Kochany Franz

Anna Bolecka Wydawnictwo: Szpak literatura piękna
Szpak
1999-01-01
1999-01-01

„Kochany Franz” Anny Boleckiej jest napisany z dużą literacką maestrią. Dawno z takim zapamiętaniem nie czytałem powieści napisanej przez polskiego autora. Takich powieści nie pisze się łatwo ani dla tak zwanego sukcesu... Bohaterem „Kochanego Franza”, chociaż ani razu nie wymienionym z nazwiska, jest Franz Kafka. Dla kogoś, kto choćby pobieżnie zna życie autora „Procesu”, już to może być intrygujące. Nie jest to jednak powieść biograficzna, mimo że wokół Franza występują postaci towarzyszące jego przeklętemu życiu – rodzice, kobiety, które kochał, a z którymi bał się żenić, przyjaciele. W tym kręgu, w latach 1911-1947, choć Kafka zmarł w 1924 roku, dzieje się powieść. Jest to czas narastania i ekspansji kłębowiska okrucieństw naszego złego stulecia – wieku bomby atomowej, obozów zagłady, wypędzeń, kiedy każdy człowiek stawał się już nie zakładnikiem własnego losu czy przeznaczenia, ale kozłem ofiarnym czasu i miejsca, w którym żył.

Wszystko, co jest w tej książce, porusza do głębi. Tam jest wiele, wiele poziomów, każdy odczyta sens dla siebie, dla mnie ta powieść była lustrem. Znalazłam też wiele odpowiedzi i znaczeń, pomogła mi zrozumieć, że nie jestem jak inni... Ciekawa byłam nowej aranżacji w formie audiobooka. Nowa, czytana, odsłona "Kochanego Franza" bardzo mi się podoba. Zauważyłam nowe ciekawe rzeczy, a jedną z nich jest ironia, której wcześniej nie widziałam, ale dzięki wspaniałej interpretacji pana Krzysztofa Dorosza dostrzegłam. Jeszcze raz poczułam bogactwo, a wręcz przepych: doznań, wglądów, refleksji, subiektywnych prawd i paradoksów. Kiedy czytałam „Kochanego Franza”, byłam z nim osobiście, teraz, słuchając, poczułam że "Ktoś" opowiada mi historię osoby, którą dobrze znam, która jest mi bliska, ale w pewnym sensie już inna. Dostrzegłam też szerszy wydźwięk tej niesamowitej historii, wnikliwość i znajomość ludzkiej natury, tęsknot, lęków, pragnień i marzeń, a potem ucieczki od nich. Tak... Twarz, prawdziwa twarz każdego z Nas. Muszę powiedzieć, że inaczej odebrałam Franza, stał się inny. Jest mądrzejszy i może bardziej interesujący. Ale, Franz się zmienił. Póki co, wysłuchałam powieści tylko raz, zapewne będzie to więcej razy i z pewnością będę odkrywać inne, kolejne poziomy, bo takie bogactwo zawarła pani Anna w tej wartościowej książce. Wspaniały pomysł z audiobookiem. Wspaniały prezent dla mnie.

• Z polecenia
  • Szukam