X Pawilon. Wspomnienia AK-owca ze śledztwa na Rakowieckiej

Wydawnictwo: Agencja Omnipress
X Pawilon. Wspomnienia AK-owca ze śledztwa na Rakowieckiej
83-85028-33-1
Agnieszka

Jest to przejmująca historia śledztwa, jakie w osławionym X Pawilonie więzienia przy ul. Rakowieckiej przeszedł Stanisław Krupa, żołnierz harcerskiego batalionu AK "Zośka", uczestnik Powstania Warszawskiego, skazany na podstawie fałszywych zarzutów na 5 lat pozbawienia wolności, a następnie zrehabilitowany po Październiku 1956 r. Autor niezwykle plastycznie opisuje okoliczności uwięzienia,...

Autor niezwykle plastycznie opisuje okoliczności uwięzienia, pobyt w areszcie i mechanizm śledztwa, które w myśl politycznych założeń stalinowskiego systemu represji nieuchronnie prowadziło wielu żołnierzy AK na ławę oskarżonych, gdzie wyrok był z góry przesądzony. Dla jednych oznaczał utratę życia, dla innych - długoletnie więzienie.

źródło opisu: Okładka

osob | 2013-03-05
Przeczytana: marzec 2013

Książkę dobrze się czyta - napisana naprawdę przystępnym językiem. Z drugiej strony jest tu niemały kawałek historii, słownictwa, skrótów, czy aluzji, niezrozumiałych dla młodszych pokoleń.
Ciekawe, czy w zamyśle autora było pisanie z obojętnością, czy też po przeżyciu tak drastycznych wydarzeń, jest to pewnego rodzaju część charakteru - obojętność. Co prawda pan Krupa wspomina kilkukrotnie, iż pisząc, starał się zachować jak najwięcej obiektywizmu w stosunku do tamtej rzeczywistości, ale doprawdy trudno sobie wyobrazić, że tak potworne, chwilami nierealne zajścia, nie zostawiły śladu w postaci przekoloryzowania tu i ówdzie kilku faktów. Najwidoczniej jest możliwe zachowanie dystansu nawet w takich sprawach. Doprawdy godna podziwu postawa.

Świetna książka, polecam.

Podobała mi się. Możliwe, że patrzyłam na nią z innej perspektywy, bo była powiązana z "kamieniami na szaniec", ale nie ważne. Liczy się fakt, że pisana jest prostym językiem (precz z Sienkiewiczem) i opisuje coś, o czym lubię czytać, czyli jak traktowano Polaków w czasie wojny. Prawdziwa i niezapomniana.

Zimo | 2013-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

W niezwykle plastyczny sposób opisnany, uczucia więżnia jak i system zaprowadzania komunistycznego porzadku w Polsce

Ignac | 2018-01-27
Cordel | 2017-10-08