Demon

Wydawnictwo: Amber
Daemon

Ta powieść była głośna jeszcze przed wydaniem. Opublikowana w 2006 roku nakładem autora stała się sensacją wśród internautów. Dlatego jedno z największych wydawnictw amerykańskich kupiło ją i lansowało jako swój najgorętszy tytuł Frankfurckich Targów Książki 2008. W styczniu 2009, przed swoją premierą, "Demon" był najszerzej komentowaną powieścią miesiąca. Producent filmów "Raport mniejszości" i "Ring" kupił prawa do ekranizacji.

Śmierć legendarnego projektanta gier sieciowych wstrząsa jego fanami i cenami akcji jego firmy. Ale Matthew Sobol pozostawił po sobie jeszcze coś. Jego nekrolog w Internecie uaktywnia uśpionego demona i całą lawinę innych programów. Programów, które zaczynają przesyłać informacje. Przelewać pieniądze. Zabijać.

Detektyw Peter Sebeck staje wobec nieuchwytnego przeciwnika, który oplata świat niewidzialną siecią. Manipuluje ludźmi, kradnie tożsamości i realizuje perfidny plan. Jeśli Sebeck nie powstrzyma demona, Matthew Sobol spełni swoje zamiary. Ale żeby powstrzymać demona, trzeba najpierw odkryć obłędny plan jego twórcy.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Anika | 2014-07-20
Przeczytana: 17 lipca 2014

Ciekawy techno-thriller, który przynajmniej na początku dość ciężko się czyta ze względu na duże nagromadzenie pojęć informatycznych. Z pewnością zainteresuje fanów gier komputerowych.

Dość techniczny to thriller, odwołujący się praktycznie do zasobów technologi cyberprzestrzeni.
Zaczyna się jak rasowy kryminał, ale to tylko złudzenie, bo widzę w tym przede wszystkim wizję przyszłości i to całkiem niedalekiej biorąc pod uwagę nasze dzisiejsze uwikłanie w sieci. Oczywiście mamy tu też do czynienia z morderstwem, ale jakby ważniejsze jest to co by było, gdyby za pomocą sprytnego programu móc tak pokierować ludzmi, żeby z dzisiejszego chaosu wyłoniła się pozytywna rzeczywistość. Do tego został powołany program Demon, mający za zadanie przejąc kontrolę nad światem ludzkim. Nie ma co tu węszyć apokaliptycznych wizji, bo chodzi o pozytywny aspekt działania Demona, w zgodzie z naturą ma się przyczynić do zrównoważenia dziedzin życia człowieka.
Dzieło jednego pomysłowego człowieka, programisty chcą sobie przywłaszczyć rządzący dla własnych celów i możemy sobie wyobrazić jak chciwośc jednych zaprzepaściłaby coś wartościowego. A przecież po to został stworzony ten sprytny...

Aurora92 | 2015-06-14
Przeczytana: 23 października 2014

Książkę gorąco polecił mi mój chłopak. Owszem, jest bardzo dobra, a przedstawiona historia według mnie prawdopodobna (patrząc na dzisiejszy rozwój techniki). Jednak raczej dla osób związanych z informatyką i techniką, ze względu na nagromadzenie terminów informatycznych, które laikowi kompletnie nic nie mówią. ;)
Podobne zdanie mam na temat sequela pt. "Wolność".

Paweł Suchodolski | 2010-12-22
Na półkach: Przeczytane, Książki, Posiadam

W zasadzie można by nazwać tę książkę pre-apokaliptyczną wizją kreśloną z punktu widzenia informatyka. Wyobraź sobie świat rządzony przez sztuczną inteligencję a otrzymasz przedsmak tego co serwuje Daniel Suarez w swojej książce.
Jeśli masz fioła na punkcie komputerów, nie możesz przejść obojętnie obok tej pozycji.

Mędrek | 2013-12-11
Przeczytana: październik 2013

Ciekawa wizja globalnego zagrożenia, ukazanie popularności gier sieciowych osobom nie zainteresowanym, cała masa informatyczno-branżowych sformułowań, przydługa i w miarę emocjonująca końcówka, tyle zostało mi w pamięci po zakończeniu lektury.
Kontynuacji raczej nie przeczytam, chyba że z braku innych tytułów pod ręką.
Da się przeczytać, ale prędzej zapomnę niż zaproponuję innym.

ripossta | 2013-03-01

Zaczyna się w klimacie kryminału ale to tylko okruch góry lodowej.

Kunsztownie zbudowana wizja, ogromny, ze szczegółami dopracowany plan, z niesamowitym rozmachem, w każdym szczególe..

Pre-apokaliptyczna wizja świata. Wszyscy jesteśmy w Sieci.. dobrowolnie się w nią wplątujemy. A co jeśli ktoś sprytnie przejmie nad nią kontrolę, by odbić piłeczkę w konkretnym kierunku?

Na szczęście to wizja pozytywna. Ta apokalipsa nie doprowadzi do zagłady świata. Tylko ludzie mogą do neij doprowadzić. Program nazwany Demonem, chce przejąć kontrolę nad światem, by popchnąć go na nowe tory zrównoważonej gospodarki. Chce wprowadzić ład i porządek oparty na ścisłej współpracy poszczególnych elementów. Społeczeństwach wytwarzających żywność i potrzebne artykuły, nie narażając środowiska a wykorzystując odnawialne zasoby natury.
Rząd oczywiście zamierza przejąć kontrolę nad programem i wykorzystać go do swoich niecnych celów.

Trzyma w napięciu i ..hmm.. jak się tak rozejrzeć...

jest bardzo ale...

Diane_Rose | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

AUTOR

Daniel Suarez programista i niezależny konsultant, największych światowych firm z listy Fortune 1000, twórca programów komputerowych dla przemysłu zbrojeniowego i rozrywkowego oraz instytucji finansowych, opracował programy komputerowe dla przemysłu zbrojeniowego i rozrywkowego oraz instytucji finansowych. Książka Demon stała się sensacją wydawniczą w USA w 2009 roku i bestsellerem "The New York Times". Paramount Pictures zamierza zekranizować powieść. -> źródło.

FABUŁA
Matthew Sobol był legendarnym projektantem gier sieciowych, niestety słowo "był" jest tutaj kluczowe. Matthew Sobol umarł, jednak odchodząc z tego świata, pozostawił po sobie "Demona". To program, który potrafi przelewać pieniądze, przesyłać informacje i zabijać...

Detektyw Peter Sebeck nie jest najbardziej przebiegłym policjantem, w dodatku jeśli chodzi o wiedzę z zakresu komputerów, jest ona na poziomie zerowym. Jednak, to właśnie ten człowiek, rozpoczyna śledztwo w sprawie nieuchwytnego mordercy, który...

Piotr Rago | 2013-06-21

Wyobraźcie sobie że jesteście zdolnym, pracującym w zawodzie informatykiem, programistą z gatunku tych pracujących bądź w gigantach elektronicznych bądź "pracujących" na granicy prawa, jednym z tych dla których nie ma w informatyce granic i rzeczy niewykonalnych.

... Świat komputerów otacza nas ze wszystkich stron, reguluje każdy najmniejszy aspekt naszego życia, to czy trafi do nas prąd, gdzie i w jakiej ilości znajdują się nasze pieniądze, wartości spółek giełdowych przeliczane w sposób nie przystający do jej aktywów czy majątku, wyliczane na podstawie ich popularności i renomy, czy też potencjału aktywnych użytkowników jak FB. Medycyna bez maszyn i systemów komputerowych cofnęłaby się w rozwoju o 50 lat. Komputery sterują klimatyzatorami, windami, w znacznym stopniu nawigują i sterują pociągami, samolotami, transportowcami z ropą i masą innego tatałajstwa które nas otacza... Ba internet kreuje nasze opinie i postawy, opinie polityczne, gospodarcze, społeczne, moduluje nasze...

to3k | 2013-06-26

Daję w pełni zasłużone 10/10 po raz pierwszy. Znawcy literatury pewnie wypowiedzą się, że ta książka nie jest jakoś rewelacyjnie napisana, ale dla mnie jest dobra, porusza tematykę, która bardzo mi pasuje, czyli jest kryminałem w którym tematem przewodnim jest technologia. Tak się składa, że jestem również w posiadaniu drugiej części tej książki i właśnie się za nią zabieram.

Kate | 2014-07-16
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Moim zdaniem pomysł na książkę jest rewelacyjny. Wykonanie może trochę gorsze. Dużo fachowego, nic nie mówiącego mi, słownictwa i bardzo wielu bohaterów. Może moja wyobraźnia jest zbyt bujna, ale po przeczytaniu tej pozycji zaczęłam realnie myśleć o ogromnym zagrożeniu płynącym ze strony Internetu. Zakończenie pozostawiło u mnie niedosyt. Polecam!