Żelazne zamczysko

Okładka książki Żelazne zamczysko Fletcher Pratt, L. Sprague de Camp
Okładka książki Żelazne zamczysko
Fletcher PrattL. Sprague de Camp Wydawnictwo: ALFA Cykl: Harold Shea (tom 2-3) Seria: Biblioteka Fantastyki fantasy, science fiction
Harold Shea (tom 2-3)
Biblioteka Fantastyki
The Castle of Iron (1950),Wall of Serpents (1960)
ALFA
1999-01-01
1999-01-01
Robert P. Lipski
high fantasy przygoda matematyka magii światy mitologiczne światy wymyśłone przez innych autorów

Okładka książki Expedition to Pluto Laurence Manning, Fletcher Pratt
Expedition to ... Laurence Manning, F...
Okładka książki X Minus One Isaac Asimov, Robert Bloch, Nelson Bond, Ray Bradbury, Frederic Brown, Robert A. Heinlein, Murray Leinster, Fletcher Pratt, Clifford D. Simak, Donald Allen Wollheim
X Minus One Isaac Asimov, Rober...
Okładka książki Czarujące obiekty latające Piers Anthony, Robert Bloch, Nelson Bond, Fredric Brown, Angela Carter, Arthur C. Clarke, John Collier, Roald Dahl, Thomas M. Disch, Peter Haining, Harry Harrison, Eric Knight, Stephen Leacock, C.S. Lewis, William F. Nolan, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Fletcher Pratt, Robert Sheckley, Cordwainer Smith, Kurt Vonnegut, P.G. Wodehouse, John Wyndham, L. Sprague de Camp, praca zbiorowa
Czarujące obie... Piers Anthony, Robe...
Okładka książki Gosh! Wow! (Sense of Wonder) Science Fiction Forrest J. Ackerman, Harry Bates, Miles J. Breuer, John W. Campbell, Ralph Milne Farley, Raymond Z. Gallun, H.L. Gold, Desmond W. Hall, Edmond Hamilton, L. Taylor Hansen, Clare Winger Harris, Amelia Reynolds Long, S. P. Meek, Abraham Merritt, C. L. Moore, W. Varick Nevins III, Fletcher Pratt, D. D. Sharp, Louis Tucker, Stanley G. Weinbaum, G. Peyton Wertenbaker, Jack Williamson, Robert H. Wilson
Gosh! Wow! (Se... Forrest J. Ackerman...

Pierwsze dwie księgi cyklu ("Ragnarok" i "Matematyka magii") były całkiem niezłe, ale kolejne trzy, zawarte w tym tomie są dużo gorsze. Po kolei:

ŻELAZNE ZAMCZYSKO
Bohaterowie trafiają do świata Xanadu z poematu "Kubla Khan" Samuela T.Coleridga. Ja nic o tym utworze i jego świecie nie wiem i czułem się totalnie zagubiony. Tym bardziej, że od początku autorzy wrzucają nowych bohaterów, którzy wydają się zaznajomieni z magią i prawami w tej historii. Miałem wrażenie, że brakuje wstępu do tej księgi. Sama historia też nie porywa; tylko wątek utraty pamięci Belphebe mnie interesował, a tytułowe zamczysko z żelaza, które trzeba wciąż oliwić pojawia się tylko na początku i już nie wraca.

ŚCIANA WĘŻY
Jeszcze gorzej. Tym razem świat mitów fińskich, o których też mam blade pojęcie i prawie nic z tej księgi nie pamiętam. Tytuł ponownie słabo dobrany; owa ściana węży to drobna przeszkoda, o której czytelnik zapomina po kilku stronach.

ZIELONY MAG
No i jeszcze mitologia irlandzka. Teraz to już nic mi w głowie nie zostało. Chyba było jakieś polowanie na potwora z Loch Ness? Ale chyba niezbyt interesujące, skoro nic z lektury nie pamiętam. Jakieś nijakie te ostatnie historie.

Podsumowanie cyklu: pierwsze dwie księgi spoko, a potem równo w dół.

ŻELAZNE ZAMCZYSKO

Lepsza niż tom pierwszy.
Niemniej nadal uważam, że jest to książka dość prosta fabularnie, ale ma swojego rodzaju klimat.
Przynajmniej wiem już, skąd Sapkowski zaczerpnął Jaskra i Zerrikanię; a Ian Tregillis (autor "Mechanicznego") - pojęcie geas.

Lepsza niż tom pierwszy.

Matematyka magi? Chodzi o taką przyprawę maggi?
Trochę słabo, że opisy książek na portalu czytelniczym tworzą ludzie lekko niedouczeni, bo to nie pierwszy raz, więc to nie "wypadek przy pracy".

Matematyka magi? Chodzi o taką przyprawę maggi?

Zupełnie mnie nie porwała, wręcz 50% tekstu mnie irytowało.

Zupełnie mnie nie porwała, wręcz 50% tekstu mnie irytowało.

• Kanon Sapkowskiego
  • 12. Fantastyka anglojęzyczna
  • Sapk_fant
  • BIBLIOTEKA FANTASTYKI wyd. ALFA
  • Kanon fantasy ASa

Dodaj cytat z książki Żelazne zamczysko