginalnym spostrzeżeniem ludzi na wampiry .Książka jest pełna akcji oraz pięknych opisów natury. Każdy osobny tytuł dziennika napisany jest przez odmienną osobę, jednakże łączące ze sobą informacje. Lubię bardzo takie narracje ,gdyż wiem jakie towarzyszom innym bohaterom emocje oraz przygody .Polecam tę historię zagorzałym fanom wampirów dobrych jak i tych złych.

Dominka1 | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Wampir w literaturze XXI wieku stał się uosobieniem piękna,ideałem podobnym bardziej do anioła niż do krwiożerczej bestii.Na ogół jego obecność w fabule sugeruje ,że mamy do czynienia z romansem paranormalnym ,w którym Nieumarłego i ziemską dziewczynę(najczęściej licealistkę)połączy wieczna miłość.
W XIX wieku pierwsi pisarze zaczęli opisywać te nieśmiertelne istoty.Jednym z nich był Bram Stoker ,który w "Draculi" stworzył klasyczny obraz wampira.Swoją koncepcję krwiopijcy Draculi oparł na wierzeniach ludowych.Postać Nieumarłego pełna mroku i zła w połączeniu z gotyckimi elementami powieści i starym , samotnym zamkiem hrabiego nadawały fabule nastrój grozy.
"Drakula"jest powieścią epistolarną-wydarzenia poznajemy dzięki grupie przyjaciół,którzy w swoich listach ,pamiętnikach i dziennikach relacjonują nam swoje losy ,na które wpłynął demon.
W kreacjach postaci (zwłaszcza kobiecych) i wielkiej galanterii mężczyzn komplementujących damy widać,jak inaczej odnosili się do siebie lu...

Jedna z najbardziej, na wskroś wiktoriańskich książek, jakie znam - wszystko, od początku do końca, zamyka w sobie całą epokę Wiktorii: przeświadczenie o moralnym obowiązku walki ze złem, słabość kobiety, wiarę w postęp zrównoważoną przez konieczność pogodzenia się z rzeczami nadnaturalnymi i wreszcie samo zło: związane z seksem, ze śmiercią i z mrokiem, wszystkim, czego trzeźwi Brytyjczycy nie mogli chyba zaakceptować...

ZARAZA | 2013-08-03
Przeczytana: sierpień 2013

O to znakomity horror z wampirem budzącym prawdziwy strach! Tu nie znajdziecie przystojnego, jak grecki bóg, chłoptasia, który podbija serce głupiutkiej nastolatce. O nie, tu jest groza i krew. Bawiłam i bałam się przy tej lekturze znakomicie! To naprawdę jest gratka dla fanów grozy.

Bastete | 2012-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2012

Wampir - pomijając ostatnie ekscesy pisarskie pani Meyer - jest stworzeniem dobrze znanym. W legendach jest z nami od wieków, ale nie każdy wie, że jego obecny wizerunek, zakorzeniony głęboko w naszych nowoczesnych głowach, jest dość współczesny.
Właśnie tak bywa często z klasyką - potykamy się o nią nie wiedząc nawet, z czym mamy do czynienia. A w tym przypadku jest to książka Brama Stokera pt. "Dracula".

Ta, wydana pod koniec dziewiętnastego wieku powieść, stworzyła i na długie lata utrwaliła obraz krwiopijcy w kulturze "zachodu". Historia ta była eksploatowana z takim zapałem, że największy nawet literacki dyletant siłą rzeczy wie, co by w niej znalazł (jakby zasiadł kiedyś przez jakieś niepojęte zrządzenie losu do jej lektury).

Przyznam, że zasiadałem do czytania Draculi z pewnymi obawami. Historię tę widziałem w niejednym wydaniu. Począwszy od filmowej adaptacji zrobionej przez Coppolę (genialną, moim skromnym zdaniem), przez książkowe wariacje coraz dalej odchodzące od fabuły...

WampirkaJustynka | 2013-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Już od dawna miałam ochotę przeczytać "Draculę" autora Brama Stokera. Jak wiemy Pan Stoker jako pierwszy napisał książkę o potężnym nieśmiertelnym."Dracula" już od lat przyciąga czytelników i wciąż na nowo zachwyca swym pięknym językiem. Początkowo trudno mi było się do niego przyzwyczaić, ale w miarę czytania stawało się to znacznie łatwiej. A przyznam, że język jakim posługiwano się w tamtych czasach był niesamowity. Tak zupełnie odmienny od współczesnego, że momentami trudno się czytało. Historia "Draculi" oczywiście została wymyślona przez pisarza. Jednak sama postać Draculi była wzorowana na krwiożerczym Vladzie Palowniku, który miał przydomek Dracula. Z historii wiemy, że Vald ostro traktował swoich wrogów. Kto nie słyszał o nabijaniu ludzi na pale? Wszyscy.

Historia zaczyna się, gdy młody prawnik Jonathan Harker jest w drodze do zamku hrabiego Draculi. W trakcie swej podróży spotyka różnych ludzi, którzy nalegają by nie jechał do tego strasznego mi...

wolfie | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Książka wciągająca, przerażająca i fascynująca zarazem. Bram Stoker stworzył niesamowity klimat grozy, stopniowo budował napięcie. Swobodnie mogę powiedzieć, że uzależniłam się od tej książki. Mogłabym czytać ją na okrągło, a i tak nigdy nie będę miała jej dość.

"Choć współczucie nie zmieni faktów, może je uczynić łatwiejszymi do zniesienia."

Postać demonicznego hrabiego Draculi - wyrazista i diabelnie dobrze wykreowana. Hrabia to prawdziwa, okrutna, "pełnokrwista" bestia, nie hamująca się przed niczym .
"Dracula" to absolutnie rewelacyjna książka, po którą naprawdę warto sięgnąć; to opowieść nie tylko dla fanów wampirów - myślę, że każdy powinien przekonać się, jak wyglądał pierwowzór wampira.

Załóż konto za darmo!

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku