X Pawilon. Wspomnienia AK-owca ze śledztwa na Rakowieckiej

Okładka książki X Pawilon. Wspomnienia AK-owca ze śledztwa na Rakowieckiej Stanisław Krupa
Okładka książki X Pawilon. Wspomnienia AK-owca ze śledztwa na Rakowieckiej
Stanisław Krupa Wydawnictwo: Agencja Omnipress biografia, autobiografia, pamiętnik
X Pawilon. Wspomnienia AK-owca ze śledztwa na Rakowieckiej
Agencja Omnipress
1989-01-01
1989-01-01
83-85028-33-1
Armia Krajowa śledztwo Rakowiecka

Okładka książki Perskie oko Temidy Wanda Falkowska, Stanisław Krupa
Perskie oko Te... Wanda Falkowska, St...

Świetna książka. Po 30 latach od jej napisania, jak zna się już losy bohaterów, których autor wówczas nie znał, jeszcze bardziej przygnębiająca i smutna. Lekkie nieścisłości w biografiach osób co prawda są, ale zakładam że w owym czasie dostęp do informacji o tych osobach był bardzo utrudniony.

Warto, warto i jeszcze raz warto zapoznać się z tą pozycją, szczególnie powinni przeczytać ją ludzie młodzi, żeby sobie uświadomić że dzisiejsze niedogodności życiowe to absolutne nic, z tym co spotykało AK-owców, młodych studentów, ludzi bardzo często niewinnych w "słynnym" więzieniu na Rakowieckiej.

Książkę dobrze się czyta - napisana naprawdę przystępnym językiem. Z drugiej strony jest tu niemały kawałek historii, słownictwa, skrótów, czy aluzji, niezrozumiałych dla młodszych pokoleń.
Ciekawe, czy w zamyśle autora było pisanie z obojętnością, czy też po przeżyciu tak drastycznych wydarzeń, jest to pewnego rodzaju część charakteru - obojętność. Co prawda pan Krupa wspomina kilkukrotnie, iż pisząc, starał się zachować jak najwięcej obiektywizmu w stosunku do tamtej rzeczywistości, ale doprawdy trudno sobie wyobrazić, że tak potworne, chwilami nierealne zajścia, nie zostawiły śladu w postaci przekoloryzowania tu i ówdzie kilku faktów. Najwidoczniej jest możliwe zachowanie dystansu nawet w takich sprawach. Doprawdy godna podziwu postawa.

Świetna książka, polecam.

Podobała mi się. Możliwe, że patrzyłam na nią z innej perspektywy, bo była powiązana z "kamieniami na szaniec", ale nie ważne. Liczy się fakt, że pisana jest prostym językiem (precz z Sienkiewiczem) i opisuje coś, o czym lubię czytać, czyli jak traktowano Polaków w czasie wojny. Prawdziwa i niezapomniana.

W niezwykle plastyczny sposób opisnany, uczucia więżnia jak i system zaprowadzania komunistycznego porzadku w Polsce

• PRL
  • Trochę historii
  • 2017r.
  • Historia Polski - Żołnierze Wyklęci
  • Literatura faktu, reportaż
  • A w 2023 ✅

Dodaj cytat z książki X Pawilon. Wspomnienia AK-owca ze śledztwa na Rakowieckiej