Okładka książki Dracula

horror
typ
papier
Łukasz Kuć
7,37 (2920 ocen i 229 opinii)

Opis książki

"Dracula" to ponadczasowa historia najsłynniejszego wampira w dziejach literatury światowej. Stworzona przez Brama Stokera postać demonicznego transylwańskiego księcia Vlada Draculi, który żywiąc się ludzką krwią zachowuje wieczne życie, oraz emanujący z kart książki nastrój grozy i niesamowitość sprawiają, że od wielu pokoleń powieść zdobywa coraz to nowych czytelników.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2005

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Ewelina | 2010-12-31

Bo były takie czase, kiedy wampir był tajemniczy, budzący grozę... A nie chodził do College'u i łamał serca nastolatkom. :)

ChicaDeAyer | 2013-09-22
Na półkach: Przeczytane, Horror
Przeczytana: 22 września 2013

Przypowieść o demonicznym arystokracie z dalekiej Transylwanii jest znana większości z nas. Wraz z powieścią Stokera, jej późniejszymi adaptacjami filmowymi oraz dzięki mnogości innych pozycji, utrwalających archetyp krwiopijcy, motyw wampira na trwale zagościł w popkulturze.

W dobie zmierzchomanii i wynikającej z niej współczesnej kreacji upiora, tak niezrozumiale wypaczonej i odbiegającej od pierwowzoru, warto sięgnąć po tę wiktoriańską pozycję. Stoker nakreślił portret demona z krwi i kości - wszechpotężnego, przerażającego, władającego nadnaturalnymi mocami - żywe ucieleśnienie zła. Na odbiór tytułowej postaci wpływ ma także forma narracji - autor oddaje głos samym bohaterom, opisującym wydarzenia w pamiętnikach. To właśnie pełne emocji relacje postaci i obawy ich serca potęgują atmosferę niepokoju oraz grozy.

Warto zapoznać się z literackim pierwowzorem najsłynniejszego wampira. To naprawdę miła odskocznia od tego wizerunku krwiopijcy, jaki serwują nam współcześni twórcy.

MountainTobacco | 2014-01-23

Powieść "Dracula" Brama Stokera to pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela horrorów i wampirów w ich najbardziej mrocznej postaci. Ta napisana w XIX wieku powieść autentycznie mnie przeraziła! Do tej pory wzdrygam się na myśl o opisanej przez Brama Stokera postaci - pozbawionego jakiejkolwiek empatii drapieżnika doskonałego, którego zdradzić mogą jedynie niezwykłe ruchy ciała. Chyba żadna książka do tej pory tak mną nie wstrząsnęła... Napisana w formie notatek z dziennika powieść sprawia, że cała ta historia zdaje się być jeszcze bardziej niesamowita i przepełniona wszechobecną grozą. Klimatyczna i pięknie napisana historia, którą warto przeczytać.

creatures | 2014-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2014

Kto by nie słyszał o sławnym wampirze imienia Dracula …
Tą książkę zawsze chciałam przeczytać, gdyż jest to powieść o wampirach ,które nie są przedstawione jako istoty miłe(jak w 90% książek młodzieżowych), ale jako bezduszni krwiopijcy nie posiadających ludzkich uczuć .Książka napisana została formie dziennika z niewielką ilością listu. Warto zapoznać się z oryginalnym spostrzeżeniem ludzi na wampiry .Książka jest pełna akcji oraz pięknych opisów natury. Każdy osobny tytuł dziennika napisany jest przez odmienną osobę, jednakże łączące ze sobą informacje. Lubię bardzo takie narracje ,gdyż wiem jakie towarzyszom innym bohaterom emocje oraz przygody .Polecam tę historię zagorzałym fanom wampirów dobrych jak i tych złych.

Dominka1 | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Wampir w literaturze XXI wieku stał się uosobieniem piękna,ideałem podobnym bardziej do anioła niż do krwiożerczej bestii.Na ogół jego obecność w fabule sugeruje ,że mamy do czynienia z romansem paranormalnym ,w którym Nieumarłego i ziemską dziewczynę(najczęściej licealistkę)połączy wieczna miłość.
W XIX wieku pierwsi pisarze zaczęli opisywać te nieśmiertelne istoty.Jednym z nich był Bram Stoker ,który w "Draculi" stworzył klasyczny obraz wampira.Swoją koncepcję krwiopijcy Draculi oparł na wierzeniach ludowych.Postać Nieumarłego pełna mroku i zła w połączeniu z gotyckimi elementami powieści i starym , samotnym zamkiem hrabiego nadawały fabule nastrój grozy.
"Drakula"jest powieścią epistolarną-wydarzenia poznajemy dzięki grupie przyjaciół,którzy w swoich listach ,pamiętnikach i dziennikach relacjonują nam swoje losy ,na które wpłynął demon.
W kreacjach postaci (zwłaszcza kobiecych) i wielkiej galanterii mężczyzn komplementujących damy widać,jak inaczej odnosili się do siebie lu...

Agnieszka | 2014-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 11 listopada 2014

Klasyka. Nie każdemu odpowiada czytanie powieści w formie listów i pamiętników, ale po jakimś czasie spokojnie można się przyzwyczaić i potem nie zwraca się na to uwagi. Z resztą treść pochłania. Z zainteresowaniem czeka się na kolejne poczynania Draculi, ciekawość "zżera" na myśl, co dalej z Miną i Jonathanem. Lekko przesłodzona ta opowieść, lecz każdemu od czasu do czasu dobrze zrobi odrobina miodu, choć przyprawiony on krwią i czosnkiem :)
Każdy szanujący się wielbiciel horroru powinien poznać "Draculę", by w swojej wiedzy wampiryczno-nadnaturalnej uzupełnić lukę dotyczącą początków tego gatunku.

ZARAZA | 2013-08-03
Przeczytana: sierpień 2013

O to znakomity horror z wampirem budzącym prawdziwy strach! Tu nie znajdziecie przystojnego, jak grecki bóg, chłoptasia, który podbija serce głupiutkiej nastolatce. O nie, tu jest groza i krew. Bawiłam i bałam się przy tej lekturze znakomicie! To naprawdę jest gratka dla fanów grozy.

Jedna z najbardziej, na wskroś wiktoriańskich książek, jakie znam - wszystko, od początku do końca, zamyka w sobie całą epokę Wiktorii: przeświadczenie o moralnym obowiązku walki ze złem, słabość kobiety, wiarę w postęp zrównoważoną przez konieczność pogodzenia się z rzeczami nadnaturalnymi i wreszcie samo zło: związane z seksem, ze śmiercią i z mrokiem, wszystkim, czego trzeźwi Brytyjczycy nie mogli chyba zaakceptować...

Bastete | 2012-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2012

Wampir - pomijając ostatnie ekscesy pisarskie pani Meyer - jest stworzeniem dobrze znanym. W legendach jest z nami od wieków, ale nie każdy wie, że jego obecny wizerunek, zakorzeniony głęboko w naszych nowoczesnych głowach, jest dość współczesny.
Właśnie tak bywa często z klasyką - potykamy się o nią nie wiedząc nawet, z czym mamy do czynienia. A w tym przypadku jest to książka Brama Stokera pt. "Dracula".

Ta, wydana pod koniec dziewiętnastego wieku powieść, stworzyła i na długie lata utrwaliła obraz krwiopijcy w kulturze "zachodu". Historia ta była eksploatowana z takim zapałem, że największy nawet literacki dyletant siłą rzeczy wie, co by w niej znalazł (jakby zasiadł kiedyś przez jakieś niepojęte zrządzenie losu do jej lektury).

Przyznam, że zasiadałem do czytania Draculi z pewnymi obawami. Historię tę widziałem w niejednym wydaniu. Począwszy od filmowej adaptacji zrobionej przez Coppolę (genialną, moim skromnym zdaniem), przez książkowe wariacje coraz dalej odchodzące od fabuły...

WampirkaJustynka | 2013-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Już od dawna miałam ochotę przeczytać "Draculę" autora Brama Stokera. Jak wiemy Pan Stoker jako pierwszy napisał książkę o potężnym nieśmiertelnym."Dracula" już od lat przyciąga czytelników i wciąż na nowo zachwyca swym pięknym językiem. Początkowo trudno mi było się do niego przyzwyczaić, ale w miarę czytania stawało się to znacznie łatwiej. A przyznam, że język jakim posługiwano się w tamtych czasach był niesamowity. Tak zupełnie odmienny od współczesnego, że momentami trudno się czytało. Historia "Draculi" oczywiście została wymyślona przez pisarza. Jednak sama postać Draculi była wzorowana na krwiożerczym Vladzie Palowniku, który miał przydomek Dracula. Z historii wiemy, że Vald ostro traktował swoich wrogów. Kto nie słyszał o nabijaniu ludzi na pale? Wszyscy.

Historia zaczyna się, gdy młody prawnik Jonathan Harker jest w drodze do zamku hrabiego Draculi. W trakcie swej podróży spotyka różnych ludzi, którzy nalegają by nie jechał do tego strasznego mi...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica