Ring

thriller, horror
horror
Boopoland

Inne wydania

Obejrzałeś przeklętą kasetę? Pozostało Ci tylko siedem dni życia. Asakawa jest dziennikarzem dużego tokijskiego dziennika. Pewnego dnia trafia na sprawę zagadkowej śmierci czwórki nastolatków. Umarli o tej samej porze, w różnych częściach miasta. Przyczyny zgonu pozostają nieznane. Asakawa rozpoczyna prywatne śledztwo. Wkrótce trafia na trop tajemniczej kasety wideo, która okazuje się...

Obejrzałeś przeklętą kasetę? Pozostało Ci tylko siedem dni życia.

Asakawa jest dziennikarzem dużego tokijskiego dziennika. Pewnego dnia trafia na sprawę zagadkowej śmierci czwórki nastolatków. Umarli o tej samej porze, w różnych częściach miasta. Przyczyny zgonu pozostają nieznane. Asakawa rozpoczyna prywatne śledztwo. Wkrótce trafia na trop tajemniczej kasety wideo, która okazuje się nośnikiem zabójczej klątwy. Osoba, która obejrzy film, ginie dokładnie siedem dni później. Wśród przypadkowych widzów śmiercionośnego nagrania znalazły się już żona i córeczka Asakawy. Czy uda się pokonać fatum? Czy młody dziennikarz zdoła zatrzymać łańcuch tragicznych wypadków?
Krąg wciągniętych w śmiertelną zagadkę wciąż się powiększa.

"Ring" jest powieścią grozy, choć czytelnik nie znajdzie tu krwawych scen. Fabuła wciąga od pierwszych akapitów, a temperatura wydarzeń niepokojąco wzrasta. Powieść napisana w 1990 roku szybko stała się lekturą kultową w Japonii, a dzięki dwóm ekranizacjom (japońskiej i hollywoodzkiej), jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon popkultury początku XXI wieku.

LelandLester | 2015-04-06

Czworo nastolatków ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, oficjalnie na taka serca (!). W dodatku tego samego dnia, niemal o tej samej godzinie. Asakawa, dziennikarz, pewnego razu widzi na własne oczy, jak na ulicy młody chłopak umiera tuż obok niego, z przerażenia. Dodatkowo w jego rodzinie miał ostatnio miejsce także nagły, tajemniczy zgon – umarła młodziutka Tomoko. Dziennikarz podejrzewa, że wszystkie te przypadki coś ze sobą łączy. Postanawia zbadać tajemniczą sprawę i podczas prowadzonego śledztwa trafia na pewną, niepodpisaną kasetę video, która po obejrzeniu zmienia całkowicie życie każdego widza w wyścig z czasem o przeżycie.

Tak naprawdę istnieją 3 części Ringu, wydane w Japonii. Na nasz rodzimy rynek dotarła jedynie 1. część i to tłumaczona nie z oryginału tylko z wersji angielskiej. Polskie wydanie Ringu , ukazało się u nas z bardzo dużym opóźnieniem. Obie adaptacje filmowe znacząco różnią się od literackiego oryginału. Japońska wersja filmu jest bardziej zbliżona do...

Mikael95 | 2011-08-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Horror
Przeczytana: październik 2008

Wprawdzie film ,,Ring" jest niezły, to jednak nie oddaje on w pełni tego klimatu i grozy znanej z książki Kojiego Suzukiego. Choć okładka niezbyt przyciągała mnie do przeczytania książki, to jednak postanowiłem dać jej szansę w końcu ,,nie można oceniać książki po okładce" i nie żałuję tego wyboru. Szkoda, że w Polsce nie ma zbyt wielu książek japońskich autorów.

marlen | 2013-03-13
Przeczytana: marzec 2013

Buszując po dziale języków orientalnych w bibliotece uniwersyteckiej przypadkiem natknęłam się na tę książkę. Od razu skojarzyłam ze znanym filmem o tym samym tytule i słusznie - informacja na okładce mówi: "Powieść napisana w 1990 roku szybko stała się lekturą kultową w Japonii, a dzięki dwóm ekranizacjom (japońskiej i hollywoodzkiej), jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon popkultury początku XXI wieku". Wersję japońską filmu oglądałam dobrych kilka lat temu, jeszcze na kasecie VHS [biorąc pod uwagę wydarzenia w filmie, szczegół ten dodawał nieco pikanterii mojemu procesowi zapoznawania się z samym filmem ;)] Szczegóły filmu zatarły mi się w pamięci, stwierdziłam więc, że przeczytanie tej książki będzie dobrym pomysłem, chociaż raczej unikam czytania horrorów.<br />
Jeśli chodzi sklasyfikowanie tej książki - horrorem bym jej nie nazwała, niemniej jednak czytelnik znajdzie sceny przyprawiające o szybsze bicie serca [zwłaszcza czytelnik-tchórz jak ja :)]. <br />
Jeśli...

Wkp | 2011-11-17

W niewyjaśnionych okolicznościach umiera grupa uczniów. Wszyscy o jednej godzinie w zupełnie innych miejscach i warunkach. Sprawą zaczyna interesować się dziennikarz Asakawa. Wkrótce odkrywa, że młodzi ludzie umarli w tydzień po seansie pewnej kasety wideo...

Po "Ring" sięgam z wielkimi obawami. Film, który powstał na jego podstawie, to mój ulubiony horror i obawiałem się, że powieść zepsuje wszystko. Słowo pisane bowiem ma tę tendencję, że nie potrafi przerazić. To nie obraz, nie muzyka i klimat stawiający włosy na głowie. Ale ostatecznie nie mogłem nie zapoznać się z pierwowzorem.
I jestem zachwycony.

Jak bardzo myliłem się, że lektura nie potrafi straszyć. Opisy Kojiego Suzuki są tak sugestywne i mocne, ze w kilku fragmentach naprawdę poczułem lęk. A to wielka sztuka. Szczególnie, że źródłem lęku jest tu rzecz nietypowa: kaseta wideo. Super!

Ale nie tylko fani grozy czy fantastyki znajdą tu coś dla siebie. "Ring" bowiem to rasowy kryminał z elementami thrillera i miejskiej...

Magdalena | 2016-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2016

Kilka lat temu oglądałam film na postawie tej książki (wtedy jeszcze nie miałam pojęcia, że jest on na podstawie książki, dopiero niedawno to odkryłam). Film był świetny i przerażający. Czyli coś dla mnie.
Początek książki był trochę nudnawy. Jednak im dalej się czytało tym książka robiła się coraz ciekawsza i nie szło się od niej oderwać. Za to końcówka dawała ogromne emocje i strach.
Warto ją przeczytać i dowiedzieć się na postawie czego powstał film!
GORĄCO POLECAM ! ! !

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: kwiecień 2008

„Ring” Koji Suzukiego, który nadal pozostaje jedną z absolutnie najlepiej skonstruowanych powieści, jakie w życiu czytałam (na pewno obok „Gęstwiny dusz” Christophera Rice’a, majstersztyk absolutny). Za każdym razem, kiedy do niej wracam- a trzeba przyznać, że książka musi być szczególna, żebym obecnie wróciła do niej po raz drugi, a co dopiero trzeci czy czwarty- coraz boleśniej dochodzę do wniosku, że film nie jest nawet w połowie tak dobry, bo uboższy co najmniej o połowę wątków i niuansów, które czynią z Sadako tak „wielowarstwową”, tajemniczą i fascynującą postać.
Finezja fabuły. Tak mogłabym określić ją najkrócej.

Inez | 2014-12-15

Czy jest wśród czytelników „Ringu” Suzukiego ktoś, kto nie kojarzy tytułu powieści z japońskim (bądź amerykańskim) horrorem? Zapewne nie. Ale niech nie zniechęci to nikogo do sięgnięcia po pierwowzór, który diametralnie różni się od filmowych wersji. W powieści poznajemy inną historię Sadako - w żadnym wypadku nie ma tu ociekającej wodą dziewczynki, która przerażająco wypełza do swych ofiar z ramy ekranu telewizora. To nie horror na wzór filmowego gatunku gore, gdzie morze krwi rozlewa się wokoło, a ludzkie jelita grubo zaścielają podłogę. „Ring” Suzukiego ciężko w ogóle nazwać horrorem. Bardziej można uznać go za wciągający thriller - pełen napięć, niepewności, tajemniczości oraz strachu połączonego z poczuciem bezradności wobec tego, co nieuniknienie się zbliża.

Powieść ma niepowtarzalny i trochę oniryczny klimat. Wystarczy wieczorem zasiąść z książką w półmroku pustego pokoju, aby wyczuć otaczającą nas przytłaczającą i duszną atmosferę. Już po chwili możemy mieć wrażenie, że ...

Renata Zub | 2011-01-11
Przeczytana: 22 lutego 2012

Dla mnie absolutne arcydzieło! To była jedna z niewielu książek, od któych nie mogłam się oderwać i musiałam czytać i czytać, bez względu na późną godzinę i jednocześnie ubolewałam nad tym, że niubłagalnie - za szybko - kartki przesypują się na lewą stronę!

Obawiałam się bardzo, ponieważ po raz pierwszy czytałam książkę japońskiego autora i nie wiedziałam czego się spodziewać. Bałam się, że ciężko będzie się czytało i byc może jak w japońskich filmach, ciężko będzie się połapać :) Jednak już pierwsze kilka stron rozwaiło moje bezpodstawne obawy i książka mnie po prostu pochłonęła bez reszty! Dobrze napisana, łatwo i przyjemnie się czyta, poza tym cała historia Sadako, którą krok po kroku odkrywamy z głównym bohaterem, zadziwia!

Być może moja najwyższa ocena wynika też z tego, że byłam zachwycona całym pomysłem i adaptacją filmową od kiedy zetknęłam się z nią po raz pierwszy! Najpierw obejrzałam amerykańską wersję. Jest zdecydowanie łatwiejsza w odbiorze i mimo wszystko wcale nie...

Penelope | 2013-12-05
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Oczywiście znałam amerykańską wersję filmu, która została nakręcona na podstawie tej właśnie książki.
Fabuła wygląda następująco:
Dziennikarz "Daily News" Asakawa trafia na ciekawy jak mu się wydaje materiał do napisania artykułu - zagadkowa śmierć czworga młodych ludzi, w tym siedemnastoletniej siostrzenicy jego żony Tamako. Cała czwórka na tydzień przed śmiercią obejrzała przerażające wideo, na końcu którego zostali ostrzeżeni, iż dokładnie za tydzień o tej porze umrą. Jednak podane tam zostały wskazówki co maja zrobić, aby przeżyć. Niestety skasowali oni te cześć filmu i prawdopodobnie dlatego umarli. Dziennikarz również ogląda tę kasetę i od tej pory będzie prowadził walkę z czasem o życie swoje i swoich bliskich. Pomagać mu w tym będzie kolega z liceum Fyuji - profesor filozofii jednej z Tokijskich uczelni. Czy przeżyją i kim okaże się osoba lub "coś" co zabija? Przeczytajcie sami. Czyta się ja łatwo, jest napisana prostym nieskomplikowanym językiem i niezwykle wciągająca.

Zaczytana | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Miałam chyba zbyt wysokie oczekiwania wobec tej książki i dlatego trochę się zawiodłam.
Myślałam,że będę odczuwać choćby lęk,ale nic takiego się nie stało.
Owszem pomysł z kasetą video,po której oglądnięciu po 7 dniach człowiek umiera jest bardzo dobry,ale zabrakło mi tu właśnie elementu strachu,który w filmie był niewątpliwie.
Czytało się i dobrze i szybko,ale do dziś pamiętam kadr z filmu,dziewczynki z mokrymi włosami na twarzy,obraz,który powodował lęk.A w książce nic mnie nie wystraszyło.
Główny bohater,dziennikarz próbuje rozwikłać zagadkę dziwnych śmierci czworga nastolatków.Okazuje się,że umarli oni w tym samym dniu i o tej samej porze.Podejrzewa,że to nie mógł być przypadek.Natrafia na ślad kasety VHS po oglądnięciu której wie już,że jemu też pozostało 7 dni życia chyba,że dowie się w jaki sposób może się ocalić.Pomaga mu w tym przyjaciel,który też oglądał dziwne obrazy uwiecznione na kasecie.Czasu jest niewiele,a stawką jest ich życie...