Sekundę za późno

Wydawnictwo: Bullet Books
One Second After
GeedieZ

William R. Forstchen, autor książek trafiających na listę bestsellerów „New York Timesa”, opisuje historię, która jest przerażająco prawdopodobna. Jej bohater John Matherson walczy o życie swojej rodziny oraz ocalenie przed zagładą małego miasteczka w Karolinie Północnej, po tym jak Ameryka przegrywa wojnę, która pogrąża kraj w mrokach nowego średniowiecza. Stany Zjednoczone zostają zaatakowane straszliwą bronią wykorzystującą efekt impulsu elektromagnetycznego (EMP).

Broń ta może już teraz znajdować się w rękach naszych wrogów...

Książka wzbudziła ogromne zainteresowanie jeszcze przed jej opublikowaniem. Dyskutowano o niej w Kongresie Stanów Zjednoczonych, rekomendując jako lekturę obowiązkową, z którą powinien się zapoznać każdy Amerykanin. Równie wysoko ocenił ją Pentagon, zwracając uwagę na fakt, że powieść Forstchena jest wyjątkowo realistycznym spojrzeniem na broń masowej zagłady o przerażającej sile rażenia – fala uderzeniowa może przetoczyć się przez teren całych Stanów Zjednoczonych dosłownie w sekundę, ściągając na kraj niewyobrażalną katastrofę. Jest to broń, przed którą przestrzegał „Wall Street Journal”, pisząc, że może ona spowodować zagładę USA. Kontynuując tradycję tytułów takich jak Ostatni brzeg (Nevil Shute), Fail Safe (Eugene Burdick) oraz Testament (Carol Amen), autor osadza akcję w typowym amerykańskim miasteczku i przestrzega przed tym, co może nas czekać w przyszłości... i być końcem naszego świata.

„W tej mrożącej krew w żyłach, apokaliptycznej książce nasz współczesny świat pogrąża się w otchłani nowego średniowiecza. Forstchen przelał na papier marzenie Osamy ben Ladena, zabierając naszą cywilizację prosto w przepaść”.

Stephen Coonts, autor bestsellerów „New York Timesa”, m.in. Zabójcy

„Wspaniała lektura, świetnie napisana, niebywale wnikliwa”.

Larry Niven, autor bestsellerów „New York Timesa”, m.in. Lucifer’s Hammer

„Umiejętność snucia opowieści polega po prostu na wykreowaniu postaci tak wiarygodnych, że czytelnik nawiązuje z nimi głęboką więź. Forstchenowi tak cholernie dobrze udała się ta szuka w Sekundzie za późno, że przepadłem już po pierwszej stronie lektury, wierząc w każde napisane słowo”.

David Hagberg, autor bestsellerów listy „USA Today”, m.in. Dance with the Dragon

„Ta mrożąca krew w żyłach powieść to ostrzeżenie, że chaos i śmierć można wywołać, odcinając ludzi od prądu. Już teraz zróbcie zapasy żywności, wody, leków oraz baterii. Koszmarna wizja z powieści może stać się naszą rzeczywistością nawet jutro”.

William B. Scott, były redaktor naczelny „Aviation Week & Space Technology” oraz współautor książki Space Wars

„William R. Forstchen jest obecnie jednym z najbardziej interesujących pisarzy w dziedzinie fikcji historycznej i wojskowej”.

Harry Turtledove, autor bestsellerów „New York Timesa”, m.in. The Guns of the South

źródło opisu: Wydawnictwo Bullet Books. 2011

źródło okładki: http://www.bullet-books.com

Anika | 2014-03-23
Przeczytana: 06 marca 2014

Książka, która przeraża i naprawdę daje do myślenia. Przeczytajcie koniecznie, niezależnie od tego, jakie macie gusta czytelnicze.

Libro | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna , gdzie nie dotrwałam do końca.
Napisana niespodziewanie lekko, bohaterzy są znośni.
Odstraszyła mnie tam lekka nuta hipokryzji .
Kiedy to skazanemu na śmierć zakazują kląć bo zaraz stanie przed Bogiem, a że to za ich sprawką zostało tak pominięte.

Ostatecznie przeraziła mnie scena przepływająca nienawiścią.
Było to dla mnie nie do pomyślenia by niespełna 20latków skazać na śmierć przez rozstrzelanie gdyż okradli dom starców pełen chorych na raka, z bezcennej morfiny.

Sama scena płaczącego ,ledwie przytomnego ze strachu, oraz błagającego o litość chłopaka który idzie na śmierć... odpędziła mnie na kilometr.

Po przekartkowaniu , natknęłam się jeszcze na spór o to czy zabijać wszystkie psy dla spożycia czy też pozostawić decyzję ich właścicielom.
Jednemu delikwentowi przeszkadzało że ewentualnie właściciel , z wielkiej desperacji mógłby zjeść tego psa sam a nie się nim podzielić z większym gronem ludzi.

W kółko powtarzane jest " jesteśmy Amerykanami "...

Elilaya | 2013-12-21

Arcydzieło czy bezsensowny bełkot?
Myślę, że i jedno i drugie, ale jeśli chodzi o to drugie to raczej sensowny bełkot.
Książka opowiada o tym co się może stać jak wyłączą nam prąd i przestanie wszystko działać i jest to świetny podręcznik survivalu czyli, jak przetrwać gdy nadejdzie taka, dość realna, katastrofa i wojna. I myślę, że w dzisiejszych czasach jest to niezbędna książka w każdym domu. Każdy powinien ją przeczytać i być przygotowany tak w razie czego.
Książka sensowna, warta przeczytania, bardzo dużo przydatnej wiedzy, szczypta historii.
Jednak... jest trochę rzeczy, które mi bardzo przeszkadzały:

1. Momentami zastanawiałam się czy ta książka jest faktycznie o końcu świata i przetrwaniu czy może jednak o... nałogowym paleniu papierosów. Niemalże na każdej stronie gościu (czyt. główny bohater) martwi się ile ma fajek i że musi zapalić i się zastanawia czy kogoś poczęstować. W ogóle wszyscy bohaterowie to palacze. I zamiast zrobić na samym początku zapasy jedzenia i rzeczy...

BeataBe | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

Nie mam aspiracji przywódczych. Nie jestem typem społecznika, ani polityka. Dlatego główny bohater po prostu mnie wkurzał. Bo zamiast zająć się rodziną w obliczu kataklizmu, wtykał się wszędzie gdzie tylko mógł i nawet dał sobie prawo do wymierzania sprawiedliwości. Kara śmierci, którą wymierzył złodziejaszkom ostatecznie mnie od tej pozycji odepchnęła. Temat książki bardzo ciekawy, ale wolałabym go poznawać z perspektywy zwykłego człowieka, a nie takiego mądrali i łajdaka jak główny bohater:)

książek: 2084
Karmel | 2011-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2011

Naprawdę szokuje!!! Niesamowite jak to w naszych, wydawałoby się uporządkowanych z grubsza czasach, za jednym pstryknięciem można spowodować realny powrót do średniowiecza i to w dodatku nie fantastyka, a jak najbardziej dla nas prawdziwe zagrożenie !!! Otwiera oczy !!!

Maddie | 2014-05-10
Przeczytana: 09 maja 2014

Zrobiła na mnie kolosalne wrażenie, na długo zapadnie mi w pamięć, przestałam śmiać się z "survivalersów" :) Po pierwsze uderzył mnie jej realizm, po drugie przeraziła ludzka natura. To opis najbardziej "ucywilizowanego" społeczeństwa, rozpieszczonego przez technologię, które z dnia na dzień zmienia się w zwierzęcą hordę, w którym 90% umiejętności zawodowych okazuje się zupełnie nieprzydatne, a każdy człowiek to tylko kolejna gęba wyjadająca zapasy. Książka uczy pokory, pokazuje jak kruche jest to co mamy, jak w prosty sposób jakiś świr może nas wysłać w otchłań średniowiecza. Warto przeczytać ...

Gośka | 2011-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Świetna książka.Wciąga,szokuje i zmusza do zastanowienia.Bardzo realistyczna wizja zniszczenia świata.Walka o przetrwanie i granica ludzkich zahamowań.Czyta się szybko(mi wystarczyła jedna noc:-))i nie można się od niej oderwać.Bardzo polecam:-)

dasio72 | 2013-03-22
Przeczytana: 22 marca 2013

Trzy bomby atomowe , które wybuchają nad U.S.A., powodują powstanie impulsu elektromagnetycznego{EMP) , który pozbawia Amerykę prądu, powoduje trwałe uszkodzenie wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych, unieruchamia praktycznie wszystkie środki transportu.
Wydarzenia po tym kataklizmie , obserwujemy z perspektywy byłego oficera armii Stanów Zjednoczonych Johna Matersona, który wraz z dwiema córkami-16 letnią Elizabeth i 12 letnią, chorą na cukrzycę Jennifer, mieszkają w miasteczku Black Mountain gdzieś w Karolinie Północnej.
John to nie tylo oficer, ale także historyk wojskowości i wybitny analityk zajmujący się strategiami przeciwdziałania współczesnemu terroryzmowi. To dzięki niemu mieszkańcy miasteczka dowiadują się co być może ich spotkało. Odcięci od świata, bez możliwości komunikacji z kimkolwiek z zewnątrz, za radą i namową naszego bohatera, postanawiają założyć enklawę i odizolować swoją miejscowość. Izolacja ta okazuje się w pełni uzasadniona, ponieważ już w...

Rewolwerowiec | 2012-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2012

Konający świat pozbawiony elektryczności. Życie jakie znamy trafił szlag. Nie jest źle. Jest gorzej. O wiele gorzej. Jeśli jutro rano wasz radiobudzik będzie milczał, samochód nie odpali, telefon się nie włączy a wszyscy wokół będą mieli podobne problemy, to witajcie w prawdziwym piekle.

Nie wiem na ile użycie broni EMP jest prawdopodobne, na pewno jest realnym zagrożeniem. Sam fakt, że ono istnieje wystarczy, żeby po plecach przeszły ciarki. Coś mi się wydaje, że siedzimy wszyscy na cholernie wielkiej bombie...

emindflow | 2012-02-07
Przeczytana: 26 stycznia 2012

Absolutnie rewelacyjna książka!
To nie fantastyka, tak może wyglądać współczesna wojna bądź akt terroru.
Poprzez swój realizm książka stwarza niesamowity klimat, trudno oderwać się od czytania. A po przeczytaniu.... zupełnie inaczej odbiera się zwykłe wyłączenie prądu - a może to właśnie TO?
Polecam wszystkim z pełnym przekonaniem.

Arena
    William R. Forstchen