Dracula

horror
typ
papier
Łukasz Kuć
7,38 (3019 ocen i 241 opinii)

Opis książki

"Dracula" to ponadczasowa historia najsłynniejszego wampira w dziejach literatury światowej. Stworzona przez Brama Stokera postać demonicznego transylwańskiego księcia Vlada Draculi, który żywiąc się ludzką krwią zachowuje wieczne życie, oraz emanujący z kart książki nastrój grozy i niesamowitość sprawiają, że od wielu pokoleń powieść zdobywa coraz to nowych czytelników.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2005

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Ewelina | 2010-12-31

Bo były takie czase, kiedy wampir był tajemniczy, budzący grozę... A nie chodził do College'u i łamał serca nastolatkom. :)

ChicaDeAyer | 2013-09-22
Przeczytana: 22 września 2013

Przypowieść o demonicznym arystokracie z dalekiej Transylwanii jest znana większości z nas. Wraz z powieścią Stokera, jej późniejszymi adaptacjami filmowymi oraz dzięki mnogości innych pozycji, utrwalających archetyp krwiopijcy, motyw wampira na trwale zagościł w popkulturze.

W dobie zmierzchomanii i wynikającej z niej współczesnej kreacji upiora, tak niezrozumiale wypaczonej i odbiegającej od pierwowzoru, warto sięgnąć po tę wiktoriańską pozycję. Stoker nakreślił portret demona z krwi i kości - wszechpotężnego, przerażającego, władającego nadnaturalnymi mocami - żywe ucieleśnienie zła. Na odbiór tytułowej postaci wpływ ma także forma narracji - autor oddaje głos samym bohaterom, opisującym wydarzenia w pamiętnikach. To właśnie pełne emocji relacje postaci i obawy ich serca potęgują atmosferę niepokoju oraz grozy.

Warto zapoznać się z literackim pierwowzorem najsłynniejszego wampira. To naprawdę miła odskocznia od tego wizerunku krwiopijcy, jaki serwują nam współcześni twórcy.

Marlena | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

Są takie książki, które się nie starzeją. Są też takie, które - mimo iż uznane za klasykę gatunku - gorzej znoszą próbę czasu. "Dracula" zalicza się raczej do tej drugiej kategorii dzieł.
Powieść Stokera składa się z notatek, zapisków, listów głównych bohaterów, uczestników zdarzeń. Wszystkie dotyczą wydarzeń związanych z tytułowym hrabią Draculą, transylwańskim wampirem. I o ile sama fabuła jest całkiem wciągająca, a postacie wampiryczne opisane zostały ciekawie (choć jednak trochę pobieżnie), to ludzcy bohaterowie są nieco drażniący. Zwłaszcza obrazy kobiet bez wad - Miny i Lucy - są mdłe i przesłodzone; oto jakimi słowami opisuje panią Harker jeden z bohaterów: "Ta kobieta to prawdziwe dzieło Boże, które wyszło spod Jego ręki, aby pokazać nam mężczyznom i innym kobietom, że naprawdę istnieje niebo, do którego możemy się dostać i że tu na ziemię również dociera światło. Jest tak szczera, słodka, szlachetna i pozbawiona egoizmu (...)."
Stoker wykreował bohaterów...

MountainTobacco | 2014-01-23

Powieść "Dracula" Brama Stokera to pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela horrorów i wampirów w ich najbardziej mrocznej postaci. Ta napisana w XIX wieku powieść autentycznie mnie przeraziła! Do tej pory wzdrygam się na myśl o opisanej przez Brama Stokera postaci - pozbawionego jakiejkolwiek empatii drapieżnika doskonałego, którego zdradzić mogą jedynie niezwykłe ruchy ciała. Chyba żadna książka do tej pory tak mną nie wstrząsnęła... Napisana w formie notatek z dziennika powieść sprawia, że cała ta historia zdaje się być jeszcze bardziej niesamowita i przepełniona wszechobecną grozą. Klimatyczna i pięknie napisana historia, którą warto przeczytać.

creatures | 2014-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2014

Kto by nie słyszał o sławnym wampirze imienia Dracula …
Tą książkę zawsze chciałam przeczytać, gdyż jest to powieść o wampirach ,które nie są przedstawione jako istoty miłe(jak w 90% książek młodzieżowych), ale jako bezduszni krwiopijcy nie posiadających ludzkich uczuć .Książka napisana została formie dziennika z niewielką ilością listu. Warto zapoznać się z oryginalnym spostrzeżeniem ludzi na wampiry .Książka jest pełna akcji oraz pięknych opisów natury. Każdy osobny tytuł dziennika napisany jest przez odmienną osobę, jednakże łączące ze sobą informacje. Lubię bardzo takie narracje ,gdyż wiem jakie towarzyszom innym bohaterom emocje oraz przygody .Polecam tę historię zagorzałym fanom wampirów dobrych jak i tych złych.

| 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Klasyka. Nie każdemu odpowiada czytanie powieści w formie listów i pamiętników, ale po jakimś czasie spokojnie można się przyzwyczaić i potem nie zwraca się na to uwagi. Z resztą treść pochłania. Z zainteresowaniem czeka się na kolejne poczynania Draculi, ciekawość "zżera" na myśl, co dalej z Miną i Jonathanem. Lekko przesłodzona ta opowieść, lecz każdemu od czasu do czasu dobrze zrobi odrobina miodu, choć przyprawiony on krwią i czosnkiem :)
Każdy szanujący się wielbiciel horroru powinien poznać "Draculę", by w swojej wiedzy wampiryczno-nadnaturalnej uzupełnić lukę dotyczącą początków tego gatunku.

Dominka1 | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Wampir w literaturze XXI wieku stał się uosobieniem piękna,ideałem podobnym bardziej do anioła niż do krwiożerczej bestii.Na ogół jego obecność w fabule sugeruje ,że mamy do czynienia z romansem paranormalnym ,w którym Nieumarłego i ziemską dziewczynę(najczęściej licealistkę)połączy wieczna miłość.
W XIX wieku pierwsi pisarze zaczęli opisywać te nieśmiertelne istoty.Jednym z nich był Bram Stoker ,który w "Draculi" stworzył klasyczny obraz wampira.Swoją koncepcję krwiopijcy Draculi oparł na wierzeniach ludowych.Postać Nieumarłego pełna mroku i zła w połączeniu z gotyckimi elementami powieści i starym , samotnym zamkiem hrabiego nadawały fabule nastrój grozy.
"Drakula"jest powieścią epistolarną-wydarzenia poznajemy dzięki grupie przyjaciół,którzy w swoich listach ,pamiętnikach i dziennikach relacjonują nam swoje losy ,na które wpłynął demon.
W kreacjach postaci (zwłaszcza kobiecych) i wielkiej galanterii mężczyzn komplementujących damy widać,jak inaczej odnosili się do...

Jedna z najbardziej, na wskroś wiktoriańskich książek, jakie znam - wszystko, od początku do końca, zamyka w sobie całą epokę Wiktorii: przeświadczenie o moralnym obowiązku walki ze złem, słabość kobiety, wiarę w postęp zrównoważoną przez konieczność pogodzenia się z rzeczami nadnaturalnymi i wreszcie samo zło: związane z seksem, ze śmiercią i z mrokiem, wszystkim, czego trzeźwi Brytyjczycy nie mogli chyba zaakceptować...

ZARAZA | 2013-08-03
Przeczytana: sierpień 2013

O to znakomity horror z wampirem budzącym prawdziwy strach! Tu nie znajdziecie przystojnego, jak grecki bóg, chłoptasia, który podbija serce głupiutkiej nastolatce. O nie, tu jest groza i krew. Bawiłam i bałam się przy tej lekturze znakomicie! To naprawdę jest gratka dla fanów grozy.

Bastete | 2012-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2012

Wampir - pomijając ostatnie ekscesy pisarskie pani Meyer - jest stworzeniem dobrze znanym. W legendach jest z nami od wieków, ale nie każdy wie, że jego obecny wizerunek, zakorzeniony głęboko w naszych nowoczesnych głowach, jest dość współczesny.
Właśnie tak bywa często z klasyką - potykamy się o nią nie wiedząc nawet, z czym mamy do czynienia. A w tym przypadku jest to książka Brama Stokera pt. "Dracula".

Ta, wydana pod koniec dziewiętnastego wieku powieść, stworzyła i na długie lata utrwaliła obraz krwiopijcy w kulturze "zachodu". Historia ta była eksploatowana z takim zapałem, że największy nawet literacki dyletant siłą rzeczy wie, co by w niej znalazł (jakby zasiadł kiedyś przez jakieś niepojęte zrządzenie losu do jej lektury).

Przyznam, że zasiadałem do czytania Draculi z pewnymi obawami. Historię tę widziałem w niejednym wydaniu. Począwszy od filmowej adaptacji zrobionej przez Coppolę (genialną, moim skromnym zdaniem), przez książkowe wariacje coraz dalej odchodzące od...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto